Patti Smith zavítá v srpnu do Prahy. Oslaví výročí!

Patti Smith chystá jubilejní turné. Čtyřicet let od vydání svého nejslavnějšího alba Horses oslaví i v Divadle Archa. Vystoupení  zpěvačky, která spolupracovala s Velvet Underground nebo Iggy Popem, bude zaručeně osobité. Sama Patti tvrdí, že půjde o hrdou oslavu.

Před čtyřiceti lety Patti Smith svolala v NY svou kapelu, aby nahrála debutovou desku. Vzniklo z toho album, které je dnes považováno za hudební mezník, který ovlivňuje a inspiruje další generace umělců. Sama umělkyně vydala desku v den výročí smrti básníka Arthura Rimbauda. Patti byla v začátcích zejména performanční básnířka a výtvarnice. Dříve, než vydala Horses, vystupovala hlavně v malých klubech a kabaretech.

A pak to přišlo. Album, které bylo zamýšleno jako tříakordový rock propojený se silou slova” . Její hudba měla snahu probudit ducha a příslib hudbě. V některých ze strukturovanějších skladeb byl slyšet romantický světonázor Patti. Nešlo jenom o vření punku, na desce jsou písně, co mají nádech free jazzu a textového zaříkávání v nepředvídatelných zvukových obrazech. Ovšem než Patti podepsala smlouvu k albu, které jí odstartovalo kariéru, rozšířila svou kapelu o bubeníka a českého kytaristu Ivana Krále.

Ivan Král: V trendech dnešní hudby frčí spartakiádní cirkus

Následovalo dalších devět alb, kniha poezie a nespočetné množství vystoupení, světových turné a uvedení do síně slávy muzikantů – Rock and Roll Hall of Fame. Jak zní neskutečná Patti dnes, si můžete poslechnout 5. srpna v Divadle Archa. Doprovodí ji dva členové původní kapely, Lenny Kaye a Jay Dee Daugherty, společně s hráčem na basovou kytaru a klávesy Tony Shanahanem, který je členem její kapely dvacet let. Vstupenky už jsou v předprodeji, tak zbytečně neotálejte, brzy zmizí. Můžete je zakoupit zde.

 


Napište komentář