IAMX se na Alive In New Light vyhnul starým chybám

IAMX | Zdroj: Smart Communication

Není tomu ani půl roku co vyšla poslední deska Unfall a IAMX je zpátky s Alive In New Light. Má novinka po takhle krátké chvíli co nabídnout?

Britský hudebník Chris Corner začal v hudebních okruzích přitahovat pozornost již v první polovině devadesátých let, kdy spolu s Liamem Howem založili kapelu Sneaker Pimps, která svou elektronickou taneční hudbu hrála až do roku 2005. To už se však Corner přes rok věnoval sólovému projektu IAMX, jenž testoval tenké žánrové hranice od elektronického rocku přes písně ovlivněné kabaretním melodiemi až k procítěným baladám.

Čtěte také: Temný elektronický večírek jako lék na depresi, to byl IAMX v pražské MeetFactory

IAMX klade důraz také na vizuální stránku, a to nejen videoklipů, ale i živých vystoupení. Když se k tomu přidá umělcův jedinečný hlas a zvuk, jenž experimentuje s harmonickými a rytmickými strukturami, nedá se očekávat nic jiného, než bezprecedentně originální deska. V tomhle ohledu Cornerovi verva rozhodně nechybí, protože Alive In New Light se letošního 2. února stalo osmým vydaným albem z rukou IAMX za posledních třináct let.

Na to, kolik hudby za svou dobu působení vytvořil, mu rozhodně nápady ani podněty nedochází. Na dřívějších albech se občas stávalo, že instrumentál obsahoval až moc linek, které se spíše bily, než aby se doplňovaly, a na poslech to nemuselo být tolik příjemné. To se však na Alive In New Light nestává a každá z devíti nových skladeb je svá a naprosto odlišná od zbylých.

Hned první skladba Stardust ukazuje skvělou rovnováhu mezi kvalitními vycvičenými vokály a prací se zvukem. I následující titulní track Alive In New Light si podobným, avšak stále vlastním, způsobem najde cestu do vašich srdcí. Obě písně jsou plné hudebních překvapení, které posluchači nedovolí ani na moment ztratit pozornost.

Následující nahrávka Break The Chain se dobře nastavenému trendu trochu vymyká. Ač se nedá říct, že by byla zvuková stopa nudná, nic na ní není speciálně vzrušující a zůstává po celou dobu na stejné úrovni. Oproti tomu další Body Politics překvapí zajímavým podkladem. Přes podobně laděné Exit a Stalker se album dostává k písni Big Man, která v sobě nese jasnou kabaretní tématiku. Tato skladba má  největší potenciál zaujmout i uši posluchače, který typické cítění projektu IAMX zrovna nemusí.
Předposlední Mile Deep Hollow je emočně narvaný track, který se, především díky textu, těší nadměrné oblibě. Na závěr byla zařazena nejdelší skladba The Power And The Glory, v níž se dohromady skloubily kvality celého alba.

Alive In New Light tedy vůbec není střela vedle. Jediné, co by se novému CD dalo vytknout, je počet skladeb. Devět sice není málo, pokud ale Cornerovi vyšla nová hudba v listopadu, nemusel se hned vrhat dál. Počkat pár měsíců na dvě nebo tři skladby, které desku doplní, by ničemu neuškodilo.

IAMX – Alive In New Light

Skladby: Stardust, Alive In New Light, Break The Chain, Body Politics, Exit, Stalker, Big Man, Mile Deep Hollow, The Power And The Glory
Celkový čas: 40 min
Vydavatelství: IAMX Productions Inc.

Hodnocení: 85 %


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 338 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.