Pátý Beatle Jimmy Nicol slaví 75. narozeniny

The Beatles a Jimmy Nicol | www.facebook.com

Patří do okruhu lidí, kterým se přezdívá Pátý Beatle. Na světovém turné nahradil nemocného Ringa Starra. Deset dnů slávy ho však časem přivedlo na mizinu. Po turné zůstal slavným jen v Austrálii, ale jeho kroky vedly jinam, do Mexika.

James George Nicol se narodil 3. srpna 1939 v Londýně. Původním povoláním opravář bubnů pro Boosey & Hawkes se na čas stal bubeníkem švédských The Spotnicks. V roce 1957 si ho na vystoupení skifflových kapel všiml Larry Parnes a pozval ho do skupiny Colin Hicks & The Cabin Boys. O tři roky později Parnes angažoval The Silver Beetles (známější později jako The Beatles). Založil i svoji kapelu The Shubdubs, s níž podepsal smlouvu u Pye Records.

A jak Nicol k Beatlům přišel? Dne 3. června 1964 Ringo Starr v důsledku angíny a zánětu hltanu zkolaboval při ranním focení pro americký magazín Saturday Evening Post. Následující den mělo odstartovat světové turné a na jeho zrušení bylo příliš pozdě. Producent George Martin navrhl jako náhradníka Jimmyho Nicola, který písně Beatles měl ještě v paměti, když je krátce předtím natáčel s Georgie Fame’s Blue Flames a Tommym Quicklym na desku Beatlemania. Tentýž den John Lennon nahrál pro Quicklyho demo písně No Reply, ale Quickly ji nikdy nenahrál.

Nicol přijel do studií EMI, kde s ním Beatles narychlo vyzkoušeli šest písní: I Want To Hold Your Hand, She Loves You, I Saw Her Standing There, This Boy, Can’t Buy Me Love a Long Tall Sally. Zpočátku byl George Harrison proti nahrazení Ringa a odmítl jet na turné, George Martin a manažer Beatles Brian Epstein ho však přesvědčili. Brian ostatním řekl: „Byl problém najít někoho, kdo vypadá jako Brouk, a ne jako vyvrhel.“

Turné zahájili v Kodani. Ten večer si Jimmy oblékl Ringův jevištní kostým, i když kalhoty mu byly krátké. Při vystoupení vynechali Ringovo pěvecké číslo I Wanna Be Your Man. Po koncertu George Harrison řekl, že: „Hrát bez Ringa je jako řídit auto s třemi koly, ale Jimmy se chytil dost rychle.“ Podle Paula McCartneyho byl Jimmy jako náhradník fajn, ale na nahrávkách by děti poznaly, že to není Ringo. Dne 5. června obklopilo Beatles při koncertu v Amsterdamu tančící publikum. Když se je podařilo dostat ven, jediný, kdo zůstal na pódiu, byl Jimmy Nicol.

11. června je Ringo propuštěn z nemocnice a může za skupinou do Austrálie. Ta se mezitím přesunula ze Sydney do Melbourne. Nicol se ještě zúčastnil tiskové konference 14. června spolu s Ringem a ostatními členy skupiny. Poté se vrátil do Anglie. Vrátil se s 500 librami a zlatými hodinkami od Briana Epsteina s věnováním. Později mu australský DJ poslal 5000 kladných dopisů od tamních fanoušků a Jimmy jim v děkovném dopise slíbil, že se do Austrálie vrátí a zůstane tam.

Během turné s Beatles byla věta „It’s Getting Better“ univerzální odpovědí Jimmyho Nicola, když se ho John a Paul během turné zeptali, jak to jde. Skvěle se tím bavili. V roce 1967 si na tuto hlášku Paul McCartney vzpomněl, když hodnotil počasí. Větu nahrál i jako píseň Getting Better na slavném albu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. O Jimmym se Paul zmínil i při nahrávání alba Let It Be (1970), když vysvětlil, že skupina do ciziny nepojede, protože se tam Ringovi nechce, ačkoliv Jimmy Nicol by vycestovat mohl.

12. června 1964 Nicolova skupina Shubdubs koncertovala s Beatles a The Fourmost v Hippodrome Theatre v Brightonu. Zahráli však zvlášť, k setkání nedošlo. Po návratu nahrál se svou skupinou Shubdubs singl Husky/Don’t Come Back. Ten však v hitparádách propadl. Další singl Humpty Dumpty/Night Train byl rovněž propadák. Na tři týdny zastoupil v Blackpoolu Davea Clarka z Dave Clark Five, protože Dave Clark onemocněl. V roce 1965 musel ohlásit bankrot. Když jeho skupina zanikla, vstoupil do stálé skupiny televizního pořadu Come Dancing.

V roce 1967 odjel do Mexika studovat sambu a bosa novu. Byl tam na turné se skupinou Spotnicks. Spotniky opustil a oženil se s mexickou indiánkou Josephinou. Zároveň se začal zabývat renovací domů. V roce 1987 poskytl Jimmy Nicol interview, kde mimo jiné uvedl, že přemýšlel o tom, jak zpeněžit svůj příběh. Ale neudělal to, Beatles na něj byli až moc dobří. V roce 1996 si manželé sehnali malý byt a Jimmy se věnoval opět truhlařině. Proběhla i fáma, že v roce 1988 Nicol zemřel. Daily Mail v roce 2005 potvrdil, že je stále naživu a žije samotářský život v Londýně.


Napište komentář