Pionýři pop punku Blink-182 už buší Praze na dveře!

Blink-182 | Zdroj: pořadatel

Jsou tři, vznikli v roce 1992, nahráli nespočet hitů, spousta z nás na jejich hudbě vyrostla a už v Čechách málem dvakrát vystoupili. Průkopníci pop punku Blink-182 se 15. srpna chystají poprvé do Prahy a přivezou své největší klasiky i reunion desku Neighborhoods z roku 2011.

Kalifornské pop punkové velikány Blink-182 si čeští fanoušci přáli vidět dlouho, až na třetí pokus se to konečně povedlo. I když toho pánové za sebou mají hodně (od čtyřleté pauzy, kdy se spolu vůbec nebavili, přes pád bubeníka Travise Barkera s letadlem, jenž musel podstoupit šestnáct operací, aby přežil, až k několika komerčně úspěšným deskám a desítkám miliónů prodaných nosičů), pořád to na pódiu umí rozjet jako za mlada, když se ještě ve vysokých ponožkách proháněli se sprejem v ruce na skejtu po okolí.

Kombinace popových melodií s rychlými punkovými rytmy a schopnost usídlovat se na dlouhou dobu v rádiích jsou doménou této trojice, jejíž hudební rukopis je nezaměnitelný. The New York Times je v roce 2011 trefně označil za nejvlivnější punkovou formací devadesátek. Joel Madden, zpěvák a kytarista Good Charlotte, vystihl kapelu celkem stručně: ,,Když vám kdokoli v našem žánru řekne, že nebyl ovlivněn Blink-182, lže…” K jejich odkazu se hlásí i spousta zástupců nejmladší generace muzikantů jako třeba Owl City nebo Grimes.

Vše začalo v roce 1992 kdesi v San Diegu. Dva kluci se rozhodli dělat muziku, navzájem si přehrávali texty, které napsali, a melodie, které složili. Přibrali k sobě mladého bubeníka a pojmenovali se Blink, za což je později nařkla jedna irská kapela, proto k názvu přidali náhodnou číselnou kombinaci 182. Vydali dvě alba, jeli tour po Americe, až v roce 1998 nahradil stávajícího bubeníka Scotta Raynora svěží vítr v podobě potetovaného Travise Barkera…

S třetí deskou Enema of the State se z Blink-182 stala mezinárodně uznávaná a na poli pop punku komerčně veleúspěšná kapela. Na albu jsou hned tři z vůbec nejznámějších singlů – What’s My Age Again?, All the Small Things a Adam’s Song, které si oblíbila MTV, a proto i miliony lidí po celém světě. Následovaly další dvě desky (Take Off Your Pants and Jacket a Blink-182), z nichž ta druhá z roku 2003 byla poznamenaná otcovstvím všech tří členů a znamenala tak odklon od původního nedospělého zvuku. V roce 2005 si dali pauzu, přestali si rozumět, začali se hádat a každý měl jiné zájmy a touhy. Takřka spolu nemluvili, a to až do roku 2008, kdy Barker spadl s letadlem a byl jedním ze dvou přeživších. Tom DeLonge (zpěv, kytara) a Mark Hoppus (baskytara) se za ním vydali do nemocnice, všechno probrali a sjednali reunion. ,,Myslím, že bychom měli pokračovat v tom, co jsme dělali posledních sedmnáct let. Měli bychom se vrátit, zalézt do studia a dělat to, co milujeme,” řekl tehdy Hoppus zbytku kapely. V roce 2011 pak vyšla nová deska Neighborhoods, která byla kritikou vřele přijata.

Blink-182 si do Tipsport arény v půlce srpna přivezou hned dvojí support – mladou punkovou krev z Brigtonu, Gnarwolves, a hardcore punkery A Wilhelm Scream z amerického státu Massachussets. Obě kapely budou mít za úkol fanoušky dostat do správného punkového varu, i když výpravná show hlavních hvězd večera bude jistě skvělá sama o sobě. Vstupenky v ceně 888 korun jsou k dostání v předprodejích Ticketportal a Ticketpro. Výhodně si je pak mohou koupit návštěvníci letošního dvacátého ročníku Rock for People na stránkách ticketsforpeople.cz. Koncert Blink-182 bereme jako součást oslav letošních 20. narozenin Rock for People,“ říká Michal Thomes, šéf festivalu.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).