Klasika a experimenty, začíná inovativní festival Struny podzimu

Mariza | zdroj: pořadatel festivalu

Již 19. ročník specifického festivalu Struny podzimu potrvá od 6. října do 12. listopadu. Dorazí taky Steve Reich a Ahmad Jamal.

Festival jistě není třeba příliš představovat. Pečlivě vybíraný program a složení dohromady deseti hudebních večerů slibuje již tradičně kvalitní kulturní zážitek. Festival zahájí mladá zpěvačka portugalského fada Mariza, a to 6. října ve Státní opeře. Stejně tak úplný závěr festivalu, koncert 9. listopadu ve Stavovském divadle, bude patřit podobnému žánru, tedy španělské Estrelle Morente a jejímu flamencu. Druhý koncert zůstane také v rukou mladých dam, tentokrát violocellistky Mayi Beiser. Její debutový koncert nabídne kombinaci klasiky a moderní hudby, spojení akustického s elektronickým se odehraje 9. října ve Veletržním paláci.

Éru minimalismu na festivalu zastoupí Steve Reich, který si osobně přijede zahrát jeden ze dvou klavírních partů jeho známé Clapping music. Zazní také další skladby zpod mistrova pera v podání perkusionisty Colina Currie a jeho skupiny. Na tento koncert se můžete těšit 14. října ve Foru Karlín.

Jazz, který tvoří důležitou část festivalu, letos zastoupí jeden z jeho nejvýznamnějších představitelů, a to pianista Ahmad Jamal. Ten 19. října v Dvořákově síni Rudolfina ve svých 84 letech představí svůj osobitý styl za doprovodu basy, bubnů a perkusí. Jeho žánrovým kolegou bude High Masekela v doprovodu klavíristy Larryho Willise, který naopak na stejné místo přiveze 5. listopadu klasický americký jazzový repertoár.

Crossoverovou část festivalu zastupují koncerty Hosseina Alizâdeha v doprovodu virtuózního perkusisty Pejmana Hadadiho. Jedná se o typickou perskou hudbu doprovázející posluchače do zcela jiného světa. Naprosto odlišným představitelem je skupina Didgori, která přiveze z Gruzie vícehlasý zpěv v jeho syrové a výrazné podobě.

Festival se snaží nejen sezvat známá a výrazná jména napříč žánry, ale také objevit ještě neobjevené. Takovýmto letošním debutantem je Chris Thile, hráč na mandolu, a festivalovému publiku již známý Brad Mehldau, který zahraje 3. listopadu ve Velkém sále Lucerny.

Třešničku na dortu a závěrečnou party festivalu představuje večer Spotlight v klubu Roxy a NoD. Na této klubové noci zazní mnoho žánrů během jediného večera. Dorazí američtí Young Fathers, Xenie Rubinos nebo Taylor McFerrin, syn slavného Bobbyho. Z české scény se představí Katt, cembalistka a varhanistka Kateřina Chroboková, která se rozhodla vydat na cestu vlastní tvorby, představující směs klasické varhanní hudby s elektronickými doplňky.

Vstupenky na jednotlivé koncerty jsou k dispozici na oficiálních stránkách festivalu a v sítích Perfect System, Ticketpro a Eventim. Pro on-line nákup jsou připraveny speciální zvýhodněné ceny, stejně tak jednotné vstupné pro studenty v ceně 100 korun. Zbudou-li ještě nějaké vstupenky, bude možno je zakoupit v den a místě konání koncertu.

Podle slov pořadatelů je o lístky obrovský zájem, dva z koncertů již byly dokonce přemístěny do větších prostor, doporučujeme proto zájemcům co nejrychlejší nákup.

Kompletní přehled koncertů

 • 6. října / Státní opera MARIZA
 • 9. října / Studio Hrdinů MAYA BEISER
 • 14. října / Forum Karlín COLIN CURRIE GROUP & STEVE REICH
 • 19. října / Rudolfinum AHMAD JAMAL
 • 23. října / Pražská křižovatka HOSSEIN ALIZÂDEH & PEJMAN HADADI
 • 30. října / České muzeum hudby DIDGORI
 • 3. listopadu / Lucerna – Velký sál CHRIS THILE & BRAD MEHLDAU
 • 5. listopadu / Rudolfinum HUGH MASEKELA & LARRY WILLIS
 • 9. listopadu / Stavovské divadlo ESTRELLA MORENTE
 • 17. – 19. října / Divadlo Minor Struny dětem
 • 12. listopadu / Roxy/NoD Klubová noc Spotlight – YOUNG FATHERS, XENIA RUBINOS, TAYLOR McFERRIN, LAW, KATT w. DA FAKE PANDA, Floex

Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.