Bobby McFerrin se po třech letech vrátí do České republiky

Bobby McFerrin | Zdroj: facebook.com

Bobby McFerrin po třech letech opět míří do Česka. Jeden z nejslavnějších zpěváků současnosti, držitel deseti ocenění Grammy a především autor legendárního hitu Don’t Worry Be Happy se českým fanouškům předvede v Praze a v Ostravě.

Jméno Bobby McFerrin není třeba představovat. Legendární americký zpěvák, skladatel a dirigent, který se celosvětově proslavil hlavně legendární písní Don’t Worry Be Happy, se po třech letech opět podívá do České republiky. Českým fanouškům se představí nejprve 9. května ve Foru Karlín v Praze a 10. květnaMultifunkční aule Gong v Ostravě. Vstupenky jsou k dispozici v síti TicketPro.

Ačkoliv je McFerrin známý převážně jako autor  písně Don’t Worry Be Happy, která se poprvé objevila na albu Simple Pleasures v roce 1988, má toho tento jedinečný zpěvák na kontě daleko víc. Nejen jeho kontroverzní vystupování bez bot, nebo bourání hranic mezi žánry, ale hlavně jeho neuvěřitelné pěvecké dovednosti mu zajistily mimo jiné 10 cen Grammy a více než 20 milionů prodaných alb. Bobby McFerrin využívá hlasový rozsah celých čtyř oktáv, díky čemuž dokáže vytvořit iluzi dvojhlasého i vícehlasého zpěvu a unikátními hlasovými technikami dokáže dokonce nahradit celou kapelu. „Nemůžu zpívat všechno najednou, ale mohu se něčeho dotknout a posluchači pak zaslechnou i to, co nezpívám.“ komentuje své neuvěřitelné pěvecké techniky McFerrin.

Bobby  měl odjakživa tendenci míchat různé styly hudby. Už jako dítě prý byl obklopen jak klasikou, tak i R&B, jazzem, popem, nebo  world music. Ve třech letech již prý dirigoval u gramofonu Beethovena, schovával se pod pianem během výuky mladších sester a tancoval po domě na Louise Armstronga, Judy Garland, Ettu Jones či Freda Astaira. Není proto čemu se divit, že se tento mix různých hudebních směrů promítl i do jeho pozdější tvorby. „Když vyrůstáte na směsi hudby, prostě to tak musí dopadnout. Je to jako kdybych vyrostl ve vícejazyčné domácnosti,“ tvrdí McFerrin.

I po více než 30 letech dokáže Bobby McFerrin stále uchvátit davy fanoušků po celém světě. Jeho koncerty jsou stále vyprodané a fanoušci z něj stále šílí. „Chci, aby publikum opouštělo sál a zpívalo si druhý den ráno v kuchyních. Rád bych posluchače přivedl k tomu pocitu radosti a svobody, jaký zažívám při zpěvu já,“ říká Bobby McFerrin. Věříme, že se mu to příští rok povede i u nás.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...