Kanadští Braids ukážou svou křehkou sílu vzdoru v pražské MeetFactory

Braids | Zdroj: MeetFactory

Držitelé ceny Juno Award za nejlepší kanadské album a autoři hitu Miniskirt, kteří si říkají Braids, nás poctí svou návštěvou již 4. dubna v české premiéře v pražské Meetfactory. Dokážou tak i českému publiku, že nejsou kapelou jednoho hitu a ukážou, jak se v Kanadě dělá moderní art rock.

BraidsRaphaelle Standell-Preston v čele si vytvořili svůj charakteristický zvuk založený na spojení zkreslených kytar a elektroniky. Dále přicházejí s nečekanými zvraty a nezvyklou strukturou písní. Tím se na jednu stranu řadí do art rocku, na druhou stranu však na první poslech ukazují, že zas tak lehce zaškatulkovatelní nejsou. Tato trojice je zkrátka křehká, naléhavá i vášnivá a zjevnou zranitelnost u nich lze pocítit na první dobrou.

Známí jsou hlavně díky svému hitu Miniskirt, který je zpěvaččinou osobní zpovědí o sexuálním obtěžování. „Rozbrečela jsem se, když jsem byla během rozhovoru poprvé dotázaná, zda Miniskirt, kterou jsem napsala, byla mou zpovědí o sexuálním zneužití,” začala nejprve Raphaelle Standell-Preston svůj odvážný a odzbrojující blogový zápis před dvěma lety, když ještě #MeToo vůbec neexistovalo.

K tomu, aby to následně pronesla z plna hrdla, se připravovala měsíce. Pročítáním feministických manifestů, memorováním vět, jimž by mohla uvěřit, byť to ještě nebyl její příběh. „Najednou jsem se ocitla před mikrofonem, do něhož jsem se mohla vyřvat, vykřičet skrývané momenty svého života. Uprostřed uměleckého vypětí jsem se cítila očištěna,” dodává k příběhu Miniskirt, skladby o sexuálním zneužívání ženy v patriarchální kultuře.

Do jisté míry se Miniskirt stala pozapomenutou hymnou zatím posledního Deep in the Iris, které je plné vzpomínek a neradostných příběhů, jež přecházejí od vyčítání rodinných chyb až k domácímu násilí. Braids jej označili za rozloučení s minulostí. Poslední plnohodnotné album je v důsledku dle slov kritiků bezprostředním a nejzářivějším albem jejich skromné diskografie. To potvrzuje i cena Juno Award za nejlepší kanadské album roku a dokládá, že jde o jednu z nejnápaditějších tamních skupin současnosti.

Hlasem křehká, slovy výrazně průbojná Raphaelle Standell-Preston je mimo jiné známá také z partnerského projektu Blue Hawaii, s nimž v mezidobí vydala album. Se společensko-kritickými Braids posléze ještě EP skladeb, které mají podobně působivý rukopis, akorát že na předchozí album by se nevešly.

Zatím poslední zákulisní informace nasvědčují, že před jejich dalším turné a první českou návštěvou chystají Braids vydat ještě pár singlů.

Vstupenky lze zakoupit za 290 Kč na oficiálních stránkách MeetFactory nebo v ostatních předprodejích. Na místě budou vstupenky za 390 Kč.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.