Svůj um předvede DJ Shadow Praze už tento víkend

DJ Shadow | Zdroj: facebook.com

Velmistr instrumentálního hip-hopu, který okupuje DJský pult již pěknou řádku let, se už nadcházející sobotu představí v rámci afterparty pražského festivalu United Islands ve smíchovské továrně. Do hlavního města se DJ Shadow vrací po dvou letech.

Jednačtyřicetiletý DJ Shadow, kalifornský producent, hudebník a kouzelník se samply par excellence, se v hudební branži pohybuje už čtvrt století. Za tu dobu vydal čtyři studiová alba, několik EP, všemožné remixy, mixy, live desky a kompilace. To vše pak na podzim roku 2012 završil zatím posledním albem Reconstructed plným toho nejlepšího, co do té doby svými šikovnými ručičkami stvořil. Nahrávka, kterou doporučuje deset z deseti psychoterapeutů, slouží jako skvělý vzorek rozmanité Shadowovy tvorby a najdete tu pecky jako Midnight in a Perfect World, Six Days nebo třeba Organ Donor.

DJ Shadow, vlastním jménem Josh Davis, je mnohými považován za průkopníka instrumentálního hip (a trip)-hopu. Jeho vesměs experimentální tvorba se dá popsat jako směska prvků funku, soulu, jazzu, hip-hopu, ambientu a elektroniky. Čím je však veřejnosti znám úplně nejvíce, jsou samply – Davis využívá nesčetně soundů, hlasů a pazvuků z pozapomentuých zákoutí všemožných žánrů, které pak využívá ve svých skladbách, a dociluje tak neotřelého a nového zvuku. V roce 1996 se proslavil první studiovou nahrávkou Entroducing, která je téměř celá poskládaná ze samplů a která si vysloužila velkou pozornost (a chválu) mnoha hudebních kritiků. Některé časopisy ji dokonce zařadily mezi nejlepší alba devadesátých let. O dva roky později vydal Shadow kompilaci Preemptive Strike a ve stejném roce mu byl vzdán hold za produkci slavného debutu UNKLE Psyence Fiction, na kterém můžeme slyšet třeba Thoma Yorka (Radiohead), Richarda Ashcrofta (The Verve) nebo Mika D (Beastie Boys). Za pomoci zmíněných vytvořili spolu s Jamesem Lavellem jedno z nejzásadnějších alb na poli samplované elektroniky vůbec.

I s druhou studiovou nahrávkou sklidil Shadow patřičný úspěch, ač zdaleka ne takový jako se zlomovou prvotinou. Na předposledním albu The Outsider vykročil tak trochu jiným směrem, možná i proto bylo veřejností přijato všelijak. Čtvrtý počin, The Less You Know, The Better, se opět vydává do širokých vod mnoha hudebních žánrů a zvukově se tu mísí snad všechno, třeba i rock a folk.

V sobotu 21. června zakončí DJ Shadow svým setem v prostorách smíchovské Meet Factory festival United Islands of Prague na oficiální afterparty. Pořadatelé tak udělají radost především těm, kteří v rámci sbírky přispěli festivalu a zakoupili si tím na afterparty vstup. Shadow tu zakončí své miniturné All Basses Covered, které čítá jen pět evropských zastávek – kromě Prahy ještě v Aténách, Londýně, Paříži a Lisabonu. „Nemám rád ty připravené show, kde se to odpočítá a pak jede jedna věc za druhou. Chci mít vždycky svůj čas, kdy můžu například scratchovat, protože já vycházím z hip-hopu a tím se od mnohých liším,“ řekl a naznačil tak, že se můžeme těšit na hodně unikátní show.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).