Nejdelší český vlak letos znovu vyjede podpořit krajany v Rumunsku na hudební Festival Banát

Festival Banát | Foto: Ivo Dokoupil, Festival Banát

Po roční pauze znovu organizátoři Festivalu Banát vypravují speciální vlakovou soupravu. Mašina dopraví téměř dvanáct set Čechů za jedinečným kulturním zážitkem do rumunských hor.

Již devátým rokem se na úpatí transylvánských Karpat, v šesti českých vesnicích oblasti Banátu našich spoluobčanů, kteří sem kolem roku 1823 odešli z tehdejší rakouské monarchie, koná populární kulturní festival, jenž převzal po oblasti jméno – Festival Banát. Hlavní část festivalu v české vesnici Eibentál je doplněna programem páteční “Helénské noci” ve vesnici Svatá Helena a v srbské krajanské vesnici Česko Selo, kde je organizačně podporována soutěž ve vaření tradičního paprikového guláše.

Speciální vlakový expres opět vyráží na cestu v úterý 17. srpna 2021 z pražských Holešovic až do rumunské Oršavy, posledních padesát kilometrů pak návštěvníci musí překonat sami místními autobusy a lodní dopravou přes známou dunajskou úžinu Cazanele.

Tímto ojedinělým projektem jsme již při prvním pokusu dokázali zaujmout naši veřejnost, kdy se o českém Banátu začalo velmi zvyšovat povědomí. Nyní chystáme čtvrtou výpravu vlakem, která je sice velmi organizačně náročná, ale zároveň víme, že i díky tomu každým rokem stoupá prestiž celé akce a povědomí o celé české komunitě v Banátu nejen v České republice, ale i Rumunsku,” říká jeden z organizátorů a český krajan, Tiberiu Pospíšil.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 9 způsobů, jak letos ukončit festivalovou abstinenci

Půl kilometru dlouhý vlak poveze dvanáct set pasažérů přes čtyři státy celkem patnáct hodin a již během přes tisíc kilometrů dlouhé cesty budou na palubě expresu probíhat první koncerty kapel. Na samotném festivalu se za čtyři dny vystřídá přes třicet uskupení, například Zrní, PSH, WWW, Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez, či Pio Squad a čerstvý držitel Anděla, 7krát3. Kapely pak doplní v kulturní části osobnosti jako je Jindřich Šídlo, Janek Rubeš, Ladislav Zibura, Karel “Kovy” KovářJan Tuna nebo známý chirurg Tomáš Šebek.

Naskočte tedy na festivalový expres, čeká na vás v úterý 17. 8. 2021 v pražských Holešovicích a kolem 17. hodiny vyráží na cestu!


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 347 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.