Říjen nabídne pestrobarevnou škálu nové muziky

Johnny Marr | Foto: Jon Shard

S říjnem přichází do našich končin pravý podzim, listí venku se vybarvuje do všemožných odstínů, mezi mraky se na zem prodírají poslední teplé paprsky a taky hodně prší. Tento měsíc vychází hodně zajímavých alb, která vám dokáží prozářit deštivý den nebo ještě víc zpříjemnit ten slunečný. 

Johnny Marr – Playland

Johnny Marr je na ostrovní hudební scéně aktivní už přes třicet let. Prošel si několika kapelami, z nichž nejdůležitější byla určitě hned ta první – legendární The Smiths. Marr se tu jako kytarista a skladatel podílel na přetváření hudební historie, po rozpadu v roce 1987 ale stejně jako ostatní členové na muziku nezanevřel. K první studiovce The Messenger se odhodlal loni, letos ji následuje deska Playland. „Když vyšel The Messenger, nepřestal jsem psát texty. Líbilo se mi, jaký měla kapela při tour spád a taky spojení s publikem, říkal jsem si, že by bylo dobré zachytit tu energii na novém albu,“ říká Marr. Playland vychází 6. října! Ochutnávkou nechť je vám titulní singl Easy Money, energická věcička.

Caribou – Our Love

Caribou, Manitoba či Daphni – pod všemi těmito pseudonymy se skrývá talentovaný kanadský skladatel, muzikant a producent jménem Daniel Victor Snaith. Jako Caribou vydává 7. října svou sedmou desku s názvem Our Love. Neoficiálně je nahrávka už sice nějakou dobu venku, i přesto si zaslouží v tomhle seznamu být. Dodejme, že Snaith se brzy chystá navštívit Českou republiku – 16. října vystoupí v pražské MeetFactory, nezapomeňte dorazit!

OK Go – Hungry Ghosts

Chicagskou partu OK Go určitě mnoho z vás zná skrze jejich kreativní videoklipy. Těm pozornějším jistě neuteklo, že pánové vydali tři povedené studiovky; na scénu se teď skoro po pěti letech vrací se čtvrtou. Bude se jmenovat Hungry Ghosts, vyjde 14. října a bude prý elektroničtější a modernější než její předchůdkyně. Frontman Damian Kulash ale potvrdil, že kromě elektroniky tu najdeme vliv New Order či Prince. K úvodnímu singlu The Writings On the Wall vznikl parádní videoklip!

Thurston Moore – The Best Day

Kultovní Sonic Youth si v roce 2011 definitivně dali pauzu. Stalo se tak poté, co se rozešli dva zakládající členové a dlouholetí manželé, Kim Gordon a Thurston Moore. Zpěvák a kytarista v jednom však i nadále úspěšně pokračuje v tom, co v roce 1981 se Sonic Youth začal. 20. října vydává čtvrté studiové album The Best Day. Připomeňme, že deset dní na to, 30. října, vystoupí Thurston Moore za doprovodu skupiny, kterou tvoří Steve Shelley (Sonic Youth), Deb Googe (My Bloody Valentine) a James Sedwards, v pražském Lucerna Music Baru!

Slipknot – .5: The Grey Chapter

Heavy metaloví Slipknot, známí šílenými převleky, maskami a energickými vystoupeními, vydávají po šesti letech svou pátou studiovku s příznačným názvem .5: The Grey Chapter. Pro Slipknot to bylo šest let plných zvratů, především dvě události lze považovat za opravdu zlomové – smrt basáka Paula Graye v roce 2010 a odchod bubeníka Joeyho Jordisona loni v zimě. Frontman Corey Taylor popsal zvuk nové nahrávky jako něco na pomezí Iowy (2001), která se vyznačuje tvrdším a údernějším zvukem, a melodičtější Vol. 3 (2014). První dva singly jsou hodně zajímavé záležitosti, poslechněte si první z nich – The Negative One. Vypadá to, že staří Slipknot jsou zpátky. Teda budou, 21. října.

Cold War Kids – Hold My Home

Kalifornští indie rockeři Cold War Kids vydávají 21. října pátou studiovku Hold My Home. Vřelé přijetí předchozích počinů, charismatický hlas frontmana Nathana Willetta v doprovodu uvolněné a nenáročné muziky nám naznačují, že je na co těšit. Poslechněte si první singl – First.

Mark Lanegan Band – Phantom Radio

Mark Lanegan je hudebník a písničkář z Ameriky, který svou kariéru zahájil v polovině osmdesátých let s grungeovými Screaming Trees. Už za svého působení v kapele ale vydával sólové nahrávky, po jejím rozpadu pak hostoval všude možně (QOTSAMad Season) a příležitostně jiným vypomáhal s vokály. Svůj nezaměnitelný hluboký hlas i novou desku Phantom Radio, která vychází 21. října, přiveze Mark Lanegan 20. února do pražského Lucerna Music Baru.

Taylor Swift – 1989

Američanka Taylor Swift začala svou velkou hudební kariéru už před deseti lety, v pouhých čtrnácti letech. I přesto, že u nás se na ní takové ódy nepějí, v zámoří je považována za jednu z nejlepších zpěvaček současnosti. Její stránka na Wikipedii hlásá, že za svou kariéru vyhrála neuvěřitelných 227 cen (má 7 sošek Grammy)… Tento miláček Ameriky vydává 27. října nahrávku s prostým názvem 1989, odvozeným od roku narození.. 1989 bude prvním albem, které bude znamenat odklon od country směrem k čistému popu.

The Ting Tings – Super Critical

27. října vychází deska také anglickým dance/pop/punkovým The Ting Tings. Super Critical bude v pořadí třetí dlouhohrající počin energického dua, které se proslavilo před šesti lety singlem That’s Not My Name. Album vzniklo na Ibize a koprodukoval jej Andy Taylor z Duran Duran. Poslechněte si úvodní song Wrong Club.

The Flaming Lips – With a Little Help from My Fwends

Psychedelici z Oklahomy The Flaming Lips, ověnčení třemi soškami Grammy, vydali od roku 1983 už patnáct desek. Šestnáctá bude speciální – vychází jako pocta slavné Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band od The Beatles. Ponese název With a Little Help from My Fwends, vyjde 28. října, najdeme na ní úplně všechny skladby z desky Brouků a taky třeba Miley Cyrus, která si s Flaming Lips střihla Lucy in the Sky with Diamonds. Tohle zní zajímavě.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).