Málem Králem: Naší největší ambicí je dostat naše písničky trochu do povědomí

Málem Králem | Zdroj: facebook.com

Kapela Málem Králem, za níž stojí Filip Sázavský a Martin Chobot, dříve vystupující pod názvem eFeM, před nedávnem zahrála pod novým jménem poprvé v Praze. Na tomto výjimečném koncertě zároveň představila svůj nový titulní singl Málem Králem, s nímž navazuje na již vydaný první singl Fronta na zázraky a studiové album Kolem nás ještě z dob eFeM. Co dvojici muzikantů přimělo k přejmenování, kdy spatří světlo světa připravovaný videoklip nebo jaké jsou jejich ambice, se dočtete v následujícím rozhovoru.

Přestože jste kamarádi od dětství, s formací Málem Králem se na hudebním poli řadíte spíše k nováčkům. Jak byste popsali svou dosavadní tvorbu?

Martin: Naši hudbu popisujeme spojením pop-folk. Folk proto, že většina písniček vzniká s akustickou kytarou v ruce a pop, protože se nebráníme ve finální produkci různým elektronickým zvukům a na nahrávkách si dáváme záležet, aby byly případně přijatelné i pro rádia.

Filip: Je to už deset let, co jsme začali společně skládat písničky a přestože byly počáteční pokusy dost tristní, jeden z našich prvních výtvorů jsme použili jako refrén písně Barevné polibky, která později vyšla na našem prvním albu Kolem nás ještě jako eFeM.

Martin: Což je znát hlavně na tom textu, že je to deset let a je jeden z prvních, co jsme napsali, ale mysleli jsme to tou dobou fakt upřímně.

Ještě donedávna jste se prezentovali pod názvem eFeM. Co vás přimělo k přejmenování a z jakého důvodu padla volba právě na Málem Králem?

Filip: eFeM nám připadalo takové nejasné, nevýrazné, nečeské a ani jeden jsme si za tím pořádně nestál. Byl to spíš pracovní název, který zůstal příliš dlouho. Málem Králem na nás působí hravě a líbí se nám ta sebeironie, která je v názvu obsažená.

Vaše debutová deska Kolem nás vyšla v roce 2014. Pracujete už tedy intenzivně na novém materiálu? Chystáte v dohledané době nové studiové album nebo se prozatím vydáte cestou vydávání singlů? Budou se nové skladby v něčem zásadně odlišovat od těch předchozích?

Filip: Prozatím se vydáváme cestou singlů, až jich bude dost, tak je třeba doplníme dalšíma písničkama a vydáme desku, ale zatím to v plánu nemáme, chceme se raději soustředit na jednotlivé písně. Nové skladby by měly být žánrově podobné.

Martin: Lišit by se měly snad jen tím, že se autorsky někam posouváme, takže doufejme, že budou lepší a lepší.

8. června jste vystoupili na pražské Náplavce v prostorách lodi Cargo Gallery. Tento výjimečný koncertní večer po vašem boku odstartovala slovenská zpěvačka a písničkářka Mirka Miškechová. Jak vznikla vzájemná spolupráce?

Martin: Hledali jsme někoho vhodného na společný koncert a dostali jsme doporučení právě na Mirku, poslechli jsme si její písně a hned jsme poznali, že se k nám velmi hodí, protože jsme v podstatě žánrově na stejné lodi. Měli jsme v plánu na konci koncertu zahrát dvě společné písně, ale Mirka si po svém vystoupení musela odskočit na předávání cen OSA a bohužel se nestihla vrátit, takže k tomu bohužel nedošlo. Snad někdy příště, její písnička Mary nás opravdu bavila.

Na pražském koncertě jste zároveň představili svůj nový titulní singl Málem Králem, k němuž chystáte také videoklip. Kdy se na něj mohou vaši fanoušci těšit?

Filip: Tato písnička je o lenosti a boji s ní. Zpívá se v ní: „Kdyby se mi chtělo, tak jak se mi nechce, vše by šlo snáz a vše by šlo lehce.“ Možná proto ji taky doděláváme už asi půl roku (smích).

Martin: Poslední klip na písničku Fronta na zázraky jsme dělali jak se říká „profi“, dělalo na něm spoustu lidí, stál nás spoustu peněz, ale nový klip na Málem králem chceme dělat spíš „na koleni“ svépomocí. Myslíme si, že si o to taková píseň vyloženě žádá a klip by měl být hotový během pár týdnů.

Máte s kapelou nějaké ambice, kterých byste chtěli dosáhnout v následujících letech? Například prorazit na zahraniční scénu? Přeci jen v Polsku máte dost silnou fanouškovskou základnu.

Martin: Naší největší ambicí je dostat naše písničky trochu do povědomí, aby je lidé znali a na koncertech si je zpívali s náma (ambice asi každého muzikanta). Na posledním koncertě v Cargo Gallery, když jsme zahráli Frontu na zázraky, byla reakce publika o poznání vřelejší, než u jiných písní, na které klip nemáme a nemohl je tedy nikdo znát a to byl hezký pocit. Zahraniční ambice určitě žádně nemáme, zpíváme česky, děláme český písničky a jsme nohama na zemi. Co se týká Polska, tak je pravda, že nám pár fanoušků Ewy Farne napsalo, ať uděláme koncert v Polsku, ale bylo jich opravdu jen pár, takže se na to zatím nechystáme.

Blíží se festivalová sezóna. Kde všude vás mohou fanoušci v nejbližší době potkat?

Filip: Potkat nás můžou na ulici nebo v tramvaji v Praze, kde se pohybujeme. Festivalů se moc nezúčastníme, protože jak zaznělo v úvodní otázce, jsme spíše nováčky na hudebním poli a abyste se dostali na festival, tak vás musí pořadatelé nejdřív znát, takže na tom teď pracujeme a třeba se v budoucnu zadaří. Nicméně 24. června vystoupíme v Semilech na Semilské pouti a 12. srpna na skvělé akci nazvané Design piknik v Počátkách.

Martin: Na podzim plánujeme společný pražský koncert s Davidem Stypkou, což je další muzikant, jehož tvorba nás velmi zaujala a těšíme se, že na tento návrh kývl.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů!


Napište komentář

Patricie Hochmannová
O Patricie Hochmannová 135 Článků
Psaní hudebních článků na MonsterMusic je spolu s hrou na kytaru a navštěvováním koncertů mým největším koníčkem. Mezi mé nejoblíbenější tuzemské interprety patří Mandrage, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastowi Vjecy, Devil's Autumn, Atari Terror, OVOCE, Imodium, Michal Hrůza, David Koller, Five O'clock Tea, ATMO music, Marpo, IronKap. Mezi zahraniční pak The Chainsmokers, Galantis, Krewella, Papa Roach, AFI, Three Days Grace, Bring Me The Horizon, Asking Alexandria, The Devil Wears Prada, Beartooth, Five Finger Death Punch, Sixx:A.M.