Fabio Giachino Trio tečkou za Petrof Jazzpiano Festivalem

Fabio Giachino Trio | Zdroj: facebook.com

Klavírní svátek Petrof Jazzpiano Festival je u konce. Jako třešničku na dortu si pořadatelé pozvali Fabio Giachino Trio, špiču italského jazzu, kterou podpořil slovenský pianista Matěj Benko.

Tento týden se v pražském Jazz Docku nesl ve znamení černobílých kláves. Výstavní piano značky PETROF během něho otestovaly jazzové hvězdy světového formátu, počínaje Tigranem Hamasyanem, přes talent ze Švýcar, Gabriela Pezzoliho, až po nejlepšího finského hudebníka roku 2013, Kariho Ikonena. Na závěr čtyřdenního programu si krásný exemplář P 194 Storm přijel osahat Fabio Giachino, klavírní virtuóz z italského Turína, doprovázený svým kmenovým triem ve složení Davide Liberti (basa) a Ruben Bellavia (bicí).

O úvod závěrečného večera se postarali zástupci tuzemských jazzových vod, seskupených kolem pianisty Matěje Benka. V Praze žijící stálice žánru vystoupila za podpory dvou neméně známých jmen, vyhledávaného českého bubeníka Pavla Zbořila (bicí, J.A.R. a milion dalších) a Rastislava Uhríka (basa, v současnosti aktivní mj. v LANUGO). Ti se však k Benkovi připojili až po otevírací půlhodince, během které v jeho sólovém podání zaznělo několik klavírních témat, jak sám Matěj uvedl. Co téma, to zcela odlišná nálada, od roztančených melodií plných optimismu,Benko plynule přešel k melancholičtějším, na chvíli rozvíjel příjemně překotnou rustikální variaci a zastavil se i u tématu podobajícímu se rozhádanému dialogu. Pestré degustační menu!

Poté, co Matěj Benko odehrál variace, které si pro Jazz Dock nachystal, představil své dva spoluhráče a zbývající dvě třetiny vystoupení již odehráli v tříčlenné sestavě. Jak se muzikantská sestava na pódiu rozrostla, lehce komorní úvod večera se náhle uvolnil a plynule přešel do barové atmosféry. Trio se nepouštělo do žádného experimentování a (možná k lehkému zklamání) šlo cestou pouhé interpretace oblíbených (takřka karaoke) hitů jako Mám tě rád, které můžete znát od Damiens, a podobně. Jako úvod večera soft playlist ale nebyl vůbec špatnou volbou a v brilantním podání tuzemské hudební špičky vyzněl příjemně neotřele. Matěj Benko předvedl nesmírně procítěný a profesionální výkon, při kterém se obecenstvu několikrát zatajil dech, na druhou stranu jej ale ani jednou neztratil….  Přitom právě kvůli tomu se osazenstvo Jazz Docku sešlo – nechat se strhnout a unést čistokrevnou muzikantskou exhibicí, bez not a bez Damiens. Toho se mu však záhy mělo dostat vrchovatě.

Dramaturgie Petrof Jazzpiano Festivalu zaslouží velkou pochvalu. Protřele totiž zařadila velkolepého pianistu Tigrana Hamasyana hned na úvod čtyřdenního programu a nechala žít návštěvníky v domnění, že jeho pondělní vystoupení již nebude moci až do skončení události nalézt konkurenci. V italském triu však konkurenci s přehledem našlo, kvalitou provedení rozhodně, v ostatních ohledech se již nelze pouštět do velkých srovnání. Zatímco totiž Tigran Hamasyan osobitě reprezentoval novátorský přístup prosazující se v moderním jazzu, trio Fabia Giachina se slyšitelně hlásí spíše k tradičním jazzovým schématům. Pro festival tak jeho zařazení na závěr programu představovalo příjemné zpestření a zajistilo jeho dokonalé vyvážení.

Fabio Giachino je v Itálii poměrně velký pojem. Nedávno byl zařazen mezi 10 nejlepších italských pianistů a spolu s triem, které funguje od roku 2011, se dočkal několika prestižních ocenění (např. vítězství v kategorii Nejlepší skupina na festivalu Fara Music Jazz Live). V Jazz Docku svěží mladá trojice z Turína představila skladby ze své aktuální nahrávky Jumble Up, kterou vydala na počátku tohoto roku. Radost z možnosti představit čerstvý repertoár z kapely doslova prýštila. Její nadšení ale nepramenilo pouze z toho, k mimořádně pozitivní náladě přispělo i samotné prostředí Jazz Docku, potažmo Prahy, do které členové tria zavítali vůbec poprvé. Dle jejich slov se jim tu moc líbilo a brzy se vrátí. Pokud dodrží slovo, máme se rozhodně na co těšit. Italská položka na programu festivalu předvedla svižný jazz plný energie a groovu, provedený tak přesvědčivě a civilně, jako by na světě nebylo nic přirozenějšího, než chrlit noty ve zběsilém tempu a při tom se usmívat. Nadpozemský zážitek, přejeme si brzký návrat, bravo!


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.