The Killers na Pressure Machine ukazují, jaké to je vrátit se po letech do rodného města

The Killers | Foto: Olivia Bee

Ke kapele The Killers neodmyslitelně patří hity jako Mr. BrightsideSomebody Told Me nebo When You Were Young. V posledních letech je ovšem jejich sláva na ústupu a mnozí kritici o nich začali mluvit jako o kapele za zenitem. Letošní novinku Pressure Machine nahrála kapela extrémně rychle – od desky předchozí ji dělí pouhý jeden jediný rok.

Koncepčních alb nevychází zrovna mnoho a ne vždy se záměr hudebníka povede dotáhnout k dokonalosti. Proto se do této disciplíny pouští jen málokdo. The Killers se o to na novince Pressure Machine pokoušejí. V jejich podání jde o vyprávění příběhů lidí z jednoho amerického městečka. Úvodní West Hills otevírá rozhovor s dvojicí, která si pochvaluje život v malém městě, kde se všichni znají. Poté už se rozezní úvodní tóny silné country rockové písně o problémech s heroinem, svobodě a životě na malém městě. Následující Quiet Town zase uvádí mužský hlas se slovy o tom, že projíždějící vlaky mají na svědomí hned několik životů. I přesto, že se tady zpívá o dětech sražených vlakem a opiu, snaží se skladba působit pozitivně – jako by snad šlo o snahu zmírnit bolest.

Čtěte také: VIDEO: Annabelle se v novém klipu unáší šarmem aktivní sopky

Manželskou krizi jednoho páru vylíčil zpěvák Brandon Flowers v písni In The Car Outside. Právě do auta se rozhodl ukrýt muž, kterému už problémy doma přerostly přes hlavu. Díky rychlejšímu tempu a lehkým syntezátorům působí skladba jako momentální vytržení z reality gradující až k výraznému kytarovému finiši. V In Another Life zase neznámá osoba bilancuje své žití a posteskne si nad tím, že život, který si vysnila v dospívání, je na hony vzdálený tomu, který žije teď. Proto utíká do “dalšího života” za pomoci opiátů. Jasně, můžeme namítat, že motiv o vysněném životě v dětství versus realita po letech může být i tím nejotřepanějším klišé. V kontextu problematiky městečka Nephi však naprosto zapadá do konceptu alba.

Čtěte také: Rock for Churchill zase doma: I přes nepřízeň počasí se tančilo s MYDY i N.O.H.A.

Je pravdou, že místy se album zdá být trochu dlouhé a najdou se i části, které posluchači mohou snadno splývat. The Killers zde nejsou za žádnou mašinu na hity. Snaží se vyprávět příběhy z Nephi a najít si k němu lepší podklad, než směsici country a rocku, by bylo snad nemožné.

Pressure Machine je deska, za kterou stojí koncept. Nelze ovšem říci, že by byl vyloženě propracovaný. Vyprávění krátkých a povětšinou neveselých příběhů má však v sobě i díky reálným nahrávkám s místními kus autentičnosti. Návrat do rodného města Brandona Flowerse zasáhne všechny, kteří se po letech vracejí domů a všímají si všech nedokonalostí, které kdysi neviděli nebo se je snažili přehlížet. Je pravděpodobné, že bez lockdownu bychom se takového alba od The Killers nedočkali. Podobně, jako tomu bylo například u zpěvačky Taylor Swift či mnoha jiných interpretů, kteří si díky pandemii mohli dovolit vydat desku jen dle svého gusta.

The Killers – Pressure Machine

Skladby: West Hills, Quiet Town, Terrible Thing, Cody, Sleepwalker, Runaway Horses, In The Car Outside, In Another Life, Desperate Things, Pressure Machine, The Getting By
Vydavatelství: Island Records
Celkový čas: 51 min

Hodnocení: 75 %


Napište komentář