Vyšlo album “Dýchej” Davida Stypky. Je o naději

David Stypka & Bandjeez - Colours of Ostrava 2019 | Foto: Petr Gavel, MonsterMusic

Album Dýchej je završením hudební cesty Davida Stypky. Charismatický písničkář z Dobré u Frýdku-Místku připravil jedenáct autorských písní, z nichž čiší naděje a chuť do života. Dokončili ho zpěvákovi spoluhráči a přátelé ze skupiny Bandjeez s producentem Martinem Ledvinou.

Tvorba Davida Stypky se v posledních letech stala naprostým zjevením české hudební scény. Za své druhé album neboj., které vydal se skupinou Bandjeez v roce 2017, obdržel Cenu Anděl v kategorii Sólový interpret roku. Především si však zcela přesvědčivým a nezpochybnitelným způsobem získal přízeň a respekt posluchačů, odborné kritiky i kolegů z branže.

Čtěte také: 5 důvodů, proč si poslechnout neboj. Davida Stypky & Bandjeez

„Jestliže předchozí deska neboj. byla o všemožných formách strachu, tak Dýchej je především o naději,” říkají členové jeho skupiny Bandjeez – Matěj Drabina, Pavel Sotoniak a Maro Zeman. Právě oni spolu s producentem Martinem Ledvinou citlivě uchopili jím rozpracované písně a dokončili je tak, aby zůstala zachována jejich autentická atmosféra.

Pozitivnější vyznění nahrávky potvrzuje první singl Farmářům, který byl v srpnu uveden do rádiového éteru. Stypka se v odlehčené milostné písni znovu představuje jako nezaměnitelný autor a interpret s mimořádnou dávkou talentu, citu a vkusu. Po naléhavých vztahových výpovědích Dobré ráno, milá s hostující Ewou Farnou nebo jímavé baladě Jericho z předešlé řadovky zde zpívá o lásce s nadhledem a nenucenou samozřejmostí.

Také další skladby vycházejí z jeho osobité poetiky, pro kterou jsou typické jedinečné básnické obraty a absence prvoplánovosti. Vynikají nepodbízivými melodiemi a emotivní interpretací jeho sytého, často až mrazivě uhrančivého hlasu.

Nové album David Stypky a Bandjeez přirozeně navazuje na předešlé nahrávky Čaruj (2014) a neboj. (2017) a uzavírá tak pomyslnou trilogii.


Napište komentář