Brutal Assault 2014 představí exkluzivní kapely

Brutal Assault
Brutal Assault | Zdroj: brutalassault.cz

Ve středu 6. srpna v 17 hodin odstartuje svoji show největší festival tvrdé metalové hudby v Česku, Brutal Assault. Během 90 hodin odehraje v Josefovské pevnosti svůj set více než 100 kapel. Mimo skupin světového formátu se představí i méně známé, ale možná o to zajímavější spolky. Které to jsou?

Každoročně k nám přiváží festivaly hudební ikony světového formátu. Ani rok 2014 není výjimkou, a proto se v Jaroměři u Hradce Králové letos předvedou hvězdy jako Slayer, Children of Bodom, Venom, Bring Me The Horizon nebo hitmaker Devin Townsend se svou partou. O většinu hracího času se ale budou dělit desítky menších kapel, jejichž hudba ale může být o to více zajímavá.

Jednou z kapel spíše lokálnějšího formátu jsou například Finové Mors Principium Est z pobřežního městečka Pori. Pětice muzikantů působí na hudební scéně už úctyhodných patnáct let a stihla za toto období vyprodukovat čtyři studiovky. Už na první desce Inhumanity se Finové ukázali v klasickém severském světle výrazně melodickým precizním death metalem, plným výborné kytarové práce v melancholickém kabátku.

S každým dalším albem se majestátní styl Mors Principium Est více a více profiluje. Každá deska včetně zatím poslední …and Death Said Live přináší porci kvalitního skandinávského metalu pevně stojícího na vynikající a přesné kytarové práci a chytlavých melodiích. MPE jsou volba pro milovníky pravého severu.

Naproti Pori jen přes Botnický záliv nedaleko pobřeží leží v sousedním Švédsku městečko Falun, odkud pochází další zajímavá brutálová skupinka In Mourning. Pětice Švédů – z nichž tři jsou kytaristé – hraje už od roku 2000, ale první LP Shrouded Divine vydala až v roce 2008. V současnosti má skupina na kontě tři alba, které znovu obsahují materiál naprosto typický pro skandinávské státy. Hutná melancholická atmosféra dodává In Mourning punc, který šel rozpoznat u starších Opeth. Doufejme, že díky třem kytarám dokážou naživo seveřané vykouzlit stejnou deku jako na poslední studiovce The Weight of Oceans.

Ze severoamerického kontinentu, konkrétně z kanadského Richmondu, přivezou čisté destilované zlo maníci Gorguts se svým technickým death metalem vysokého stupně hnusu. V průběhu své 25leté existence vyprodukovala tato již slavnější, ale stále možná trochu opomíjená grupa pět studiovek plných opravu originálního death metalu nejhrubšího zrna. Death metalu, ze kterého běhá mráz po zádech, muziky, která dokáže snad i zvednout žaludek do krku psychicky slabším jedincům.

Ostatně v tomto ohledu není divu, protože členové Gorguts jsou specialisté na slovo vzatí. Kytaristovi a growlerovi Lucovi Lemayovi sekunduje na kytaru Kevin Hufnagel se svým spoluhráčem Colinem Marstonem z Dysrhythmia. Bicí baterii k tomu obsluhuje maniak z Beneath The Massacre Paul Hamelin. Gorgut jsou volbou pro ty, kteří milují to, co death metal znamená ve své nejčistší podstatě.

Zajímavým tuzemským zástupcem na brutálu jsou Modern Day Babylon ze severočeských Teplic. Kytarista Tomáš Raclavský se svými kumpány produkuje na české poměry velmi kvalitní progresivní ambientní groovy metal nebo, dejme tomu, djent. Stejně jako Misha Mansoor z Periphery si i Tomáš alba zároveň odhobluje i produkuje. O kvalitě této stoupající české hvězdy se budeme moci přesvědčit už ve středu 6. srpna při startu brutálu.


Napište komentář