Mighty Sounds s jubilejním 10. ročníkem pokořili i návštěvnický rekord

Mighty Sounds 2014 | Foto: Jiří Simon, Monstermusic.cz

Mít takovou narozeninovou párty, jaká proběhla o víkendu v Táboře, se nepovede jen tak někomu. Geniální hudební program, ideální festivalové počasí, výborná atmosféra a rekordních téměř 15 000 návštěvníků. I takový byl jubilejní desátý ročník Mighty Sounds.

Už je téměř každoroční tradice, že mnoho fanoušků festivalu přijede do areálu už ve čtvrtek; jinak tomu nebylo ani letos. Stanové městečko se pro všechny nedočkavce otevřelo ve tři hodiny odpoledne. Od té doby z vlakové zastávky Tábor – Čápův dvůr přicházely davy od každého přistaveného vlaku a parkoviště se zaplňovalo taktéž. Ze stanů se linuly tóny ska, rock’n’rollu, hardcoru, reggae a všech oblíbených kapel, které návštěvníky během víkendu čekaly.

Ve večerních hodinách začali hrát ve stánku s pivem DJs, kteří bavili první příchozí až dlouho do noci. V pátek se davy do stanového města hrnuly již od rána. Areál se pak oficiálně otevřel po druhé hodině odpolední a lidé tu mohli navštívit až devět stagí. Hlavní pódium neslo název po mistru Janu Husovi, druhé zase po Janu Žižkovi, ostatní se jmenovaly například Ice & Fire, Buben či Sadomaso.

Hned první den ve znamení nabitého programu

Vše odstartovala plzeňská kapela Cheers! Ta rozjela svůj celtic punk, který fanoušky tohoto stylu pěkně nastartoval, protože pátek byl celý v jeho znamení. Na programu totiž byly hvězdy jako The Real McKenzies z Kanady či otcové celtic punku a headlineři Dropkick Murphys. Mezi startéry patřil i Cocoman s kapelou Solid Vibes, jenž představil milovníkům reggae svou novou desku Zázraky. Další české bandy jako například Queens of Everything zase nastartovaly příznivce punku a rockabilly.

První zahraniční kapelou, která vystoupila na hlavní stagi, byla Yellow Umbrella. Jejich pozitivní ska a reggae roztančilo pod pódiem už znatelně více lidí, než jaké tu měly české bandy. A když frontman kapely Jens Strohschnieder ohlásil, že přijedou 14. listopadu do Prahy, mnoho lidí si ihned toto datum zapsalo do svých diářů. Na fanoušky čekalo spousty dalších skvělých band z celého světa jako italský ska punk v podání Redska, švýcarský punk and billy od The Peacocks, reggae punk španělských Che Sudaka a stoupající hvězda na reggae scéně, rodák ze Senegalu se svým bandem z New Yorku, Meta and the Cornerstones.

Fotogalerie z Mighty Sounds 2014

Patnáct minut po desáté hodině večerní se ze stage Jana Husa začaly linout první tóny od kapely Dropkick Murphys. Skladba, která celou show odstartovala, byla The Boys Are Back, což je i úvodní píseň z poslední desky Signed and Sealed in Blood, kterou Američané vydali loni v lednu. Od prvních, až do posledních tónů dav pod pódiem zpíval a tančil tak, jak si kapela zasloužila. Zazněly ty nejžádanější skladby a fanoušci proto odcházeli z koncertu naprosto spokojeni a nadšeni. Komu to nabušený program dovolil, dal si oddych před další hvězdou pátečního večera.

Headlineři nezklamali

Irie Revoltés nastoupili na pódium pět minut po jedné hodině ranní. V České republice velmi oblíbená kapela rozjela svou klasickou show, která nenechala nikoho v klidu. Kapely, které se s těmito dvěma headlinery křížily, měly opravdu smůlu, protože jak Dropkick Murhpys, tak Irie Revoltés své poselství hlavních taháků splnily a nebylo moc návštěvníků, kteří by si je nechali uniknout. Páteční program se pomalu chýlil ke konci, další stage jako Buben Teritory či Sadomaso utěšily neúnavné rude boys či milovníky elektronické hudby až do svítání.

