Twenty One Pilots na albu Trench pokračují v boji se svou myslí

Twenty One Pilots | Zdroj: twentyonepilots.com

O tom, že se na dobré věci vyplatí čekat, přesvědčila fanoušky kapela Twenty One Pilots s novým albem Trench, které vyšlo 5. října 2018. Tato až melancholická deska s celkem 14 skladbami nás opět uvádí do boje proti depresím a úzkostem, s nimiž se potýkají nejen členové kapely, ale i jejich příznivci.

Když před třemi lety vyšlo album Blurryface, spousta fanoušků si nejspíš řekla, že už nemůže přijít nic lepšího. Opak je pravdou. Jak můžeme slyšet na nové desce Trench, kapela se neustále vyvíjí a dokazuje tak všem, že není pouhým zrnkem písku ve velké poušti muzikantů.

Čtěte také: Twenty One Pilots jako první získali zlaté RIAA ocenění za každou píseň na albu

V poutavém příběhu o světě, ve kterém figuruje fiktivní postava Clancy, se setkáváme s různými místy představujícími zákoutí naší mysli a úniku z ní. Tento námět ovšem jen podtrhl kontext celé nahrávky, a tak rozhodně stojí za to, zaposlouchat se do textů jednotlivých písní.

Skladby Jumpsuit a Levitate, ke kterým v uplynulých měsících vyšly také videoklipy nás uvádějí do děje celého alba. Chytlavé kytarové riffy v Jumpsuit střídají klidné pasáže s příjemným hlasem Tylera Josepha. Energický závěr však nadzvedne ze židle snad každého posluchače. Plynule navazující Levitate, nesoucí se v raperském duchu, následně přesvědčí o tom, že album rozhodně nebude záležitost jednoho žánru.

Své raperské schopnosti Tyler předvede také v dalších skladbách. Jednou z nich je Neon Gravestones, pojednávající o přibývajících sebevraždách slavných a jejich neúspěšném boji s vnitřními démony. Celý kontext podtrhává doprovod na klavír dodávající skladbě ponurý dojem, přesně ten,  který nás při poslechu donutí se nad celou tou záležitostí zamyslet. Dalším důkazem je skladba Nico And The Niners doplňující příběh o útěku z věže Dema. V ní je poprvé slyšet Tylerovo oblíbené ukulele a spolu s chytlavým beatem songu dodává nádech i reggae.

Podmanivé a rozmanité beaty se nesou celým albem, o tom se můžeme přesvědčit například v soulové skladbě Morph nebo My Blood, mírně připomínající tvorbu Daft Punk. Nepostaraly se však o ně pouze bicí, ale i vyčnívající basová kytara. Tu můžeme výrazněji slyšet také v písni Cut My Lip.

Osobní sdělení rodině

Skladby Legend a Smithereens jsou věnovány Tylerovým nejbližším. Legend je pomyslné rozloučení s dědečkem, a ačkoliv by měla být píseň spíše ponurého rázu, působí smířeně a pozitivně. Smithereens je naopak vyznáním lásky Jenně Joseph, v němž zaznívají slova toho, co je pro ni Tyler schopen udělat. Zpěvák tak ukazuje citlivost a emotivnost hudebního projevu.

V porovnání s albem Blurryface je znát určitý vývoj kapely, a to jak hudebně, tak v textech. Celá deska je promyšlená do nejmenšího detailu. Dynamičnost jen podtrhává emoce, které přináší každá píseň, a i když je jejich atmosféra spíše melancholická, rozhodně to není důvod k tomu, album zavrhnout, právě naopak. Tyler Joseph i Josh Dun nám neustále dokazují, že nic není nemožné a svým projevem tak lapí srdce i mysl spousty lidí.

Výsledek obrázku pro trench top

Twenty One Pilots – Trench

Skladby: Jumpsuit, Levitate, Morph, My Blood, Chlorine, Smithereens, Neon Gravestones, The Hype, Nico And The Niners, Cut My Lip, Bandito, Pet Cheetah, Legend, Leave the City
Celkový čas: 56 min
Vydavatelství: Fueled by Ramen

Hodnocení: 90 %


Napište komentář