Twenty One Pilots se na albu Scaled And Icy vydali z emocí a myšlenek během pandemie

Twenty One Pilots - Praha 2019 | Foto: Čestmír Jíra

Uplynula už nějaká doba od vydání nové desky Scaled And Icy oblíbené dvojice Twenty One Pilots. A ačkoliv se v některých očích nesetkala s příliš velkým úspěchem, tak i přes svůj mainstreamový sound skrývá prvky a myšlenky, které ji odlišují od ostatních počinů dnešní moderní scény.

Od doby, co Twenty One Pilots vydali album Trench uběhlo několik let. Fanoušci netrpělivě čekali, jak bude pokračovat příběh statečných banditů snažících se osvobodit nejen zpěváka Tylera Josepha, nebo jeho údajné alter ego pro tento smyšlený svět – postavu Clancyho, ale také všechny ostatní, kteří jsou polapení kvůli svým temným myšlenkám a úzkostem ve městě DEMA. Ano, zní to spíše jako začátek recenze ke sci-fi filmu, ale nenechte se zmást, neboť se opravdu jedná o ohlédnutí za hudební deskou.

Čtěte také: Twenty One Pilots na albu Trench pokračují v boji se svou myslí

Není dnes již tajemstvím, že nové album Scaled And Icy je anagramem ke spojení Clancy Is Dead. I přesto, že je novinka ovlivněna dobou bojující s nepřítelem v podobě koronaviru a emocemi s ní spojenou, posluchači rozhodně nejsou nikterak ochuzeni o další část příběhu, na který se tolik těšili. Na první pohled se může zdát, že tentokrát není vše promyšlené do nejmenšího detailu, ale lze nalézt jisté znaky, které mohou tento předsudek vyvrátit. Zdárným příkladem může být například trojzubec ve znaku desky, jehož přesné pojmenování zní Sai. Není vám to povědomé? Mrkněte na počáteční písmena z názvu alba. Pečlivě vybudovaný svět plný zákoutí je doplněný i o texty písní, ve kterých si každý najde své skryté poslání, ačkoliv melodie v nás často mohou probouzet opačné emoce.

Loňský rok byl pro nás všechny v reálném světě temným obdobím. To byl jistě mimo jiné jeden z důvodů, proč Twenty One Pilots zvolili pro celé album pozitivní melodii. Pokud se však začtete do textů, pozitivitu střídají hlubší myšlenky, které už zas až tak vesele laděné nejsou. Hlavním skladatelem všech skladeb je Tyler Joseph a není tak divu, že se v nich otiskly zážitky a nejistoty z jeho vlastního života. Na desce tedy nechybí téma rodiny, vazby na domov ani smrti.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Žlutou éru Twenty One Pilots inspiroval útěk před vlastními démony

Otvírající skladbou je Good Day, evokující počátek slunečného a energií nabitého dne již od svých prvních tónů. Posloužila by také dobře jako znělka k nějaké ranní televizní show. Koneckonců samotná kapela ji takto využila při svém online vystoupení Livestream experience. První polovina alba následně sestává ve valné většině z již známých singů jako jsou Shy Away nebo Choker. Po vydání posledního zmíněného singlu na fanoušky dolehla nostalgická vlna, a to převážně díky rapové části, která se dost přibližuje tvorbě ze začátků tvorby kapely. Není to však jediná skladba, při jejímž poslechu lze zaslechnout odkaz na předchozí počiny. Například No Chances nás zanese trochu dál, konkrétně do “červené” éry desky Blurryface, a to nejen svým beatem, ale i hlasy v pozadí a odkazy v samotném textu.

Najdeme zde také skladby evokující pocit, jako by byly napsány pod taktovkou jiného interpreta. Mulberry Street, kde je znát jistá podobnost s hudbou Eltona Johna, v tomto případě připomíná konkrétně píseň Bennie and the Jets, a to hlavně díky jejím klavírovým tónům. Dále pak Formidable, která měla být původně nahrána na ukulele, zní jako vystřižená z tvorby kapely The Cure hned vedle písničky Friday I’m In Love.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 5 nejúspěšnějších alb legend post-punku, The Cure

Není novinkou, že Twenty One Pilots jsou schopni vystřídat na albu hned několik žánrů. Ani u Scaled And Icy tomu není jinak, a díky tomu si přijde na své jak posluchač popu, tak i rocku nebo dokonce rapu. Za největšího zástupce alternativního rocku by se dala považovat skladba Never Take It, kde se dočkáme i menšího kytarového sóla. Kontrastní k ní je pak Redecorate, překypující rapovými pasážemi. Zatrsat si můžete na skladbu Saturday, která vás nenechá posedět v klidu nebo na The Outside, sahající až do prvků groove či funky.

Scaled And Icy může být považována některými posluchači jako krok zpět oproti předchozím úspěšným albům Blurryface a Trench. Je také pravdou, že nám místy mohou písničky i splývat a někomu ani jejich valná část neutkvěje v paměti. Z pohledu věrného fanouška jí však nelze tolik vytknout, protože ti vždy za tvorbou svých oblíbenců nehledají pouze originální rádiový hit, ale v případě Twenty One Pilots také hlubší smysl, útěk před realitou a díky celému jejich příběhu, jako bonus, i jeho další pokračování.

Scaled and Icy - Twenty One Pilots [CD] od 333 Kč | Zboží.cz

Twenty One Pilots – Scaled And Icy

Skladby: Good Day, Choker, Shy Away, The Outside, Saturday, Never Take It, Mulberry Street, Formidable, Bounce Man, No Chances, Redecorate
Vydavatelství: Fueled by Ramen
Celkový čas: 37 min

Hodnocení: 75 %


Napište komentář