MeetFactory zahalila temnota, do Prahy přijeli Mayhem

Mayhem
Attila Csihar z Mayhem | Foto: Kateřina Postránecká, MonsterMusic

Do historie vstoupili jako jedna z nejkontroverznějších kapel všech dob, do pamětí svých českých fanoušků jako kapela, na jejíž koncert se vyplatí dorazit. Mayhem zahráli v pražské MeetFactory a vyprodanému klubu zajistili jeden z nejintenzivnějších zážitků letošní koncertní sezony.

Průkopníci norského black metalu dorazili do Prahy v rámci aktuálního turné společně se svými synthwave kolegy Gost a sólovým projektem bývalého zpěváka taktéž legendárních Gorgoroth, skupinou Gaahls Wyrd.

Tour kapela započala již koncem října v Nizozemí a pražský koncert byl už jeho patnáctou zastávkou, zároveň však první českou zastávkou od roku 2017, kdy kapela vystoupila ve východočeském Josefově na festivalu Brutal Assault. Ještě týden před konáním letošního koncertu pak tuzemští fanoušci skupiny potvrdili, že se ve zdejších kotlinách Mayhem o svou popularitu bát nemusí – pořadatelská agentura Obscure totiž prohlásila páteční MeetFactory jako vyprodanou.

Show proslulé kapely okolo baskytaristy Jørna „Necrobutchera“ Stubberuda započala v půl desáté večer, tou dobou byl již sál zcela zaplněn fanoušky až téměř uniformě oděných do kapelního merche a v řadě případů i zkrášlených tzv. corpsepaintem. Koncert byl zahájen skladbou Falsified and Hated, s níž Mayhem zároveň Česku představili své sotva pár týdnů staré album Daemon. Právě z této desky pak norští black metalisté zahráli i několik dalších písní, včetně například Bad Blood či Malum.

Fotoreport: Mayhem, Gaahls Wyrd a Gost, 15. 11. 2019, MeetFactory, Praha

Jak vystoupení pokračovalo, stále více bylo jasné, proč byl návrat Attily Csihara na pozici zpěváka dobrou volbou. Pro jeho těžko překonatelné charisma a nekompromisní, ale zároveň bezchybný hlasový projev, zůstala řada fanoušků evidentně ohromena a neustále gradující výkon kapely rovněž poskytl intenzivní zážitek nevídaného rázu. Atmosféru v sále pak dokonale dokreslovala vcelku jednoduchá světelná show a v zásadní míře také samotní fanoušci, z nichž se podstatná část alespoň chvílemi účastnila rozřáděného kotle před pódiem.

Mayhem během svého koncertu prošli v podstatě celou tvorbou kapely a vedle několika kousků z alba Grand Declaration of War zahráli i poměrně dost písní z proslulých alb Deathcrush a De Mysteriis Dom Sathanas. Prostorem vyprodané MeetFactory tak byly slyšet například písně Freezing Moon, Life Eternal, Pagan Fears, Deathcrush či Pure Fucking Armageddon. Právě poslední zmíněnou skladbou Mayhem svou show i zakončili a s poděkováním se se svými českými fanoušky po více než hodině a půl hraní rozloučili.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 280 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.