TIP REDAKCE: 7 důvodů, proč musíte všeho nechat a poslechnout si Memento Mori od Depeche Mode

Depeche Mode | Zdroj: green-hippo.com

Depeche Mode vystoupí už za pár měsíců (30. července 2023) na letňanském letišti pod širým nebem. Na ukázku s sebou přivezou svůj nejnovější kousek, jenž vydali na počest úmrtí svého letitého kapelního parťáka Davida Fletchera. Ten neočekávaně zesnul minulý rok. Přinášíme proto hned několik bodů, proč si ještě před koncertem poslechnout jejich nejnovější desku Memento Mori.

15. studiové album v pořadí

Memento Mori je v pořadí patnáctým albem skupiny, a je tak po pěti letech nejnovějším následovníkem Spirit z roku 2017. Zajímavostí navíc je, že obě desky vyšly během března. Vůbec prvním singlem byla skladba Ghost Again, ke které vznikl i doprovodný videoklip – svou premiéru měl už během zimy, a to 9. února 2023.

Čtěte také: Jihoafrická Vulvodynia míří do Underdogs’ i s bohatým doprovodem

Vůbec první od úmrtí Andrewa Fletchera

V jednom je album opravdu zlomové, jelikož je to vůbec první hudební počin těchto rozměrů, co vznikl po úmrtí jednoho ze zakládajících členů Andrewa Fletchera. Andrew nečekaně skonal před necelým rokem, tedy 26. května 2022 v 60 letech. Osudnou se mu stala disekce aorty. Fletch fungoval jako spojovací komunikační most mezi dvěma egy (Martinem Gorem a Davem Gahanem). Oba se tak najednou museli rozhodnout, jestli budou pokračovat sami dva a jakým způsobem. Přiznávají tak, že mezi sebou začali daleko více komunikovat.

Jedna desítka skladeb a dvě k tomu

Celé dílo se skládá hned z 12 písní o celkové stopáži padesát minut. Prakticky všechny skladby složil Martin Gore ve spolupráci s Davidem Gahanem. Na albu se podílel i známý producent James Ford, který je znám svou činností pro Arctic Monkeys, Foals, Florence and the Machine, Gorillaz či Pet Shop Boys.

Vyhrává světové hitparády v prodejích a sklízí chválu od kritiků

Album si hned na počátku vydání vyšlapalo jistou cestičku na první příčky prodejních světových hitparád. Na prvním místě se umístilo například v Itálii, Japonsku, ale i Německu. Pozitivní kritikou nešetří ani hudební média světových formátů (The Guardian, Rolling Stone, NME). Od všech zmíněných si muzikanti vysloužili hodnocení čtyři hvězdičky z pěti, což není vůbec špatné.

Čtěte také: TIP REDAKCE: M38. slowthai nebo Fall Out Boy. Nová březnová alba, jejichž interpreti nás brzy navštíví

Vzniklo na začátku pandemie

Memento Mori začalo vznikat již na počátku covidové pandemie, kdy se prakticky celý svět uzavřel do sebe. Hudebníci tak využili tento nový styl života, kdy se lidé museli zavřít doma, a začali skládat novou hudbu. Tyto zcela nové zkušenosti tak daly průchod úplně odlišným emocím a náladám, které nás během pandemie zastihly.

Na desce jsme začali pracovat na začátku pandemie, a její témata byla přímo inspirována touto dobou. Po Fletchově smrti jsme se rozhodli pokračovat, protože jsme si byli jisti, že by si to přál, a to dalo celému dílu ještě větší rozměr,” prozradil Martin Gore pro Live Nation Entertaiment.

Návrat ke kořenům v hudbě i zpěvu

Názory se shodují, že se touto deskou kapela vrací ke kořenům a že se jedná o nejlepší a nejsyrovější nahrávku od dob Black Celebration z roku 1986. Dave Gahan se zde vrací ke stylu, kterým zpíval právě v osmdesátých letech v počátcích fungování kapely. I použité syntezátory se často polohují právě do vibrací osmdesátých let.


Napište komentář

Karolína Kaufmann
O Karolína Kaufmann 346 Článků
Pražačka ročníku '91. Hudba je pro mě vášeň, zábava a práce, která nikdy neomrzí. Hudba a vše kolem ní je přesně to, co mě dělá kompletní. Z 95% mě venku potkáte se sluchátkama na uších, jinak prostě snad ani nefunguju. Prošla jsem přes iPunk.cz, MonsterMusic.cz, musicserver.cz a nyní jsem zpátky v Monsteru, který mi je nebližší.