Cut Copy již brzy opanují Lucernu, předskočí jim Deaths

Cut Copy | Zdroj: facebook.com

Už za necelé dva týdny to v Lucerna Music Baru rozbalí roztančená synth-popová parta Cut Copy z australského Melbourne. V roli předskokanů se představí tuzemský elektro objev Deaths.

U protinožců se to v poslední době talentovanými boy bandy jenom hemží a jeden je zábavnější než druhý. Mezi nejvýraznější zástupce australské indie scény toho času bez debaty patří čtveřice Cut Copy. Historie kapely sahá až do roku 2001, kdy se pod její hlavičkou skrýval one man projekt songwritera, producenta a DJ, Dana Whitforda. V jednočlenné sestavě mu vyšel úspěšný singl I Thought of Numbers, záhy se však obklopil dalšími spoluhráči, aby svůj čistě synthetizátorový zvuk lehce upgradoval. Tah se vyplatil a Cut Cupy začali válcovat nejen klubovou scénu, ale podařilo se jim dostat pod kůži i příznivcům alernativnějších vod. Pravé žně pro Cut Cupy nastaly v momentě, kdy kapela vydala debutové LP s názvem Bright Like Neon Live, které propagovala na turné s hvězdami jako Franz Ferdinand, The Presets, Junior Senior, Bloc Party nebo Daft Punk. Zdaleka největším vrcholem pak pro tyhle mladý sympaťáky byl ale rok 2011, kdy si z australských Aria Awards s albem Zonoscope odnesli ocenění pro nejlepší taneční desku roku a o rok později byli ve stejné kategorii nominováni dokonce na Grammy.

Dnes patří parta kolem Dana Whitforda mezi indie popové stálice nejen doma v Austrálii, ale po celém světě. Jejich hlavním lákadlem jsou chytlavé taneční melodie a velká dávka prosluněného optimismu. Tvorba z dílny téhle melbournské partičky je především o zábavě a o energii, kterou okamžitě vstřebá každý, kdo má smysl pro rytmus a pro jistou recesi, i kdyby měl tu čest s Cut Copy poprvé. Nečekejte žádnou dávku halucinogenní psychedelie, ani složité kompozice. Než vyrazíte do Lucerny, odložte doma starosti a ztlumte mozkovou aktivitu na minimum. Pokud to náhodou nestihnete, kluci vám k tomu jistě hravě dopomůžou. Jejich aktuální deska Free Your Mind k tomu disponuje všemi nezbytnými prostředky. Koneckonců, jak sami Cut Copy trochu teatrálně tvrdí, nahrávka je čistokrevnou výzvou k osvobození mysli a vyvolání fantazií příští mladé revoluce. Nevěříte? Pusťte si loňskou letní hitovku Let Me Show Your Love a ona vás ta nedůvěra přejde.

Na  desce Free Your Mind je patrný silný vliv britské taneční (zejména acid housové) scény, kterou se Cut Copy při nahrávání nechali inspirovat. Dosáhnout kýženého oldschoolového soundu pomáhal vyhlášený producent Dave Fridmann, známý spoluprací například s Flaming Lips nebo Mercury Rev. Aby Fridmann eliminoval slabiny v dosavadním, tak trochu plochém zvuku kapely, vybavil Cut Copy při nahrávání stejným arzenálem nástrojů, které použili například Primal Scream na Screamadelice. A výsledek se dostavil! Díky výrazným klávesám a namíchaným back vokálům slyšítíte ozvěny téhle kultovní desky více než patrně. Dokonce i samotný frontman kapely místy zpívá podobně vyjetě jako Bobby Gillespie, díky čemuž je odkaz Primal Scream o to znatelnější. Berte to ale s rezervou, stále jsou to ti samí hoši, kteří mají daleko blíže spíš k Pet Shop Boys nebo New Order, pouze oblékli hipíčtější hábit.

Australské senzaci bude mít tu čest v Lucerně předskakovat tuzemský projekt Deaths, za nímž stojí Igor Bruso, známá to postava, která je mj. autorem hitů jako Crystal Nights nebo Karaoke Blues. Všestranný Igor se kromě muziky věnuje také fashion fotografii nebo filmové režii. Vedle klipů pro domovské Deaths točil například pro Swan Bride nebo Charlie Straight. Poté, co Bruso (původem z ruské Kamčatky) vloni na podzim přesídlil do Berlína, nabral projekt dalších rozměrů díky setkání s italským kytaristou Marcem Blarzinem, japonskou zvukovou experimentátorku Yaz Uemur a slovenským bubeníkem Tomášem Hribíkem. Tahle zajímavá sebranka právě pracuje na debutovém EP a první ochutnávky znějí fakt dobře.

Taneční večírek pod taktovkou Cut Copy a Deaths proběhne v rámci série Excelent Jukebox již 21. dubna v Lucerna Music Baru, tak si ho nenechte ujít! Vstupenky seženete v předprodeji prostřednictvím Ticketpro za 470 korun.


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.