Přijďte do Chapeau Rouge natankovat emoce s jedinečnými Exit Calm

Exit Calm | Zdroj: facebook.com

Tohle je last call pro fanoušky čistokrevného britROCKU. Zítra čeká Chapeau Rouge import toho nejlepšího, co může ostrovní kytarová scéna nabídnout, tentokrát v podobě Exit Calm, čtyřčlenné kapely z anglického Yorkshiru.

Exit Calm na sebe upozornili už v roce 2007, kdy se vydali na svou první štaci po ostrovech. Stačilo pár odehraných koncertů a jedna demo nahrávka, aby si kluků všiml Mani, notoricky známý baskytarista The Stone Roses (dříve Primal Scream), a podal jim pomocnou ruku. Mani jim dohodil hraní na několika klíčových koncertech a od té doby šli Exit Calm jenom nahoru.

Tři roky dřiny a intenzivního tourování Exit Calm v roce 2010 završili vydáním eponymního debutu, kterým potvrdili, že nejsou pouze sezónní záležitostí a zajistili si neotřesitelnou pozici v rámci scény na pár dalších let dopředu. Na podzim letošního roku pak doplnili diskografii zbrusu novou deskou The Future Isn’t What it Used To Be.

Popravdě, i kdyby Exit Calm už nikdy nic dalšího nevydali, jejich dvě dosud vydaná alba jsou svou silou způsobilá zapsat kapelu do síně slávy hned vedle ikon jako Adorable nebo Manic Street Preachers a dalších klasických britských poprockových kapel, které zažily největší slávu převážně v devadesátých letech. Důraz je přitom v případě Exit Calm rozhodně třeba klást na tu rockovou část v označení žánru, jenž někdy nespravedlivě hází do pytle všechno, co z Anglie vzejde. Exit Calm se nebojí přitvrdit a pořádně hrábnout do kytar. Navíc díky Nickymu Smithovi za mikrofonem mají v čele frontmana, který disponuje natolik naléhavým hlasem, že se celkové vyznění kapely místy posouvá až k poctivému grungi, a tím je o to pestřejší.

Ačkoli svou příjemně rozostřenou melodičností dává zvuk Exit Calm nostalgicky vzpomenout především zmíněné éře velkých jmen ostrovního rocku, zní neskutečně moderně. Troufám si říct, že dost na to, aby strčili do kapsy třeba mnohdy přeceňované Editors (ale ať si úsudek udělá každý sám). Je s podivem, že na Exit Calm nečeká vyprodaná Lucerna, ale místo toho garážní prostor Chapeau Rouge, což může být svým způsobem sice škoda, ale zároveň výzva jak pro fanoušky, tak pro kapelu.

To, že mají Exit Calm rozhodně co nabídnout, můžete posoudit již v pondělí 16. prosince v pražském Chapeau Rouge, kde završí kytarový maraton, který bude sestávat netradičně z celkem tří předkapel. Před nimi se objeví silná sestava ve složení pražských Sleeping Men, GITS a We Are Analogs. Jestli unesete takovou porci emocí a decibelů, můžete být u toho za směšných 100 korun.


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.