Návrat skvělých Manic Street Preachers do Prahy je už za dveřmi

Manic Street Preachers | Foto: Alex Lake

Je to tak, něco málo přes dva týdny nás dělí od návratu Manic Street Preachers na scénu velké Lucerny, kde šířili své poselství o zatracenosti konzumu před dvěma lety. Minulý rok vydala tato velšská trojka skvěle přijatou desku Rewind the Film, hlavně tu nám v Praze 14. května představí.

Manic Street Preachers jsou za 28 let své kariéry ověřenou značkou. Na kontě mají již jedenáct alb, z čehož poslední pochází z roku 2013 a nese název Rewind the Film. Desku nahrávali v rodném Walesu, stejně jako v Berlíně. To, že je jiná než všechny ostatní, věděli moc dobře i její tvůrci, když sami zpochybnili její vztah k předešlé tvorbě, považujíc ji za spjatou maximálně s jejich This Is My Truth Tell Me Yours z dávného roku 1998.

Kapela je známá hlavně pro svoji vyhraněnost a politickou angažovanost, svůj věrný zástup následovatelů si získala především díky kritickým textům o „kultuře, odcizení, nudě a beznaději”. O rozruch kolem Manic Street Preachers se postaral také tajemný Richey Edwards, původně hlavní textař a kytarista kapely, když prvního února 1995 beze stopy zmizel bůhvíkam. Právě jemu vděčí Manics za texty, jež jim zajistily slávu; dokonce ještě deska Journal for Plague Lovers z roku 2009 (rok poté, co byl Edwards oficiálně prohlášen za mrtvého) obsahuje jeho texty.

Rewind the Film byla přijata téměř bezvýhradně. Mezi její největší kvality patří ukázka širšího muzikantského spektra, můžeme na ní slyšet více smyčců a akustické kytary než kdykoliv předtím. Manic Street Preachers jsou sice pořád naštvaní, ale také stárnou, v jejich případě však nejde o únavu jak bychom mohli čekat, naopak jsou silnější než kdy předtím – a to se poslouchá neuvěřitelně dobře. Manics nám kromě ukázky poslední desky předvedou průřez svou tvorbou, na své si určitě přijdou alespoň dvě generace zdejších fanoušků. Možná se dočkáme také čerstvě vydaného singlu Walk Me to the Bridge z alba Futurology, které se chystá na červenec. Velšané jsou v životní formě, tak si je 14. května nenechte ujít!

Před kultovními Manic Street Preachers vystoupí Michal Hrůza, známý především jako zakládající a mnohaletý člen kapely Ready Kirken či v dnešní době fungující Kapely Hrůzy. Lístky na koncert seženete v síti Ticketpro za 990 korun.


Napište komentář

Sabína Hancinová
O Sabína Hancinová 42 Článků
Z Košíc, v Prahe. Študujem Mediální studia a Elektronickú kulturu a sémiotiku na Univerzite Karlovej. Kreslím a počúvam hudbu.