Animovaní Gorillaz ožili v pražské O2 areně

Gorillaz, Humanz tour 2017, Praha | Foto: David Webr

Animovaná banda Gorillaz sestávající ze čtyř fiktivních muzikantů (2-D, Murdoc, Noodle a Russel) včera zahrála v pražské O2 areně, i když tentokrát v oživlé podobě v čele s britským muzikantem Damonem Albarnem.

Zatímco ještě přicházely další a další davy fanoušků, přesně v osm večer zahájila svůj program předkapela, přestože to nebyla předkapela v pravém slova smyslu. DJ Remi Kabaka zahrál svůj dynamický půlhodinový set plný dunivých beatů, zajímavých samplů, energického rapu a bezpochyby neobvyklých barev, mezi které patřilo i využití pěveckého sboru. Ačkoliv nebyl jeho zvuk vyladěný do všech nejpříjemnějších detailů, jeho set byl zajímavým počátkem celé show.

Po přestávce a krátkém reprodukovaném reggae playlistu zahájili lehce po deváté svůj koncert samotní Gorillaz. Jak už je na tomto tour ve zvyku, stalo se tak schizoidní skladbou M1A1 z debutové desky této alternativní kapely. Tracklist pak sestával zejména z klasických pecek z epochálního alba Demon Days – Last Living SoulsO Green WorldEvery Planet We Reach Is Dead a El Maňana. Z debutu zazněly ještě skladby Tomorrow Comes Today19-2000 a jako poslední flák bezpochyby jedna z těch nejznámějších – Clint Eastwood. Došlo i na novější album Plastic Beach, na kterém se již kapela naplno přiblížila hip-hopu. Mimo Rhinestone Eyes, jež zazněla hned zkraje, šlo pak o trojici hitů Stylo (na které naplno vynikla dynamika celého koncertu), Superfast Jellyfish a dojemná Melancholy Hill.

Velice podstatnou částí celé show byla samozřejmě grafická složka. Celou dobu běhaly za zády kapely různé gorilí animace – kapela buď působivě zahrála do původního videoklipu nebo si fanoušci užili záběrů zcela nových. Hudebně není absolutně co vytknout. Aranže písní byly samozřejmě kolikrát změněny (a občas dost výrazně), ale jinak by to snad ani nebylo možné. Frontman Damon Albarn opravdu nenudil a komunikoval s nadšenými fanoušky nejen v první řadě, mimo to mu to parádně zpívalo i hrálo na kytaru (a melodiku, která výborně padla do Tomorrow Comes TodayClint Eastwood).

Pochopitelně došlo i na skladby z letošního alba, jehož název koneckonců celá tour nese. Nejvýraznější byl melancholicky ničivý hit Saturnz Barz. Zazněly i hip-hopové skladby AndromedaStrobelite nebo Sex Murder Party, při kterých zazářili hostující rappeři. Základní set skončil po hodině a kousku, nicméně byl vytleskán přídavkový blok, který začal jemnou akustickou skladbou Hong Kong s výrazně čínskými motivy. Následovaly už jen velké pecky Kids With Guns s důrazným basovým riffem, Feel Good Inc. a zasněná Don’t Get Lost In Heaven. Publikum bylo nanejvýš spokojeno. Kdo se koncertu nemohl zúčastnit, může jen navždy litovat.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 207 Článků
Straight outta český konzum