První den Rock for People vrcholil kytarovými The Kooks a Enter Shikari

Enter Shikari
Enter Shikari - Rock for People 2018 | Foto: Michael Klemm, MonsterMusic

První den letošního ročníku Rock for People včera skončil obrovskou energií na Enter Shikari, tanečními pohyby s The Kooks a děsivými vizuály u show Ho99o9.

Úvodní den Rock for People se nesl mimo jiné ve znamení několika českých kapel. Obě hlavní stage tak otevíraly domácí skupiny. Jednu z nich obstarala Vypsaná Fixa, která se už částečně naladila na festivalovou atmosféru o chvíli dříve na cyklo stagei, ale až při svém klasickém vystoupení se teprve pařilo natolik, že si kytarista Milan “Mejla” Kukulský přetrhl jednu strunu. Fixa je na Rock for People za ty roky v podstatě pravidelná klasika a už jen z diváky zpívaného textu ,,my máme dobrou náladu”, je jasné, že seskupení fixího lidu na RfP prostě patří.

Fotoreport: Rock for People – The Kooks, John Wolfhooker a další, 4. 7. 2018, Hradec Králové

Ještě před nimi odehrála na druhé stagei svůj set kapela John Wolfhooker. Ta dala svou energickou show publiku pořádně zabrat hned na začátku festivalu, protože i ostatní návštěvníci se vařili na slunci, natož pak rozjetý kotel na pecky jako u Zeddknot, která ukončila koncert československé kapely. Mimo ní ale stihl zaznít i cover songu A Place For My Head od Linkin Park.

Kvalitní sbírku songů přivezl americký písničkář Albert Hammond Jr. Jeho koncert by se ale asi víc hodil v rámci samostatné show, protože na festivalu se na něj příliš mnoho lidí nevydalo a diváci si místo toho radši dali pauzu v místech, kde objevili aspoň trochu stínu.

Zatímco na hlavní stagei ještě Tři sestry prozpěvovali svoji Zelenou, na své vystoupení se pomalu připravovali slovenští Horkýže Slíže, takže se většina fanoušků tuzemské scény jen přesunula. Na menším pódiu se mezitím začínala odehrávat jedna z nejtvrdších pasáží prvního festivalového dne. Post-hardcoreoví Touché Amoré sice přivezli stále čerstvý singl Green, ale neměli ideální zvukové podmínky a tak místy koncert docela trhal uši, což je obrovská škoda a taková kapela by si u nás určitě zasloužila spíše další klubový koncert.

Pokud však něco překvapilo i spoustu posluchačů právě tvrdší muziky, tak to byli The Vaccines. Přestože to nejdříve vypadalo, že jejich padesátiminutovka tady moc lidí nenaláká, nakonec se v publiku rozjelo dost akce, což možná překvapilo i samotné The Vaccines.

Fotoreport: Rock For People – Enter Shikari, The Vaccines a další, 4. 7. 2018, Hradec Králové

Kapela, která přijela s nedávno vydaným albem Combat Sports, a byli jedni z těch, kteří si nenechali ujít Alberta Hammonda Jr., se dočkala po půlce koncertu circle pitů snad při každém songu a dokonce i populárního diváckého veslování. Samozřejmě všem docházelo, že se to k hudbě The Vaccines úplně nehodí, ale ani to nezastavilo spoustu nadšenců, aby tuhle energii udrželo alespoň v tanečnějším a mnohem klidnějším stylu, než obvykle bývá. To spolu se showmanstvím frontmana Justina Younga vytvářelo skvělou festivalovou atmosféru. 

Podle triček, které plnily celý den Rock for People, bylo zřejmé, že jednou z nejočekávanějších kapel jsou Enter Shikari. Kromě toho, že na letošních populárních festivalech Rock Im Park a Rock Am Ring se jejich show řadila mezi ty nejlepší, tak k nám navíc jezdí pravidelně a mají tady tím pádem plno věrných fanoušků. Málokoho tedy překvapilo, jak obrovská vlna energie se mezi lidmi spustila hned při songu The Sights. Při klidnějším Undercover Agents si frontman Rou Reynolds stoupl před rozjeté fanoušky a při zpěvu zvládal lidi hecovat nebo si i podat ruku s náhodným crowdsurferem.

Energie se jako by stále navyšovala, hlavně když přišel na řadu i tzv. quickfire, při kterém zazněly čtyři songy bez přerušení, spojené do osmi minut. Nebylo pak divu, že basák Chris Batten zmínil, že je tohle zatím nejlepší letošní festival a Enter Shikari tak potvrdili svou pověst ohledně parádních koncertů. Jediné, co mohlo kazit požitek, byl prach, kterým se většina pogujících dusila. Ani to však nezastavilo téměř nikoho ve vytváření výborné atmosféry.

Možná byla pro některé příliš velká změna se po něčem takovém uklidnit na indie rockových The Kooks. Frontman Luke Pritchard si ale postupně získával svým charismatickým výstupem všechny přihlížející, přičemž fanoušky rozezpíval ještě dřív, než vůbec začal hrát první song, Bad Habit. Publikum se pak brzo jen přepnulo z šílenství mosh pitu do tanečního módu, a to nejen při největším hitu Naive, který zazněl na konci. Toho se vždy fanoušci dožadují nejvíce, tak Pritchard v průběhu koncertu se smíchem poznamenal, že se této skladby dočkáme, protože stejně podepsali smlouvu, že ji musí zahrát.

Po dvou letech přijeli na hradecký festival Ho99o9 se svým experimentálním hip hopem. A stejně jako před dvěma lety rozpoutali v nočním davu pořádné peklo. Eaddy si jej na chvíli sám vyzkoušel, když na začátek songu Get a Grip vešel přímo do rozbouřeného pitu. Kromě toho si se sebou přivezli i dost znepokojivé vizuály a skvělého bubeníka.

Pokud někdo neměl dost ani po tomhle, mohl se vydat z posledních tanečních sil na hodinovém setu elektronické dvojice Delta Heavy nebo na dívčí alternativní vystoupení v podání Nova Twins. 


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 128 Článků
Jsem student kreativního psaní v Praze a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Blink-182, Brand New, Yung Leana nebo The 1975. Vedu mimo jiné i blog o méně znamých kapelách justlisten.cz