Mistr náladové elektroniky Tycho zavítá do Prahy. I s kapelou!

Tycho | zdroj: facebook.com

Náplň podzimního klubového programu se pomalu začíná formovat do ucelenější podoby. Je jisté, že na pořadu bude jedna nevynechatelná lahůdka za druhou. Teď k nim přibyla další – americký producent TYCHO.

Scott Hansen alias Tycho už hezkou řádku let patří mezi nejvýraznější osobnosti na poli elektronické scény. Poprvé na sebe výrazněji upozornil již debutovým albem Sunrise Projector, zatím největší úspěch nicméně sklidil až s deskou Dive z roku 2011, která vyšla stejně jako letošní novinka Awake na labelu Ghostly International. Ačkoli se Hansen činí v muzice už takřka celou jednu dekádu, nedá se o něm říct, že by se stal na piedestal stavěnou celebritou. Tycho nepatří k velkým experimentátorům, ani trendům poplatným králům parketů. Daleko víc mu sedí role lehce upozaděné, v žádném případě ale ne šedé eminence, nenápadně brouzdající techno-ambientními vodami, které dodneška ovládají nepřekonatelní Boards of Canada, nebo alespoň jejich odkaz.

Přestože Scott Hansen v rámci současné elektronické scény patří spíše mezi umírněnější tvůrce, na rozdíl od zástupu souputníků se mu podařilo vybudovat si snadno rozpoznatelný zvuk. Typická je pro něho určitá melancholie, čistota a křehkost, která má zároveň mocnou sílu, díky níž se dokážou odemknout brány i toho nejtemnějšího zákoutí, vpustit do něho světlo a čerstvý vzduch. Ne nadarmo se o produkci z Hansenovi dílny říká, že je ideálním soundtrackem pro svěží rána na břehu oceánu, projížďku kabrioletem panenskou přírodou a takové ty věci spojené s otevřeným prostorem, větrem ve vlasech a pocitem nespoutanosti. Zavání to opakováním, až nedostatkem fantazie ve snaze popsat neuchopitelné, ten pocit je ale platný a hromadně sdílený. Takovou muziku dělá Tycho.

Nezaměnitelnou atmosféru předchozího alba Dive Tycho udržel i na novince. Žádný velký posun či odklon nečekejte. Pozorní ale určitě i přesto na aktuálním albu zaznamenají citelné zhutnění a větší pestrost. Awake má více nástupů a sestupů, našlápnutější beaty a deska je celkově mnohem živelnější díky tomu, že se Hansen při jejím nahrávání poprvé obklopil dalšími muzikanty, kteří se chopili živých nástrojů (do té doby si standardně všechno dělal sám, elektronicky, v podstatě pouze s decentním zapojením kytarových linek). V tříčlenné sestavě si už stačil vyzkoušet turné navazující na Dive – do Prahy proto nepřijede s žádnou sebrankou pódiových žoldáků, ale s pořádně sehraným ansámblem. V roli supportu se představí stájový kolega z Ghostly International, Christopher Willits. Nejde o žádnou vycházející hvězdičku, ale hotovou osobnost, kterou s Hansenem nepojí jenom label. Na kontě má skoro dvakrát tolik studiovek, než TYCHO a všechny jsou naprůměrně příznivě přijímány jak fanoušky, tak, světe div se, i kritikou. Zkrátka, je na co se těšit! Vstupenky na koncert, který si rozhodně nenechte ujít, jsou již v předprodeji prostřednictvím sítě Ticketpro za 440 korun.  Po zakoupení se s nimi dostavte do Roxy dne 16. října od osmi večer. Vyznavači adrenalinu, nechť zakoupí na místě.


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.