Wye Oak v MeetFactory úspěšně debutovali

Wye Oak | Foto: Vojtěch Baroch, monstermusic.cz

Americké duo Wye Oak se ve čtvrtek 29. května poprvé představilo Praze. Jejich zdejší debut měl podobu klidného vystoupení a propojení s publikem. Na večer v pokojné atmosféře nás naladil novozélandský elektronický projekt Bachelorette.

Pro účely koncertu se MeetFactory trochu scvrkla. Pódium a vlastně celé jeho okolí bylo upravené a posunuté dopředu, čímž se na pohled vytvořil úplně nový sál. Ten pak slušel Bachelorette i hlavním hvězdám Wye Oak, kteří tak nemuseli vystupovat před poloprázdnou halou, ale užili si útulný a příjemně zaplněný klub. Určitě ale nechci říct, že by se na americkou folkovou dvojici nepřišlo kouknout dost lidí, právě naopak.

Fotogalerie z koncertu

Elegantně a jednoduše působící písně, chytlavá elektronika doplněná jemnou shoegaze kytarou a minimalistickými bicími, to byli Wye Oak v MeetFactory. Jenniny vokály se poslouchají velmi dobře, zpěv doplňuje hudbu a hudba doplňuje zpěv, zkrátka dokonalá symbióza. Rovněž Bachelorette, se kterou jsou letos Američani na turné, byla coby předkapela výbornou volbou. Elektronicko-popový projekt s folkovými prvky správně naladil na očekávané Wye Oak.

Na evropské půdě se pro Wye Oak našlo místo teprve poté, co v roce 2011 vydali desku Civilian. Z té pochází stejnojmenný hit, jenž překročil hudební hranice, když ho proslavil zejména zombie seriál The Walking Dead. Kapela, pojmenovaná podle vzácného bílého dubu z rodného Marylandu, nám však servírovala hlavně desku, se kterou je právě na turné – letošní Shriek.

Album Shriek, o poznání míň melancholické než předešlý Civilian, krásně propojovalo kapelu s naladěným publikem. To bylo sice až příliš klidné, možná až pasivní, ale očividně hltalo každý tón. Andy Stack, který hrál na bicí, a Jenn Wasner, která kromě zpěvu a kytary zvládala i baskytaru a klávesy, si na pódiu perfektně vystačili. Překvapeni vřelým přijetím nám představili všechny písně nového alba, jež stojí za to, samozřejmě včetně úvodního hitu Before, eponymního Shriek anebo Sick Talk.

Necelou hodinu trvající vystoupení zakončila kapela dokonce dvěma přídavky, dočkali jsme se i hitu, kterému Wye Oak vděčí za svou slávu, a sice již zmiňovaného Civilian. Ten samozřejmě sklidil největší ovace. Dá se tedy říct, že se duu z Marylandu jejich pražský debut povedl, a odhaduji, že jsme se s nimi neviděli naposled.


Napište komentář

Sabína Hancinová
O Sabína Hancinová 42 Článků
Z Košíc, v Prahe. Študujem Mediální studia a Elektronickú kulturu a sémiotiku na Univerzite Karlovej. Kreslím a počúvam hudbu.