Po našlápnutém pátečním programu by se mohlo zdát, že harmonogram na sobotu a neděli bude zastíněn. Pořadatelé to však nedopustili, kapely jako Discoballs, Mike Zero, The Offenders či Open Season bavily lidi po celé sobotní odpoledne. Jak to na festech bývá, mnoho návštěvníků zde nosí trika svých oblíbených kapel, sobotní hlavní hvězdy byly na tričkách vidět velmi často. Kšandy, pevné boty a zpěvný oi!, to jsou legendy ze Švédska – Perkele. Jejich rytmické melodie a texty odsuzující fašismus se při jejich vystoupení nesly nad celým Táborem a fanoušci si mohli odškrtnout ze seznamu další legendu, jíž chtěli vidět v živém podání.

Koncert Fast Food Orchestra uvedl Darth Vader

Černý kůň festivalu byla kapela Jesse James z Velké Británie. Ta se však křížila s punk rockovými The Anti-Nowhere League, proto na ni v šapitó nebylo tolik lidí; o to víc si ale jejich vystoupení fanoušci užili. Na hlavním pódiu se po jedné večerní objevil Darth Vader s vojáky Impéria, a uvedl Fast Food Orchestra. Ti měli zavírat hlavní stage, ale tím, jak servírovali své ska a reggae, rozpoutali v davu veselý tanec a zpěv, jako kdyby bylo poledne. Druhý den se chýlil ke konci a lidé šli načerpat energii na neděli, buďto do spacáků, anebo na další otevřené stage.

Poslední den festivalového programu nebyl žádnou výjimkou a nesl se v klasickém Mighty Sounds rytmu plném ska, punku, hardcoru a dalších stylů. Mezi výrazná jména v harmonogramu patřili mladí Němci ze ska corového masakru jménem The Prosecution, originální hudebník, co nepotřebuje kapelu, protože vše zvládá pomocí beatboxu, Rocky Leon, a další bandy jako třeba The Generators ze Spojených států.

Velké očekávání bylo spojeno s Everlastem, členem legendárních hip-hoperů House of Pain. Jeho akustické vystoupení s kytarou a klávesistou zklamalo pár milovníků klasického hip-hopu, Everlast totiž zahrál hity ze své bluesové tvorby. Zazněly písně jako Black Jesus či známá What It’s Like. Následně pak rozpoutali hardcorové peklo američtí Madball, na kterých bylo vidět, že jsou po třech letech opravdu rádi zpět na Mighty Sounds. Jednou ze závěrečných teček byla i možnost zhlédnout finále mistrovství světa ve fotbale, protože návštěvníků ze sousedního Německa tu je každým rokem více. Před velkým promítacím plátnem proto bylo pěkně živo. Hlavně poté, co německá reprezentace titul vyhrála.

Třešničkou na dortu byli Talco

Onou třešničkou na dortu nedělního dne byl rytmický ska punk v podání velmi oblíbených Talco z Itálie. Jak kapela, tak i návštěvníci věděli, že to je jeden z posledních koncertů jubilejního ročníku Mighty Sounds. I proto se do tohoto koncertu vložily všechny poslední síly. Za zvuku skladeb, jako jsou La Torre, L’Odore Della Morte a mnoho dalších, se rozloučili s tímto jedinečným festivalem.

Pořadatelé Mighty Sounds dostali k desátému výročí hned několikeré dary. Od příjezdu legendárních kapel různých hudebních stylů, přes ideální počasí, až k překonání návštěvnického rekordu. Doufejme však, že letos nepřipraví překvapení i Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje ve formě nesmyslné pokuty za překročení povolené hladiny hluku. Jako jediné mínus letošního ročníku vidím snad jen to, že se člověk na akci těší celý rok a pak ten víkend uteče neuvěřitelně rychle… Za rok opět na viděnou na Mighty Sounds!


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.