Mandrage: Show k následujícímu turné jsme měli v hlavách dřív než většinu písní

Mandrage | Zdroj: Jan Zeman, Universal Music

Poměrně těžko najdete tuzemský festival, na jehož plakátě by úplně nahoře chyběli Mandrage. I přes nabitý program nadešel čas na nové album, které kapela slibuje na podzim. Jaké bude a jestli k němu chystají opět speciální show, ale i na odehrané akustické turné, jsme se zeptali přímo této úspěšné pětice.

Na podzim plánujete vydat album. V jaké je momentálně fázi? Máte název?

Máme několik písniček úplně hotových i nahraných, na většině je ale pořád spousta práce, textově i hudebně. Takže jsme ve fázi zkoušení a nahrávání, zároveň ale i třeba ve fázi dumání nad dalším klipem. Název je věc, která se vymýšlí až nakonec, takže ten zatím stále ještě nemáme. Promiňte.

Je něco, v čem se zásadně bude lišit od předchozích desek?

Ale jistě! Zatím se zdá, že bude mnohem živější než předchozí Siluety, zároveň ale stále méně kytarové a agresivní, než třeba Moje krevní skupina. Jsme zas o dva roky starší, někam se vyvíjíme, hudebně i lidsky. Spolu s tím jak se měníme my, mění se i hudební nápady, které máme v hlavách.  Ale hlavně: začali jsme spolupracovat s vynikajícím producentem Arminem Effenbergrem, který má hlavu pro písničky stvořenou! Takže ano, album se bude lišit. Jak zásadně, to poznáme až na podzim.

K albu Siluety jste si zároveň připravili promakanou show, můžeme se na něco podobného těšit i u nastávající desky?

To si pište! Show k následujícímu turné jsme měli v hlavách dřív, než většinu písní. Myslíme, že i v tom se bude nadcházející album lišit – písničky děláme tak, aby nejlépe vyzněly právě na pódiu, které jsme si vymysleli pro turné v roce 2016. Na turné už samo sebou také pracujeme, už jsme se přesunuli z přemýšlecí a kreativní roviny do té, řekněme, průmyslové roviny, v níž už pomalu začínáme vyrábět jednotlivé rekvizity. Na jaře budete koukat!

Bude na desce nějaký host? 

Rádi bychom jednoho opravdu srdcového. Ale on o tom ještě neví, tak to zatím nechceme moc nikde říkat.

Za texty stojí opět Pepa Bolan?

Zatím ano. My to většinou máme tak, že Pepa napíše většinu textů. Obvykle ale zůstane pár písniček, ke kterým Pepu nic nenapadne, pročež musí nastoupit někdo z ostatních členů kapely, nebo, jako u písničky Bezbarvej oheň, nějaký host. Tentokrát to asi bude podobné.

Vydali jste klip k písni Brouci. Pověste nám něco o natáčení.

O natáčení? O tom se těžko něco říká… Ráno jsme se sešli na severním okraji Prahy a dlouho do noci tam stáli zavřený v hangáru pod kamerami a světly. Akorát ve čtyři přijela paní s kočkou, tak jsme si dali trošku pauzu, protože se točila kočka. Klipy se točí vždycky podobně.

Kdo za klipem stojí?

Byli bychom rádi, kdyby všechny klipy k nové desce točil Tomáš Kasal se svými lidmi. Jsou to, co se týče filmařiny, ti nejtalentovanější lidé, které v Čechách známe. Rozumíme si spolu jak lidsky, tak pracovně, máme podobný vkus. Díky Bohu za ně. Brouky tedy točil on.

Řekněte mi podle sebe, myslíte, že je na desce potenciální hit takového rozsahu, jako byl třeba Šrouby a matice?

Ne, nebo zatím ne. My bychom samozřejmě chtěli mít ještě spoustu takhle slavných písní, nicméně Šrouby už jsou za námi. Žánr ‚‚Šrouby‘‘ jsme hráli před šesti lety, to už je dávno, teď se snažíme dělat zas něco nového, něco, co jsme ještě neudělali. Pokud se nám u toho povede napsat nějaký podobný opus magnum, budeme jedině rádi. Nechceme to ale lámat přes koleno.

Mandrage mají nový klip. Další letní hit?

Letos na jaře jste jeli akustické divadelní turné O(d) začátku. Jak jste si to užili a co na to říkali fanoušci?

My doufáme, že zavládla oboustranná spokojenost. Bylo to naše první akustické turné, dalo nám doposud nejvíc práce, co se týče hudby, najednou jsme měli v kapele o deset lidí víc, než jsme zvyklí… Jenom všechny sehnat byla hrozná honička. Byli jsme i hrozně nervózní z divadelní atmosféry a ze sedícího obecenstva, ale tak nějak to nakonec vyšlo tak, že jsme nedostali ani jednu zápornou reakci. To se nám ještě nikdy nestalo. Tak máme radost. Před nahráváním nové desky to příjemně povzbudí.

Co vás čeká teď o prázdninách?

Máme nabitou festivalovou sezónu, kromě jednoho víkendu pořád hrajeme. Tradičně jedeme festival Hrady.cz, kde jsme se letos sešli v pátek večer ještě s Tomem Klusem a Monkey Business, což zavání vynikající zábavou. Stavte se schválně někdy, najdete-li si čas, máme na léto speciální šlapající playlist a zbrusu nový vizuál! Krom toho samozřejmě ještě točíme desku, klip a vymýšlíme turné. Rozhodně se nenudíme.

Co bude následovat po desce? Kdy bude křest a turné?

Po desce obvykle přichází takový ten mediální kolotoč rozhovorů, rádií a televizních vystoupení, nebo psaní tiskových zpráv. Samosebou doufáme, že tomu jinak nebude ani po téhle naší novince. Poté přijde chvilka klidu neklidu okolo Vánoc, čas bouřlivého vytí okolo Silvestra a poté již nejvíce stresující období roku: poslední měsíc do turné. On je to vlastně měsíc a něco, třeba 45 dní, ale je to 45 dní, kdy jsme intenzivně ponořeni do vlastního potu, všechno se nám rozbijí, objednané součástky nepřicházejí, spolupracovníci mizí ze světa, zkrátka vesmír se hroutí. A pak tedy přijde to turné a všechno z nás spadne a je najednou veselo a řeknu Vám, ten pocit to zažít je k nezaplacení. Rádi bychom, kdyby se tenhle pocit dostavil v půlce února. Křest někdy potom v rámci tour, které by mohlo končit třeba v polovině dubna? Nevíme. Uvidíme. Těšíme.

Je něco, co byste chtěli vyřídit svým fanouškům a našim čtenářům?

Třeba že děkujeme, že nám pořád chodí na koncerty, a že se o nás zajímají. To je důležitý. Vynasnažíme se Vás s novou deskou nezklamat.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.