Co vše přinese 13. ročník festivalu Colours of Ostrava v roce 2014?

Tisková konference Colours of Ostrava | Foto: Magdaléna Simonová, Monstermusic.cz

Festival Colours of Ostrava připravuje pro svůj 13. ročník, který proběhne od 17. do 20. července, řadu novinek. Vedle již oznámených velkých jmen, jako jsou Robert Plant, ZAZ, The National, Bastille či MGMT, se můžete těšit nejen na další hvězdy, ale i na nové stage, prostory, příležitosti a novinky.

Na tiskové konferenci v pražské kavárně Perón se sešli novináři s pořadateli a zástupci hlavních sponzorů. O festivalu promluvila pořadatelka Zlata Holušová, ředitelka komunikace společnosti Agrofert Kateřina Kuchařová, ředitel marketingového odboru České spořitelny Tomáš Kolář, zástupce společnosti Radegast Vladimír Jurina, výkonný ředitel Dolní oblasti Vítkovic Petr Koudela a známý hudební publicista Jiří Moravčík.

Skvělou novinou je nepochybně propojení festivalu Colours of Ostrava se souběžně probíhajícím Festivalem v ulicích – díky tomu Colours week začne už v pondělí 14. července a bude podpořen dalším stanovým městem pro návštěvníky a spoustou dalších lákadel v podobě koncertů, hraní v ulicích a uměleckých vystoupení. Ubytování bude možné již od pondělí v areálu Slezskoostravského hradu, a to i pro zájemce bez vstupenky na samotný festival. Od čtvrtka 17. července se pak můžete těšit na první oficiální festivalový den.

Další důležitou zprávou letošního 13. ročníku festivalu je změna v prostorách areálu Dolních Vítkovic – z důvodu stavebních úprav pro příští ročníky sice nebude fungovat důl Hlubina, ale Colours 2014 přináší zcela novou budovu se třemi dalšími scénami, která ponese název Velký svět techniky. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na zábavné technické vymoženosti, ale také na platformu pro kreativce a zvídavé obecenstvo určenou pro volnou diskuzi a sebevzdělávání, a to v prostorách Literárně poetické scény a REFLEX scény.

SIF_1679

Venkovní úpravy letos nově přináší návštěvníkům bulvár přímo ve středu areálu, vylepšený povrch před main stage a spoustu dalších dílčích změn terénu. Areál bude doplněn o výtvarné a světelné instalace, nově zde vznikne WTF (What the Fashion) market a Art zóna, kde můžete nejen nakupovat, ale také se podívat, jak tvoří tuzemští i zahraniční umělci. Opět se těšte na Drive stage, Full moon stage, Busking stage a projekci u haly Gong či vinárnu v betonovém bunkru. Letošní novinkou je gastroměstečko sponzorské společnosti Agrofert, kde bude návštěvníkům představeno a přiblíženo tradiční moravské a české občerstvení. Další z hlavních sponzorů, pivovar Radegast, uvaří pro příležitost festivalu speciální hořký ležák. Rodiče a děti budou mít k dispozici dětskou scénu a kojící stan.

Všechna velké jména letošních Colours jsou již známá, můžeme však očekávat doplnění programu o sice méně známe interprety, ale jak už je hezkým zvykem, právě tací z Colours odjíždějí jako nové hvězdy a miláčci českého publika.

Velkým hitem letošního roku bude nepochybně John Newman, kterého se pořadatelé snažili nalákat už v předchozích letech, kdy jeho jméno ještě neobletělo celý svět, o to více si jeho návštěvy váží. Náročnější publikum jistě uspokojí jména jako Trentemøller či hudebníci s velkými příběhy – Seasick Steve a Charles Breadley. Pořadatelé za méně známé klenoty festivalu označují interprety jako Shaka Ponk či Jupiter & Okwess International. Zajímavým hostem bude nepochybně avantgardní saxofonista Gillian Perret z Ameriky, který zvedl obrovskou vlnu nadšení po celém světě. Opět se můžete těšit na DRIVE stage, která měla v loňském roce velké ohlasy a která pomáhá prorazit méně známým českým i zahraničním kapelám. Uslyšíte zde hlavně alternativu, folk, blues a alternativní country hudbu. Jedním ze zajímavých jmen je bluesová kapela s názvem North Mississippi Allstars, kterou pořadatelům doporučil sám Robert Plant.

Na festivalu letos vystoupí 54 zahraničních kapel (z toho 33 poprvé v ČR). V rámci toho se pořadatelé rozhodli zařadit i oddechovější české kapely jako Chinaski či Horkýže Slíže, kvůli kterým se na sociálních sítích sice zvedla vlna nevole, na jejich koncertech však bude i přesto narváno.

Pro odbornou veřejnost a hlubší zájemce bude již od pondělí probíhat speciální novinka od pořadatelů Colours of Ostrava. V Dolních Vítkovicích, v prostoru Cooltour a klubu Marley v centru Ostravy proběhne hudební konference a showcase českých kapel s názvem Czech Music Crossroads. Jak uvedl jeden z hlavních pořadatelů Jan Moravčík, „jeho cílem je prezentace kvalitní a přesahové domácí hudby v oblasti rocku, avantgardy, jazzu, folku a world music směrem k zahraničním publicistům, pořadatelům či agentům.“ V rámci tohoto projektu vystoupí devět pečlivě vybraných českých kapel a tyto koncerty budou zdarma přístupné i široké veřejnosti.

SIF_1675

Nově (kvůli obrovské poptávce fanoušku jednotlivých kapel) začíná předprodej jednodenních lístků již dnes! Ve čtvrtek vystoupí MGMT nebo Shaka Ponk, v pátek ZAZ, Trentemøller, The Asteroid Galaxy Tour a v sobotu Robert Plant či Bastille. Na závěr, v neděli večer, zahrají The National, John Newman a John Butler Trio.

Čtyřdenní i jednodenní vstupenky jsou k dostání přes e-shop Colours of Ostrava, v pobočkách Ostravského informačního centra a nově také v síti Eventim. Třetí vlna za 1790 korun + poplatky je limitována datem 31. března 2014. Lístky budou k dostání i na místě konání festivalu za 2300 korun. K dispozici jsou také VIP vstupenky či zvýhodněné rodinné vstupné. V předprodeji je možno zakoupit i místo ve stanovém městečku či na parkování. Vstup pro děti do 140 cm je zdarma, stejně jako pro seniory nad 65 let. Dobrou zprávou pro klienty České spořitelny je 20% sleva na celofestivalovou vstupenku, kterou bude možné zakoupit již od 1. května.


Napište komentář

Magdaléna Simonová
O Magdaléna Simonová 44 Článků
Mám ráda hudbu, koncerty, večírky a vše kolem. Studuju Sociologii a sociální politiku, hraju na saxofon a miluju jazz a elektro... jo a taky píšu o jídle.