Hip-hop tak trochu jinak v podání Young Fathers uslyšíte v Meet Factory

Young Fathers | Zdroj: facebook.com

V Meet Factory chystají na únor hudební událost s velkým U. Do smíchovských prostor zavítá multikulti trio z Edinburgu, aby Praze dokázalo, že hip-hop není mrtvej a už vůbec ne ve Skotsku. Bude to nářez! 

Ve snaze provést kategorizaci hudebních stylů tak, aby bylo možné každou věc, kterou zaslechnete, někam zařadit, dala ta odbornější část hudební veřejnosti vzniknout nepřebernému množství žánrů a podžánrů, pod kterými často pořádně ani nevíte, co si představit. Příkladem takové škatulky s hranicemi natolik prostupnými, že do sebe pojme skoro všechno, jsou alternative rap a hip-hop. I když těmto stylům zrovna nefandíte, je fajn někdy nebýt hudební fašista, a prozkoumat, co je v rámci žánru ke slyšení, protože jestli se někde děje něco zajímavého, je to právě na poli rapu a hip-hopu. Young Fathers jsou toho důkazem.

Young Fathers se zformovali během roku 2008 v Ediburghu. Už to, že se jedná o kapelu ze Skotska, dává tušit, že to, co hrají, asi ke klasickému hip-hopu bude mít daleko. Ačkoli srdce multikulturního tria to táhne především k němu, Young Fathers jsou natolik inovativní, že omezit se v jejich případě na konstatování, že jde o hip-hopovou kapelu, by byl projev totální ignorace. Tihle Skotové zdařile kombinují hip-hop s prvky snad všeho, co vás jen napadne – soulu, r&b, reggae, temné elektroniky, africké ethno music, a takhle by se dalo pokračovat dál a dál.

Nějakou dobu se Young Fathers sice protloukali, netrvalo ale dlouho a jejich potenciál objevili v USA, kde se jich ujalo vydavatelství Anticon. Navzdory nevalné pověsti kalifornského labelu, spolupráce s Anticon dala vzniknout už dvěma deskám Tape One a Tape Two, které byly nadšeně přijaty kritiky i veřejností. Obě studiovky Young Fathers jsou mimořádně sebevědomé. Co song, to jasný zásah na cíl.

Typická pro Young Fathers je přímočarost a lehce psychedelický dirty sound, který zní strašně moderně a sexy. Se songy jako Deadline nebo Rumbling na sluchátkách se vám dostane do těla taková dávka energie, že jen prosvištíte ulicemi jako střela a nebudete moci zastavit, dokud vám nedojde baterka v empétrojce. Zavření mezi čtyřmi zdmi raději zvolte meditativnější Romance nebo I Heard, abyste si z domova neudělali kůlničku na dříví, protože v případě takových Queen is Dead, Come to Life nebo ethno laděné Sister je riot efekt okamžitý.

Pokud vás Young Fathers navnadili na víc, než sezení doma u YouTube, máme pro vás jednu dobrou zprávu nakonec. Již 25. února 2014 máte možnost užít si je naživo, a to v pražském Meet Factory. Neměli byste si je nechat ujít, tím spíš, že pro Young Fathers to bude pražská premiéra a poprvé je holt vždycky poprvé. Ne často se poštěstí zažít kapelu v jejích začátcích s potenciálem udávat tempo na několik let dopředu. Vy máte šanci být u toho. Vstupenky jsou v předprodeji za přátelskou cenu 190 korun.


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.