Shania Twain v Praze zbořila ledy mezi country a popem

Shania Twain | Foto: John Russell

Když se řekne Shania Twain, spousta lidí jistě bude muset usilovně lovit v paměti ty doby, kdy z rádií zněly tóny jejího všeobecně přístupného, popem šmrncnutého, country. Od vydání jejího posledního hitového alba totiž uplynulo již dlouhých 16 let. Kanaďanka ale až nyní poprvé zavítala do Prahy se svým turné k loňské comebackové desce NOW a přesvědčila nás, že zapomínat bychom na ni ještě neměli.

Tahle třiapadesátiletá dáma totiž překypuje energií, sympatiemi a vtipem stejně jako před těmi dlouhými roky, a to přestože k ní nebyly úplně shovívavé. Zneužívaná, podvedená vlastním manželem, ale i těžce nemocná, to je jen povrchový výčet životního příběhu na pohled tak zářící zpěvačky. A ona zářila doslova. Už při nečekaném příchodu skrz jednu z tribun pražské O2 areny, když ve třpytivé róbě probíhala skrz jásající publikum a krátce se s nimi zdravila.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 13 hitů oslavujících tento rok první desetiletí

Tento překvapivý úvod diváky zvedl ze židlí hned při první skladbě Life’s About to Get Good a následující směsice hitů ze zpěvaččiných nejprodávanějších desek Come on Over a Up! jim nedovolovala se jen tak posadit. Škoda, že jim to naopak zakazovala všudypřítomná ochranka, které se po ploše uzpůsobené k sezení zpočátku nedařilo fanoušky usměrnit. Shania tak publikum musela požádat, aby se s ní pohupovalo alespoň ze svých sedadel.

Nutno říct, že diváci toto příliš neocenili a v průběhu večera se tak jejich elán postupně vytrácel. To však Shaniu nezastavilo, celé její vystoupení se odvíjelo ve stejných otáčkách, jaké nastavila hned od začátku, s výjimkou krátkého akustického setu v polovině, během kterého vytáhla na pódium postupně hned čtyři „české“ fanoušky. Prý aby si odvezla kousek Prahy s sebou domů. Ano, hádáte správně, byli to Slovenka, Maďarka a dva Skoti!

Kromě ohromného množství energie a kontaktu s fanoušky ale Shania předvedla zkrátka vše, co ke kvalitní show patří. Zpěv, tanec i dynamickou stage v podobě obřích pohyblivých projekčních krychlí. Ta se během večera měnila v zářivou pyramidu nebo rodinný dům. Zpěvaččin hlas se sice vlivem komplikované encefalitidy výrazně změnil, to ale neznamená, že by zněl špatně. A když si přeci jen nebyla v něčem tak úplně jistá, dostali to na starost vokalisté (a tak trochu předtočené vokály).

Čím si ale rozhodně jistá je, je její místo mezi hudebními legendami, které se nebojí sdílet. Mladého Švýcara Bastiana Bakera, který koncertu předskakoval, tak k sobě pozvala znovu, aby společně zazpívali hned dvě písně. Během večera navíc dala prostor působivým sólům své kapely. Ukázala tak, že si je vědoma, že značku Shania Twain netáhne jen ona sama a že i po letech na výsluní umí být skromná, přestože by nemusela. Ona je totiž fakt dobrá!

Text: Daniel Košťál


Napište komentář