Havířovské slavnosti přivítaly legendární švédské Sabaton

Sabaton, Joakim Brodén | Zdroj: facebook.com

Tisíce metalových nadšenců se včera sešlo v havířovské Městské sportovní hale, aby si spolu užili parádní show heavy metalových Sabaton. Ti završili tradiční dvoudenní Havířovské slavnosti, na kterých kromě nich vystoupil například i John Newman nebo Pavol Habera se skupinou Team.

O tom, že Sabaton zahrají v Havířově, se mezi českými i slovenskými metalisty šuškalo už dlouho, a tak se kvůli nim sjeli milovníci tvrdší hudby ze všech možných koutů obou republik.

Na hlavní hvězdu sobotního večera se čekalo celý den a potvrdila to i věrná fanynka Viktoria, kterou si předposlední hvězda festivalu Pavol Habera pozval na pódium a dal ji do ruky mikrofon. Slečna se Sabatonským trikem se toho nebála využít a pro potěšení mnoha lidí v davu zakřičela: „Ghost Division!

Pavol Habera se však tím, že tam většina publika stála proto, aby se dočkala Sabatonů rozhodně nenechal odradit a celý koncert si i přes to vychutnával. K situaci, která nastala, ale přistoupil velmi rozumně a vlastně sám o své hudbě sebekriticky prohlásil, že to jsou sračky. Taky si zanadával na to, že ho přeřvávají kolotočáři, kteří přijeli zabavit tu část havířovské populace, která si nekoupila lístky na slavnosti, a zahrál tolik všeobecně známých hitů, že rozezpíval i některé metalisty. Vytknout by se mu však dalo to, že se snad ani nepokusil o jakoukoli show. Přitom by to právě jemu pomohlo. Alespoň by se zahřál a nemusel se po pódiu pohybovat v bundě jako by bylo dvacet pod nulou.

Po haberovských Boli sme raz milovaní, Krátké lásky a Reklama na ticho došlo k radikální přestavbě pódia a publikum se tak mohlo ocitnout uprostřed bojové linie za druhé světové války. Napětí sílilo, až se dalo krájet a přerušily ho až tóny písně In the Army now a následujícího intra The March to War.

Poté konečně přišla na řadu očekávaná Ghost Division a další pravidelně hrané pecky. Protože ale u nás Joakim Brodén se svou partou hrál letos už potřetí, přichystal si i něco speciálního a malinko změnil setlist. Zazněla tedy i Attero Dominatus ze stejnojmenného druhého řadového alba nebo Uprising. Tedy skladby, které Sabaton moc často nehrají.

Během celého koncertu fungovala tradiční hláška skandujícího publika „Ještě jedno pivo!“ a Joakim Brodén této výzvě téměř vždy rád uposlechnul. Sám taky řekl: „Jsem moc rád, že jsem zase v České republice, protože tu máte některá z nejlepších piv na světě a vždycky mě tu přimějete je pít.“ Zároveň však upozornil na to, že by měl asi pivo omezit, protože se mu z něj zakulacuje bříško.

Po hitu Sparta zase Brodén upozornil na to, že je z padesáti procent Čech a když byl malý, uměl dokonce mluvit česky. Demonstroval to recitací populární říkanky Ententýky dva špalíky. Tradičně mu na pódiu přistáli plyšoví krtci a poloviční Čech Joakim se nejspíš ještě víc zapsal do českých metalových srdcí. Ještě víc tak učinil zařazením očekávané pocty českému letci Karlu Janouškovi Far from the Fame.

Sabatoni zkrátka předvedli všechno, pro co si fanoušci přišli. Joakim běhal po pódiu a prožíval každý tón, ale zároveň nechával vyniknout i zbytek kapely. Show se rozproudila tak moc, že Joakim dokonce přišel o jedno ze svých „prs“ na jeho legendární vestě se six packem, pod kterou má podle vlastních slov „skutečný six pack“ na tílku se six packem. Celé jejich vystoupení bylo doprovázeno velkoplošnou projekcí s realistickými záběry z bitev i četnými pyrotechnickými efekty. Sabaton tak velice velkolepě završili letošní Havířovské slavnosti, na kterých se před nimi představili například Jelen, Slza, Horkýže Slíže, John Newman, Tublatanka nebo Pavel Callta.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.