Lipo na nové desce dospěl a více se soustředí na hudební stránku svých písní

Lipo | Foto: Radek Kudláček

Po čtyřech letech vydal český rapper Lipo nové album, které nese název Lyrika. V něm se soustředí především na hudební stránku a v textech se věnuje hlavně vlastním pocitům a zkušenostem z oblastí vztahů.

To, že Lipo za ty roky, během kterých na novém albu pracoval, zmoudřel a více dospěl, je vidět hned na první pohled. V jedenácti písních se posluchačům daleko více otevírá a zároveň se nebojí říct vše na plno. Jeho texty jsou hlubší, naléhavější, ale hlavně odžité.

Hudební stránka kombinuje elektronické beaty s živými nástroji, jako je klavír nebo kytara. Právě tím se Lyrika odlišuje od ostatních jeho alb. Lipo sice již na albu O Duši experimentoval se zvuky kytar a akordeonů, zde jim ale věnuje plnou pozornost. Nový a neohraný zvuk dále Lyrice dodávají doprovodné hlasy nejrůznějších hostů.

Hned první píseň Svoboda oživuje charismatický chraplák zpěváka Marcella z kapely No Distance Paradise. Lipo se zde zaměřuje na temnější stránky každého z nás a poukazuje na lepší zítřky. Chytlavý refrén této písně poté jistě zůstane v hlavě nejednomu posluchači.

Skladbu Vidíš, co jiní nevidí, které propůjčil hlas i producent celého alba ODD, měli fanoušci možnost slyšet již v loňském roce. Lipo zde hlavně motivuje ostatní k tomu, aby šli za svým snem a sám tu hledá jistou svobodu.

Velkým překvapením může být skladba Skleněný království, kde se zpěvu ujal samotný Lipo. Text je velice osobní a rapperův vlastní zpěv mu dodává jistou autentičnost a naléhavost. Studiové úpravy, kterými nahrávka musela projít, jsou však na jeho hlase znatelné a dokazují, že se v tomto okruhu Lipo necítí být zrovna sám sebou.

Starší píseň Štěstí, která vznikla za spolupráce zpěvačky a držitelky Ceny Anděl Debbi, vyšla již v roce 2016 a ovládla česká rádia. To se ale vzhledem k jejímu oddechovějšímu charakteru dalo čekat. Díky ohranému refrénu, kde se opakují ty stejné anglické fráze stále dokola, až to posluchači nakonec začne lézt na nervy, se ale dostala do podvědomí nespočtu lidí a strhla na sebe veškerou, možná až zbytečnou, pozornost.

I když se většina písní věnuje tématu lásky a vztahů, některé skladby, jako je například Nebudu lhát, kde rapper kritizuje českou hip-hopovou scénu a dává najevo jasně a otevřeně svůj názor, se od nich odlišují. Solitér se zase vrací ke starší tvorbě a jistým způsobem vzpomíná na Lipovy začátky v projektu BPM.

Lyrika není žádná laciná slátanina. Chytlavé refrény, hlubší text a hudební doprovod jistě nejednoho fanouška rapu nadchnou. A i přes trochu neoriginální téma a občas nudné a opakující se části jasně vyniká mezi českou tvorbou. Nejedná se o žádné plané výkřiky do prázdna. Těmito skladbami by se mohl inspirovat nespočet hudebníků.

Lipo – Lyrika

Skladby: Svoboda (feat. Marcell), Ve vzpomínkách (feat. Nela), Mimikry, Skleněný království, Vidíš, co jiní nevidí (feat. ODD), Zbývá jen snít, Nebudu lhát, Známe svoje jména, Štěstí (feat. Debbi), Hledám (deat. Yanna), Solitér
Celkový čas: 41:30
Vydavatelství: Universal Music

Hodnocení: 75 %


Napište komentář

O Andrea Kuttelwascherová 32 Článků
Jsem osmnáctiletá introvertní extrovertka, které v žilách koluje kofein a hudba. Mluvím plynným sarkasmem a pokud mě někde nenajdete se sluchátky v uších, nejspíš se právě potím na tanečním parketě. Pokud jde o hudbu, mezi mé oblíbené kapely patří: Bring Me The Horizon, Parkway Drive, Architects, Asking Alexandria, Linkin Park nebo třeba Green Day.