Dolls in the Factory: Tvorba nových písní je teď jediná smysluplná věc, kterou kapela může dělat

Dolls in the Factory | Foto: Martin Řezáč

Kapela Dolls in the Factory zahájila rok 2021 ve velkém stylu. Během ledna vypustila do světa první singl Stop for a Minute z chystaného EP Phoenix, slibuje vydání plnohodnotného alba a v rozhovoru prozrazuje, jaká spolupráce s českým interpretem by pro kapelu byla splněným snem.

Rodáci z Frýdku-Místku Dolls in the Factory se v kontextu českého pop-rocku pohybují téměř jednu dekádu. Na své konto si za ta léta připsali jedno EP Hurricane, debutové album Statues a hromadu klubových i festivalových vystoupení. V současném světě bez koncertů se však primárně věnují tvorbě nových písní, což teď považují za jedinou smysluplnou věc, kterou kapela může dělat.

Na letošní rok jste si naplánovali vydání minimálně dvou singlů, EP a plnohodnotnou desku. Dá se to vše opravdu zvládnout?

To se uvidí, ale uděláme vše pro to, ať to klapne! Pravda je, že singly Stop for a Minute a Seven Parts of the Rain máme hotové, je to výsledek práce minulého roku. Zbytek skladeb, které budou součástí EP, jsou už také téměř domíchané. A v současné době máme přichystanou zhruba polovinu písní na plnohodnotné album, zatím tedy v podobě demosnímků. Takže vše nasvědčuje tomu, že to snad zvládneme.

Váš aktuální singl Stop for a Minute mi velmi připomíná tvorbu 30 Seconds to Mars. Je to kapela, ke které vzhlížíte?

30 Seconds to Mars je jedna z kapel, na které se všichni v Dolls shodneme jak hudebně, tak textově. Jejich deska This is War je fenomenální. Ale určitě se při skládání songů neinspirujeme konkrétní kapelou nebo skladbou. Rovněž se do naší tvorby promítá množství jiných vlivů a podnětů, které zdánlivě nemají s hudbou nic společného.

Existuje někdo z tuzemské či zahraniční hudební scény, s kým si dokážete představit feat., který by fungoval?

Tak v tom máme dávno jasno. Je to zpěvačka Lenny!

Stop for a Minute bude součástí připravovaného EP Phoenix. Kdy bude hotové? A jak byste k jeho poslechu nalákali někoho, kdo o vaší kapele doteď neslyšel?

EP Phoenix by mělo vyjít koncem února nebo počátkem března a budou na něm songy, které nabídnou téměř všechny polohy, které nás jako kapelu reprezentují. Dvě písně jsou ve středním tempu, jedna je pomalejší a pak tam taky bude celkem tvrdší a poměrně rychlá pecka. Troufám si tvrdit, že hudebně děláme to, co v naší republice dělá málokdo, možná, že vůbec nikdo. Pro někoho sice můžeme znít na první dobrou popově, ale nebojíme se ostřejšího zvuku kytar, větších nástrojových ploch nebo skladeb, které se určitě vymykají škatulce současného rádiového mainstreamu.

Čtěte také: VIDEO: Dolls in the Factory lákají na nové EP singlem Stop for a Minute

Již teď máte naplánováno vydání druhého singlu Seven Part of the Rain. O čem bude a v čem bude jiný oproti pilotnímu Stop for a Minute?

Seven Parts of the Rain je píseň s výraznými smyčcovými party, naléhavou melodií a textem na vážnější téma, které ještě podtrhne výborný klip od režiséra Ondřeje Kudyna. Více bychom zatím nechtěli prozrazovat.

Na konci loňského roku jste navázali spolupráci s hudebním vydavatelstvím Championship Music. Co to pro vás a vaši tvorbu znamená?

Snad to pro nás bude znamenat, že nám odpadne starost ohledně propagace naší hudby. Jestli se tak i skutečně stane, ukáže čas.

Je hendikep, že jste až z Frýdku-Místku, nebo to vnímáte jako svou přednost?

Hendikepem může být to, že nejsme tak úplně v centru dění a tudíž se například mnohem hůře navazují vztahy a kontakty s lidmi, kteří by pro nás mohli být důležití. Na druhou stranu nejsme jediná kapela, která je z našeho kraje a docela dobře dokáže fungovat, takže věříme, že se to bude dařit i nám. My to tady zkrátka máme moc rádi!

Plánovali byste na letošní rok vydání EP a vaší debutové desky, kdyby nebylo koronavirové krize a zrušených koncertů a festivalů?

EP a k němu minimálně dva videoklipy by vznikly určitě. Jestli bychom stihli natočit i plnohodnotné album by záviselo na tom, jak moc nabitá by byla naše koncertní sezóna. Ale protože to s živým hraním ani letos zatím moc nevypadá, tak je tvorba nových písní asi jediná smysluplná věc, kterou by kapela mohla dělat.


Napište komentář