Nominacím Cen Anděl 2019 dominuje Vladimír Mišík

Ceny Anděl | Foto: Zbyněk Surovec

351 akademiků z řad České hudební akademie zahlasovalo v patnácti kategoriích Cen Anděl a nominace pro rok 2019 jsou tedy na světě. Kdo se letos utká o tituly?

Favoritem cen se stal Vladimír Mišík, který je už od roku 1993 členem andělské Síně slávy. Výrazný úspěch může slavit i hudební kolektiv Zvíře jménem podzim, jehož deska Září mu vysloužila tři nominace. Po dvou mají Mirai s albem Arigató, Vypsaná fixa a jejich KvalitaBerenika Kohoutová s deskou Holka roku nebo Beata Hlavenková se sólovkou Sně.

Recenze: Kapele Mirai se na novém albu Arigató vyplatilo zaexperimentovat

Nominace ve všech kategoriích ukazují, že podobně jako ve světě se i u nás kvalitní pop stále častěji protíná a vzájemně ovlivňuje s dříve okrajovými žánry. Nominace jsou opět velice pestré a upozorňují na řadu skvělých desek, které tu v uplynulém roce vznikly. Potvrzuje se, že rozhodnutí vrátit předávání žánrových cen do hlavního ceremoniálu, které jsme udělali před třemi roky, bylo správné,“ vysvětluje předseda České hudební akademie Jan Vedral. Radu České hudební akademie, která na podobu a pravidla Andělů dohlíží, letos tvoří i zpěvák a člen andělské Síně slávy Michal Prokop, publicista Josef Vlček, ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská a producentka Cen Anděl Lucie Hájková.

Mezi novinky letošních Andělů patří zavedení nové kategorie pro Slovenské album roku a díky partnerství se společností Coca-Cola také zřízení nové ceny, o jejímž vítězi rozhodnou hlasováním na internetu přímo hudební příznivci. „Přinášíme do Cen Anděl novou samostatnou cenu „Coca-Cola cena fanoušků”, která nezná hranice žánrů a zapojit se do ní může každý. Na českém trhu bude dostupná limitovaná edice nápoje Coca-Cola s etiketou věnovanou právě Andělům a výzvou k hlasování,“ přibližuje spolupráci brand manažer společnosti Coca-Cola Pawel Ozierski.

Jména vystupujících na samotném andělském ceremoniálu zatím nebudeme zveřejňovat. Veškerá pozornost teď patří nominovaným. Slíbit ale můžeme opět průřez hudebním děním loňského roku a zajímavá hudební spojení,“ říká k programu galavečera jeho producentka Hájková. „Nicméně s radostí můžeme oznámit jméno moderátorky, kterou letos bude Ewa Farna,“ dodává. Bude tomu tak již podruhé, zpěvačka večer moderovala již před devíti lety.

Slavnostní ceremoniál Cen České hudební akademie se odehraje 31. března 2020 v nové pražské hale O2 universum a v přímém přenosu také na ČT1. Galavečer hudebních Cen Anděl Coca-Cola 2019 je letos poprvé otevřen i veřejnosti. Vstupenky za 990 Kč jsou v předprodeji v síti Ticketmaster. Kompletní seznam nominací najdete níže.

Nominace Ceny České Hudební Akademie — Anděl Coca-Cola 2019

Album

Chinaski – 11
Mirai – Arigató
Vladimír Mišík – Jednou tě potkám

Skladba

Karel Gott a Charlotte Ella Gottová – Srdce Nehasnou / Hudba a Text: Richard Krajčo a Petr Harazin
Berenika Kohoutová – Dělám Stojky / Hudba: Jiří Burian, Text: Berenika Kohoutová
Vladimír Mišík – Jednou / Hudba: Petr Ostrouchov, Text: Václav Hrabě

Skupina

Mirai – Arigató
Vypsaná Fixa – Kvalita
Zvíře jménem podzim – Září

Objev

Bert & Friends – Supr
Bára Zmeková – Lunaves
Zvíře jménem podzim – Září

Sólový interpret

D.Y.K. – D.Y.K.
Vladimír Mišík – Jednou tě potkám
Pokáč – Úplně levej

Sólová interpretka

Beata Hlavenková – Sně
Berenika Kohoutová – Holka roku
Bára Zmeková – Lunaves

Videoklip

7krát3 – Promiň / Režie: B. Buttler
Vladimír Mišík – Jednou / Režie: M. Hamplová, M. Chlupáček
Vypsaná Fixa – Krabička / Režie: J. Haj, G. Kříž

Slovenské album

Marián Čekovský – Best on
Sima Martausová – Len tak sa stíšim
Nocadeň – Auróra

Alternativa a elektronika

B4 – Plastová okna
Margo – First I Thought Everyone’s Staring At Me But Then I Realized Nobody Cared – All The Creatures I Met Sitting On The Back Seat And How To Deal With What I’ve Learnt
Zvíře Jménem Podzim – Září

Folk

Epydemye – Milé děti
Beata Hlavenková – Sně
Vladimír Mišík – Jednou tě potkám

Jazz

Nikol Bóková – Inner Place
Vilém Spilka Quartet – Čekání na Toma
Vertigo – Daleko

Klasika

Bennewitz Quartet – Ullmann – Krása – Schulhoff – Haas
Pavel Haas Quartet – Shostakovich: String Quartets Nos. 2, 7, 8
Ivo Kahánek, Symphoniker Bamberger, Jakub Hrůša – Dvořák & Martinů: Piano Concertos

Rap

Hugo Toxxx – 1000
Viktor Sheen – Černobílej svět
Yzomandias – Dobrá duše, srdce ze zlata

Rock

John Wolfhooker – 313
Vladimír Mišík – Jednou tě potkám
The Truth Is Out There – All Little Revolutions


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 320 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.