Brooklynští The Antlers přivezou na podzim do Prahy pátou desku

The Antlers | Foto: Marc Lemoine

V půlce měsíce října přivítá podzemí pražského Lucerna Music Baru alternativní trio The Antlers z New Yorku s jejich pátým studiovým albem Familiars. Support obstará anglická folková zpěvačka s finskými kořeny Marika Hackman.

Brooklyn produkuje odjakživa velké množství skvělých muzikantů – od hip-hopových velikánů, jako je Jay-Z, Mos Def, Big Daddy Kane nebo třeba Lil’ Kim, přes Lou Reeda či MGMT, až po alternativněji založené kousky jako They Might Be Giants, The National, Grizzly Bear a v neposlední řadě taky The Antlers, jejichž osmiletá existence přinesla pět muzikálně velmi bohatých studiových alb. Hloubavé texty sepisuje zpěvák Peter Silberman, o hudební složku se starají i další dva z tria – multiinstrumentalista Darby Cicci a bubeník Michael Lerner. Jejich lo-fi/folk projekt, pojmenovaný podle songu washingtonských The Microphones, se během let vyvinul v rockovou kapelu schopnou pomocí nástrojů vytvořit silnou atmosféru, co by se dala krájet na kousky, a všemožné vrstvené melodické linky, které jsou povětšinou výsledkem holého experimentu. Základ tvoří vokály, synťáky, kytary, keyboard a bicí, to vše doplňuje piano, smyčce, rohy a všemožné elektronické prvky. Možná si říkáte, že je toho trochu moc, v případě The Antlers to rozhodně neplatí. Jejich cit pro tvoření je velký a dokazuje to nejen červnové LP Familiars.

Familiars bylo už od oznámení ve vodách alternativy hodně skloňovaným pojmem. Za to mohla především dvě předchozí alba Hospice (2009) a Burst Apart (2011), která si na hudebních serverech od kritiků právem odnášela hodnocení 8 z 10 a více. Familiars představuje další tvůrčí posun a vzhledem k ovlivnění Charlesem Mingusem či Milesem Davisem zasahuje velkým dílem taky do soulové a jazzové škatulky. Je něčím jiným, novým a dohromady s ostatními počiny vytváří velmi působivou a rozmanitou diskografii. Zaručuje, že se na koncertě nudit nebudete, tedy rozhodně ne, pokud vám nevadí kapely, které nesází na velké rádiové melodie. Těch už tady totiž bylo dost.

Klubový podzim v Praze nabízí širokou škálu koncertů, konkurence je pochopitelně veliká, i přesto by vám The Antlers ujít neměli. To abyste se potom nemuseli chytat za hlavu, až je Praha bude vyzdvihovat do nebes. Zvýrazněte si proto v diáři večer 15. října ve Vodičkově ulici! Vstupenky pořídíte za 350 korun + poplatky v sítích Eventim, Ticketpro, Ticketportal a Ticketstream. Na webu a v pokladně LMB pak bez poplatku. 


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).