ZAOSTŘENO NA: Dvojí nominace pro Ondřeje Pivce a jedno pochybení na Grammy

Ondřej Pivec | Foto: Deneka Peniston

Nový týden je tady a s ním i rubrika ZAOSTŘENO NA, v níž se pravidelně podíváme na průřez novinek různými žánry českého i zahraničního hudebního světa. Minulý týden se nesl ve znamení nominací na ceny Grammy. Šanci na výhru bude mít i český hudebník Ondřej Pivec.

Dvě nominace na Grammy pro Ondřeje Pivce 

Brněnský rodák, hudebník, producent, skladatel a hráč na Hammondovy varhany Ondřej Pivec, který od roku 2013 úzce spolupracuje s Gregorym Porterem, získal dvě nominace na hudební cenu Grammy. První je v kategorii Nejlepší R&B Album” za album ALL RISE s projektem Gregoryho Portera, druhá nominace je v kategorii Nejlepší tradiční R&B Performance” za singl SIT ON DOWN kapely The Baylor Project. Tam spočívala Pivcova práce v produkci a klávesových aranžích.

Čtěte také: ZAOSTŘENO NA: Harry Styles v šatech a rapper Pouya v rytmu funku

Z nominací mám neskutečnou radost! S Gregorym jsme to trochu čekali, neboť získá nominaci od jisté doby téměř pokaždé, když něco vydá. Samozřejmě mě i celou kapelu to obrovsky potěšilo. Ve dvě hodiny ráno mi napsali o našem úspěchu The Baylors, což mě popravdě šokovalo. Ta naše písnička Sit On Down vlastně vznikla jen tak z nudy jako fórek na Instagram! Oni se natočili, jak ve studiu blbnou, já to slyšel v 7 hodin ráno cestou do koupelny a hned mě k tomu napadla ta výsledná aranž. Tak jsem už zůstal vzhůru a za dopoledne klip zprodukoval. Hned mi volali, jestli bych to s nimi neudělal jako singl. Tak jsem to za jediný den vytvořil tady v Praze na laptopu pořádně, oni přitočili živé nástroje a písnička se povedla. Že ale dostane nominaci na Grammy v kategorii “Best Traditional R&B Performance” to jsem opravdu netušil!Ondřej Pivec už jednu Grammy má, a to z roku 2017 za album Take me to the Alley s Porterovou kapelou v kategorii nejlepšího vokálního jazzového alba.

Metalová kategorie si vzpomněla na zesnulého thrash vokalistu Power Trip

Grammy však obecně letos (opět) vyvolaly mnohé diskuze, reakce a kontroverze ohledně některých nominovaných a také nenominovaných (například absence The Weeknda). Trochu se v tom však ztratila i jedna pozitivní zpráva, která by neměla být opomenuta a o níž se postarala metalová kategorie. V nominacích se zde kromě Poppy, In This Moment, Body Count a Code Orange umístili totiž také Power Trip. Za Best metal performance” tak může obdržet posmrtně ocenění frontman kapely, Riley Gale. Ten byl pro thrash-metalovou scénu i přes mladý věk již výjimečnou osobností a letos v létě nás opustil ve věku pouhých 34 let.

Rozhovor (2019): Frank Fišer: Dřív mi šlo o nasrané texty, teď píšu osobní reflexe. Je mi to bližší, než abych zpíval o nějakých scifárnách

Nejde však pouze o Power Trip. Metalová kategorie se postarala o jednu malou novinku ve svém výběru. Tou je zpěvačka Poppy a její skladba BLOODMONEY. Jedná se totiž o první sólo ženu, jež byla v této kategorii nominována. Poppy rozhodně není žádná klasická metalistka, její styl ale dokáže metalový element velmi dobře zařadit po bok popové sféry.

Pochybení při oznamování nominací na Grammy

Při oznamování nominací na letošní ceny Grammy došlo navíc k malému, ale významnému omylu. Při vyhlašování nominací do kategorie nejlepšího rapového vystoupení byla píseň WHATS POPPIN přiznána Lukeovi Jamesovi místo jejího pravého stvořitele Jacka Harlowa. Pro mladíka z Kentucky, který letos zažívá průlom, to je vůbec první nominace a tak je velká škoda, že se nejdříve omylem přiznala někomu jinému. Snad mu to přinese jen štěstí. V kategorii se utká s Pop Smokem, Big Seanem a Nipsey Husslem, s rappery DaBaby, Lil Baby a duem Megan Thee Stallion a Beyoncé.

Čtěte také: 7 hip-hopových projektů, které nám dala doba koronavirová

Abrakadabra s Royal Republic

Jak oznámili, tak i učinili. Švédští disco-rockeři Royal Republic před pár dny na svůj oficiální YouTube kanál přidali lyric video s první novou skladbou od vydání loňského alba Club Majesty. Ta, jak předchozí upoutávky na sociálních sítích napovídaly, má název Magic a svým stylem pokračuje v pro Royal Republic již ikonické linii plné chytlavých pasáží a v tempu, které k tanci doslova vybízí. Přestože na koncertech si novou Magic však zatím užít nemůžeme, skladba je už nyní k dispozici alespoň na YouTube i dalších streamovacích platformách včetně Spotify či Apple Music.

Blackout Problems přibližují novou nahrávku dalším singlem

Chystaná deska pod názvem DARK od německé kapely Blackout Problems bude vydána brzy po začátku nového roku a už jsme z ní měli možnost i něco málo slyšet. Nejnovějším singlem se stala skladba Lady Earth, která byla dle frontmana inspirovaná aktivistkou Gretou Thunberg. Současnou situaci ve světě i společnosti by mělo dle všeho reflektovat celé nadcházející album. Jak již singly ukazují, lyrická témata půjdou ruku v ruce s pořádnou hudební energií.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Pět metalových alb, na které se můžete těšit po novém roce

Marina odmítá mužský svět novou feministickou hymnou

Velšská zpěvačka Marina vydala singl k chystané studiové desce, která pro ni bude v pořadí již pátá. Celé album bylo nahráno ve spolupráci s ženami a na hodnotu ženského pokolení odkazuje již první song pod názvem Man’s World. Ten poukazuje na nerovnost žen a LGBT+ komunity oproti mužům v průběhu dějin, přičemž v něm zpěvačka poukazuje třeba na hony na čarodějnice. Její myšlenka je pak ztvárněna i klipem, kde se také objeví pouze ženy.


Napište komentář