První návštěva Patrice byla jedna ohromná energická reggae party

Patrice | Foto: Vojtěch Baroch, Monstermusic.cz

Zapomeňte na studiové nahrávky! Koncertní verze songů nabírají zcela jinou podobu a délku, překypují energií, vyvolávají všelijaké emoce a stáhnou vás s sebou!

Patrice Babatunde Bart-Williams, afro-německý muzikant vycházející převážně z reggae stylu, zavítal 23. listopadu v rámci projektu Excelent Jukebox poprvé také do pražského Lucerna Music Baru. Přibral s sebou celou kapelu a skupinku proměnlivých písní vesměs pod taktovkou nového alba The Rising of The Son. Úvodní slovo nedělního večera patřilo formaci Dj a MC vystupující pod názvem Prag:Matics. Až lehce po půl desáté se přítomní, poflakující se po celém klubu, semkli pod pódiem při prvních zvucích kláves a pronášených slov. Na začátek byla zvolena písnička Alive právě z posledního alba, na jejíž studiové verzi se podílel zpěvák Busy Signal. Přestože ten tentokráte nedorazil, verze rozhodně ošizeně nezněla. Ba naopak. Patrice od první chvíle komunikoval s komfortně naplněným sálem, vyzýval k tanci, zpěvu, potlesku, mávání nebo jakékoliv jiné aktivitě. Podobnou energií pokračoval další kousek Boxes.

Foto: Patrice, 23. 11. 2014, Lucerna Music Bar, Praha

Změnu tempa představovalo následné Today ze staršího alba Nice a naprosté zklidnění přinesla velmi citlivě přednesená lyrická Venusia. Žádné dlouhé dusivé ticho se nekonalo, neboť přišly další pecky, melodičtější jako třeba Sunshine nebo rytmičtější, kdy si zpěvák střídavě sundával kytaru, aby se mohl s bezdrátovým mikrofonem na pódiu víc vyřádit. Proto třeba originálně pohodová Cry, cry, cry nabrala rozličných pozic, od nejjemnějších téměř a capella až po kytarovou smršť. Podobnou úpravu a délku zaznamenala taky Soulstorm, která byla spolu se všemi zpívajícími a skákajícími v tu chvíli opravdu everywhere.

V tomto duchu uběhl koncert až nesnesitelně rychle. Když se první přídavek odehrál v plné hudební sestavě pěkně mezi diváky, nadšená domácí atmosféra doznala vrcholu. Proto ještě notnou chvíli nechtělo rozjeté publikum připustit, že s třetím přídavkem, s poselstvím mírumilovnosti a výzvou k plnému užívání života v písničce Hippies With Guns, se party zakončila.

Střídání rytmů, tempa a nástrojů v proměnlivosti žánrů nenechalo nikoho z přítomných ani na vteřinu znepozornět. Komunikativnost, neposedná energie a stálý usměvavý výraz Patrice působily na všechny. Šikovnost a nástrojová variabilita kapely dopomohla k celkové zajímavé skladbě koncertu. Doufám, že tato první návštěva přesvědčila obě zúčastněné strany, že by se k nám tento západní soused měl zase brzy navrátit.


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.