Finská legenda Värttinä vystoupí už ve čtvrtek v Praze

Värttinä | Foto: Liver Music

Finská kapela Värttinä představující žánr world music vystoupí 25. května v Lucerna Music Baru v rámci mezinárodního víkendu žen. O support se postará česká skupina BraAgas.

Mezinárodní víkend žen je každoroční festival ženského hlasu. Letos hostí legendární finskou kapelu Värttinä a jejich čestného hosta, český soubor BraAgas.

Värttina, kterou založily sestry Sari a Mari Kaasinenovy a jejich matka Pirkko, si pro pražské publikum připravila program, který bude vycházet převážně z jejich posledního studiového alba Viena. To je považováno za jedno z nejlepších v jejich dosavadní hudební historii a vrací jejich tvorbu k jejich vlastním kořenům. Materiál ke vzniku tohoto alba sbíraly členky kapely přímo v oblasti Viena, v ruské části Kerálie.

Členka souboru Värttinä Susan Ahoová o pobytu v této části Ruska prohlásila: „Bylo to opravdu magické! Jako byste navštívili Finsko před sto lety. Připomíná to tam obrazy starých finských filmů. Je tam úžasná příroda, a dokonce i mraky na obloze tam vypadají úplně jinak.

Do České republiky a konkrétně do Prahy se Värttinä vrací poměrně často.

Vždycky jsme šťastné, když se do Prahy znovu vracíme. Je to vždycky velice milé a plné emocí. Praha je jedno z našich oblíbených míst a dobře se u vás bavíme. Své nejbláznivější a nejpovedenější koncerty jsme odehrály právě u vás a českých fanoušků si za to vážíme. A tak se vracíme znovu a znovu a znovu. A také milujeme Kofolu.“

Druhou kapelou, která na Mezinárodním víkendu žen vystoupí, bude český soubor BraAgas. Ten je jedním z držitelů žánrové ceny Anděl z roku 2009 za album Tapas.

Na koncertování před skupinou Värttinä se moc těšíme. Je to jedna z kapel, která nás před lety velmi ovlivnila a svým způsobem i formovala náš styl. Těšíme se i na prostor Lucerna Music Baru, kde jsme dosud hráli jen krátce, a to na předávání žánrových Andělů v roce 2015,“ říká kapelnice Kateřina Gottlichová a ke složení kapely ještě dodává: „Budeme hrát v rozšířené sestavě. Kromě kompletních BraAgas (Kateřina Göttlichová, Karla Braunová, Michala Hrbková, Michaela Krbcová a Jan Hrbek) bude hrát i původní perkusistka Bety Josefy. Do programu určitě zařadíme i všechny skandinávské písně, které máme v repertoáru.“

Vstupenky na koncerty Värttina a BraAgasLucerna Music Baru jsou k dispozici v předprodejních sítích TicketPro a GoOut.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.