Dirigent Ted Sperling představí Disneyho revoluční Fantazii

dirigent Ted Sperling | Zdroj: pragueproms.cz

Směs klasické hudby, tradičních pohádkových příběhů a oblíbených kreslených postaviček s podpisem Walta Disneyho. Tím vším je Fantazie – animovaný film, jehož cesta z Broadwaye na evropská plátna kin nebyla nejsnazší.

Před pětasedmdesáti lety se jednalo o převratný snímek, jehož velikost si v dnešní přetechnizované době uvědomí asi málokdo. Fantazie byla vůbec prvním komerčním filmem se stereo zvukem. Nejen to, ale i šířka záběru či živé barvy a zvuk překvapily návštěvníky, kteří se 13. listopadu 1940 vypravili na premiéru na Broadway. Mezi sbírkou příběhů se objevil například Čarodějův učeň či dobře známý Louskáček.

Revolučnímu snímku ale nepřála doba. Nejenže zachování broadwayského zážitku (především po technické stránce) bylo pro evropská kina velice nákladné, a proto i nereálné, ale druhá světová válka odřízla distribuci na evropském trhu. Tím zavřela snímku dveře na hodně dlouhou dobu. Znovu se mu otevřely až po dlouhých devětapadesáti letech, kdy se díky zásluze Disneyho synovce Roye E. Disneyho vrátil snímek na plátna jako Fantasia 2000.

Na vzniku Fantazie se podílelo na tisícovku umělců. Mezi nimi byli například dirigent Leopold Stokowski či filadelfský orchestr. V českém hudebním podání se o přenesení co nejvěrnějšího zážitku postará Český národní symfonický orchestr v čele s dirigentem Tedem Sperlingem. Zazní skladby například od Ludwiga van Beethovena či Igora Stravinského. A kdy a kde? Ve Smetanově síni Obecního domu už za týden, 26. června.

Vstupenky jsou k dispozici na www.pragueproms.cz a cena se pohybuje od 390 do 1 990 korun.

 


Napište komentář

Lidmila Maršálková
O Lidmila Maršálková 126 Článků
Copywriter, snílek, poznávač, vychutnávač, music lover, fotograf, vinař. Poznáš mě podle nepovedeně vytetovaný vločky na předloktí anebo věčně omotanýho foťáku kolem krku.