Rise Against ve Foru Karlín: Jedno triko nezůstalo suché

Rise Against | Foto: Tim Harmon

Rise Against se včera představili v pražském Foru Karlín a vzali s sebou i nové album Wolves. Spousta fanoušků na tuto punk-rockovou skupinu nevyrazila poprvé. I tentokrát ale všichni dostali přesně to, pro co si přišli a ocenili to davovým mosh pitem.

Jako předkapela vystoupila slovenská kapela From Our Hands. Ti se na tak velké publikum samozřejmě těšili a zmínili právě to, že Rise Against dávají v rámci supportu možnost lokálním kapelám (v tomto případě tedy skoro lokálním). Zazněly songy jako Changes, Let It Burn nebo MNYTLKS, který věnovali každému, kdo má rád rock’n’roll. Dostalo se i na rockový cover hitu Enjoy The Silence od Depeche Mode.

Kromě hraní koncert provázely proslovy skoro po každé skladbě. Možná proto nakonec From Our Hands neodehráli vše, co chtěli. Když měl být zahrán poslední song, přišel místo toho pokyn ke konci představení, který už mohl frontman jen úsměvně komentovat: „Aha, tak už nemožme.” Nic to nezměnilo na tom, že i před publikem, které s nimi nebylo tolik seznámeno, zanechali velmi pozitivní dojem. Na poslední tři songy odstartovalo i pogo a kapela tak ideálně připravila Karlín na hlavní část večera.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Po stopách desek Rise Against a jejich hlavních vlivů

Pár minut po avizovaném začátku nastoupili na stage Rise Against. K tomu je provázelo mluvené intro, které ale přes jásot diváků nebylo moc slyšet. Po něm už se do toho opřeli samotní Rise Against se svým Violence z posledního alba Wolves.

Pokud se někdo těšil na další pecky z této desky, tak měl docela smůlu. Z Wolves přišly na řadu už jen dvě, a to House on Fire a Welcome to the Breakdown. U první zmiňované, která zazněla jako jedna z úvodních písní koncertu, se rozjeli i crowdsurfeři. Welcome to the Breakdown zase předcházel proslov frontmana Tima McIlratha o jeho pohrdání rasismem, sexismem apod. Většina setlistu byla ale spíš průřezem jejich diskografie a mohli jsme tak slyšet třeba Give It All, Help Is on the Way, I Don’t Want to Be Here Anymore, což většině fanoušků očividně vyhovovalo.

Od prvního songu se mohl každý celkem snadno zapojit do mosh pitu. Od druhého se se v něm ocitla i spousta těch, kteří po tom příliš netoužili. Celý koncert totiž provázel kvalitní kotel, který obstaral circle pity, pořádnou dávku energie, potu a na řadu přišlo i davové veslování. Reakce diváků přišla i ve chvíli, kdy skončil song Saviour, Rise Against poprvé na moment zmizeli do backstage a vrátil se jen McIlrath s akustickou kytarou, aby na chvíli uklidnil pogující publikum. Když začal vybrnkávat People Live Here, velká většina Fora Karlín sedla na zem a zpívala. I přes málo prostoru se první řady taky přidaly a jeden pár si mezi natěsnanými sedícími fanoušky našel dokonce místo pro krátký ploužák.

K akustické části se ještě připojila populární skladba Hero of War a překvapivě taky Voices Off Camera. Pak se pódium zase vyprázdnilo a následoval druhý návrat. Tentokrát už celé kapely s hity Make It Stop (September’s Children) a Like the Angel. Celý koncert ukončil Prayer of the Refugee a durch propocení diváci se ještě naposledy vydali ze svých sil. Právě oni vytvořili skvělou atmosféru a spolu se stěžejními songy od Rise Against se postarali o správný punk-rockový zážitek.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 220 Článků
Jsem student literární tvorby v Praze a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, blink-182, Brand New, Yung Leana nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz