VŠE a AMU zvou na premiéru inscenace Stalo se Slovo

Nahrávání opery Stalo se Slovo | zdroj: knowtilus.cz

Na poli VŠE a AMU se zrodil zajímavý tvůrčí projekt, jenž zapojuje začínající umělce z obou vysokých škol a po čase přináší další ovoce, které se v jeho rámci urodilo.

Spojením společných sil daly Vysoká škola ekonomická v Praze a Akademie múzických umění v Praze vzniknout projektu, který je ojedinělý již svým posláním. Nese název KNOWtilus a zaměřuje se na využití vědy coby zdroje inspirace pro uměleckou tvorbu a rozvoj kreativního průmyslu vůbec. Jako stavební kámen pro aktuální obsahovou stránku projektu posloužily zkušenosti sesbírané vloni během malého velkého předvoje KNOWsttilus – „ponor do vědy skrze umění.“

Vyústěním dalšího pokračování kolaborace dvou pražských univerzit je vznik opery Stalo se Slovo, která vznikla v rámci dílčího projektu KNOWtilus 2014 – Ostrovy poznání, financovaného z Centralizovaného rozvojového programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, a to z pera Jana Fily, nadaného studenta HAMU, a P. Petra Beneše, který k počinu napsal libreto. Důležitou roli při zrodu ambiciózního díla sehrála Mlada Kyovská Šerých, která autorovi dala před lety prvotní impuls ke složení hudebního materiálu použitého v opeře a sama se chopila její režie.

Těšit se můžete na osobité zpracování středověkého pašijového námětu jak pro sólisty, tak pro smíšený sbor, recitátory, tanečníky, symfonický orchestr i elektroniku. Režisérka operního kousku na jeho konto poodhalila, že ten nejprve ,,zpochybní hranici mezi diváky a herci, vyzve k radosti ze života, ale dotkne se i nevyhnutelnosti bolesti a téměř se studem poprosí všechny o angažovanost, protože v příběhu, který se bude hrát, a který je zdánlivě notoricky známý, půjde o každého z nás.”

Inscenaci, na jejíž realizaci se podílejí mimo jiné studenti AMU a VŠE z oboru artsmanagementu a multimédií, čeká premiéra již příští týden 17. května 2014 od půl deváté večer v netradičním prostředí kostela sv. Šimona a Judy na Starém Městě. Celý tvůrčí tým vás tímto na slavnostní uvedení opery Stalo se Slovo srdečně zve. Vstupné je dobrovolné a zážitek jistý, tak se zastavte. Kdo by náhodou nestíhal, nebo mu to v sobotu nestačilo, hned den na to, 18. května, zde na vás bude čekat opakovačka.


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.