Elegance i energie akustické kytary v mnoha podobách

Peppino D'Agostino | Zdroj: oficiální stránky umělce

Program podzimního festivalu Kytara napříč žánry ocení každý milovník poctivé hudby. Folk, rock, jazz, tango, flamenco, lidová i klasická tvorba rozezní strun hlas.

Na tiskové konferenci festivalu Kytara napříč žánry představili své projekty Stanislav Barek, ředitel a dramaturg festivalu, prof. Milan Zelenka, profesor kytary na HAMU a Kateřina Hager, režisérka filmu Děti flamenka. Zakladatel Stanislav Barek se rozhodl poprvé uspořádat tento festival již v roce 1998. Sám jakožto koncertní kytarista vystoupí hned na zahajovacím koncertu 13. října v Dejvickém divadle spolu s Peppinem D’Agostinem (USA) a Janem Žambochem. Zahraniční host italského původu patří mezi světovou kytarovou špičku. Začínal jako samouk a jeho tvorba, inspirovaná obzvlášť italským popem, se vyznačuje neobvyklými melodiemi a maximalisticky využívaným potenciálem nástroje, kdy levou rukou hraje a pravou se snaží napodobovat zvuk bicích. Následující den se o své umění podělí s účastníky workshopu na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Dalším americkým představitelem je Laurence Juber. Se svými 22 sólovými alby popu, folku, rocku i jazzu si vysloužil dvě ceny Grammy a mnoho jiných ocenění. Dobře známý je působením ve skupině Paula McCartneyho Wings. Mezi 13. a 16. listopadem si jej můžete přijít užít hned ve čtyřech městech v ČR.

Ze sousedního Německa dorazí skupina Malbrook. Tento projekt musí bezesporu zaujmout. Předvádí totiž tradiční germánské písně s vlivy skandinávské kultury a k nim příslušné nástroje jako jsou dudy, flétny, flašinet, mandola, mandolína a mnoho dalších. Na dvou českých a dvou německých koncertech zahrají spolu s českou skupinou Njorek, neboť obě uskupení slaví desetileté výročí vzniku a přátelství.

Novinkou letošního ročníku je argentinské tango. Přímo z Jižní Ameriky nám jej hned na dva koncerty 15. a 16. října v Praze a Pardubicích přiveze Escolaso Guitarra Tango Trio. Jejich hudba v sobě prolíná klasickou kytarovou školu s populární hudbou. V tomto světle vznikají výjimečné variace nejen tradičního tanga.

Jako zástupce klasické koncertní kytary se představí jeden z našich nejvýznamnějších, profesor HAMU a Pražské konzervatoře Milan Zelenka. Za svou koncertní kariéru vystřídal mnoho hudebních partnerů. Až před nedávnem vsadil na rodinný fond a vytvořil komorní kytarové duo se svým synem Vilémem. Takto spolu objíždí festivaly a společně zahrají také 29. října v Koncertní síni Atrium. V jejich repertoáru zazní skladby napříč všemi slohovými obdobími, ve verzích původních či ve vlastní úpravě pro kytary. Nadto nebude chybět ani vlastní tvorba obou umělců.

Závěrečný koncert 1. prosinceHybernii bude patřit španělskému velikánu Tomatitovi, jeho flamenku a tanečnici Palomě Fantové.

Flamenco však nebude zastoupeno pouze hudební složkou, letos poprvé festival přináší také filmovou tvorbu. Dokument Děti flamenka pod taktovkou české režisérky nabídne pohled na život dvou mladých hudebníků, ve Španělsku označovaných jako zázračné děti. Kytarista Amós Lori a zpěvák Abraham jsou dva dvanáctiletí kluci, jejichž původ je značně odlišný, ale díky talentu a lásce k flamenkové hudbě se jejich cesty protnou. Záměrem filmu bylo zachycení rodících se hvězd, pro které je hudba od dětských let zdrojem obživy, atmosféry kultury španělských cikánů a tradice předávání hudebního umu z generace na generaci. Tento zajímavý hodinový snímek spolu s ukázkou flamenka můžete zhlédnout 20. října. Hostem bude sama režisérka filmu Kateřina Hager.

Součástí festivalu je také kytarová soutěž SAI. Je jediná svého druhu, neboť vylučuje prezentaci klasické hudby a tím dává příležitost mnohým nadaným muzikantům. Na vrchol této soutěže se můžeme těšit 31. října v koncertní síni Atrium, kde zahraje pět finalistů následovaných představením všech porotců.

Podrobný harmonogram a další informace naleznete na oficiálních stránkách festivalu. Vstupenky jsou k dostání v sítích Ticketportal.


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.