Na počest Scotta Hutchisona vyjde deska s covery jeho písní. Objeví se na ní Biffy Clyro nebo Julien Baker

Scott Hutchison | Zdroj: variety.com

Scott Hutchison, frontman kapely Frightened Rabbit, spáchal loni v květnu ve svých 36 letech sebevraždu. Jeho hudba zasáhla nejen fanoušky, ale i spoustu dalších interpretů, přičemž někteří z nich nyní dali dohromady cover verze skladeb z nahrávky The Midnight Organ Fight.

Deska vyjde 12. července a ponese název Tiny Changes: A Celebration of The Midnight Organ Fight. Bude obsahovat cover songy z debutového alba Frightened Rabbit z roku 2008 jako oslava deseti let této studiovky a jako počest Scottu Hutchisonovi. Podílelo se na ní plno interpretů a Scottových přátel – například Benjamin Gibbard z Death Cab for CutieAaron DesnerThe National, Lauren MayberryCHVRCHES nebo skupina Twilight Sad.

Nápad na tuto desku vznikl ještě předtím, než skotský zpěvák zemřel, a sám na této novince v začátcích pracoval. „Přišli jsme s nápadem požádat pár přátel o jejich interpretaci písni z prvního alba. Připadalo nám to jako dobrý způsob, jak poděkovat každému, kdo byl součástí celých těch deseti let naší skupiny,” napsali zbývající členové Frightened Rabbit. „Každý člověk na Tiny Changes byl součástí životů našich i kapely. Sdíleli jsme spolu studia, dodávky, vybavení, šatny a s některými možná i spodní prádlo, a tak je pro nás tato deska velmi výjimečná.”

Čtěte také: TIP REDAKCE: Chester Bennington, Ian Curtis nebo Avicii. Talentovaní umělci, kteří si vzali život

Zatím vyšly čtyři singly, dva byly covery jednoho z nejpopulárnějších hitů kapely – The Modern Leper. Zpěvačka Julien Baker nahrála píseň v jemném a srdceryvném podání, naopak druhý cover pojala populární skotská partička Biffy Clyro mnohem epičtěji. Další dva covery vznikly k tracku My Backwards Walk, o který se postarala skupina Manchester Orchestra, a druhou verzi skladby pak nazpívala Katie Harkin spolu s americkou komičkou a herečkou Sarah Silverman.

Část výdělku z prodeje desky půjde charitativní organizaci zaměřenou na duševní zdraví, kterou založila rodina Scotta Hutchinsona po jeho sebevraždě. Nejen Skotsko však tehdy zasáhla zpráva o jeho smrti. Plno umělců na něj vzpomínalo při svých vystoupeních, v Británii se začalo mnohem více mluvit o depresích na hudební scéně a internetem se neslo video z roku 2013, kdy měl Scott akustické vystoupení na festivalu End of the Road. Na začátku skladby totiž přerušil koncert kvůli malému dítěti v první řadě, kterému následně s nadsázkou a humorem vyprávěl o těžkostech nadcházejícího života.

Čtěte také: Kurt Cobain, Syd Barret i Chester Bennington: Když hudebníci trpí depresemi

Tímto videem si fanoušci dlouho připomínali zpěvákův přátelský charakter. Scott Hutchison totiž vkládal své démony do textů a muziky, navenek byl ale velmi skromný, usměvavý a vřelý člověk, který si zároveň vždy našel čas i na obyčejný pokec s fanoušky, až kvůli tomu jednou (možná dokonce víckrát) málem nestihl začátek představení. Na Twitter před svou smrtí napsal, abychom si vážili svých blízkých. Poslední tweet byl pak jen „I’m away now. Thanks.”


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 225 Článků
Jsem student literární tvorby v Praze a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, blink-182, Brand New, Yung Leana nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz