Francouzské reggae hvězdy Dub Incorporation oslnily Prahu

Hakim Meridja z Dub Incorporation | Foto: Vojtěch Baroch, Monstermusic.cz

Ve čtvrtek 8. května s námi oslavily konec druhé světové války francouzské reggae legendy Dub Incorporation, které přivezly svou poslední desku Paradise. I přes nejistý začátek se v Lucerna Music Baru odehrál další výborný koncert.

Jako support zahrála před Dub Incorporation francouzsko-česká DJská dvojice Prag:Matic, která celý večírek také zakončovala na afterparty. DJs však nebyli přímo na pódiu, sídlili se svým mixážním pultem nalevo od stage. Hudba, kterou pouštěli ze svých mašinek, byla vcelku líbivá a všechny milovníky reggae pěkně navnadila na hlavní hvězdu večera. Zastrčení Prag:Matic však tolik nevynikli, což byla škoda. Během jejich vystoupení to vypadalo, že bude Lucerna Music Bar poloprázdný, sál se ale s postupem času zaplňoval.

Fotogalerie z koncertu

Po půl desáté hodině večerní už vše odstartovalo; za mocného řevu a aplausu nastoupili na pódium kytarista, bubeník, basák a klávesisté a spustili své reggae rytmy. Dav netrpělivě vyhlížel dva hlavní články kapely – zpěváka vysokých, afrických tónu Hakima Meridja a druhého zpěváka tónů opačně laděných, které prolíná extrémně rychlý rap, Auréliena Zohoua. Toto pěvecké duo je důvodem, proč jsou Dub Inc. jedním z nejpopulárnějších reggae bandů nejen ve Francii. Když vtrhli na pódium, byl uvítací řev dvojnásobný.

Tento velký nástup byl umocněn hned první skladbou – jedním z největších hitů z předchozí desky Hors ControleTout Ce Quils Veulent. Takovýto raketový start nikdo nečekal a nálada v klubu ihned stoupla do nebeských výšin. Když opadla prvotní euforie, pozorný posluchač zjistil, že je něco v nepořádku se zvukem. Instrumentální nástroje byly puštěny tak nahlas, že zpěv téměř nebyl slyšet. Tento fakt praštil do uší i zvukaře, který si se zvukem pohrál a vyladil ho do dokonalosti.

Kapela odehrála své léty ověřené skladby jako Murderer, My Freestyle a mnoho dalších. Francouzi však přijeli představit především svou poslední desku Paradise, která vyšla v říjnu loňského roku. Z této novinky zazněly hity Chaque nouvelle page nebo Enfant Des Ghettos. Živé podání skladeb z nového alba ukázalo, proč se v překladu jmenuje ráj – spokojené výrazy návštěvníků naznačovaly, že se právě ve svém ráji nacházeli. Dub Incorporation se do své show snažili zapojovat všechny příchozí, tady se však objevil menší zádrhel. Tím byla francouzština. Davový zpěv, který chtěli frontmani vyvolat, nebyl tak hlasitý, jak očekávali. Jednoduché refrény sál zpíval z plna hrdla, složitější texty se změnily na pobrukování do rytmu. Na atmosféře to ale neubíralo, spíše naopak. Lidé se snažili a hudebníky jejich snaha mluvit francouzsky potěšila. Celý večer se z pódia linula jedna známá píseň za druhou, až se najedou ozvala skladba Rude Boy, která už pár let na koncertech naznačuje, že se blíží konec. Po ní se kapela odebrala do zákulisí, kde se však moc neohřála, protože rozjařený dav chtěl nášup.

Hudebníci nikterak neprotestovali a vrátili se na pódium, aby odehráli přídavek. Při úplně závěrečné písni se v Lucerna Music Baru odehrála bitva. Fanoušci byli rozděleni na půlky a každý ze zpěváků si udělal svůj tým. Celý battle byl o tom, která půlka udělá větší bordel. Řev, tleskání a skákání dopadlo nerozhodně, a tak se za posledních tónů dav opět spojil a udělal závěrečný bordel, na který budou všichni dlouho vzpomínat. S posledními tóny se fanoušci spokojeni rozutekli do svých domovů. Je jasné, že nejsem jediný, kdo se těší, až si zase společně na koncertě Dub Inc. procvičíme francouzštinu.


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.