Mech: Rádi v hraní experimentujeme, a to nás baví

Mech
Mech | Zdroj: facebook.com

Kluci z mikulovské kapely MECH ještě ani všichni nevyšli střední školu a už mají našlápnuto na dost slibnou kariéru. Vyhráli soutěž KB Band Academy a mohli jste je vidět například na brněnském Majálesu nebo na Óčko Trucku Aerodrome Festivalu. Navíc chystají nové singly a dnes měl na Óčku premiéru nový klip.

Bubeník Lukáš, klavírista Martin, baskytarista Adam, kytarista Jarek a zpěvák Vojta. Tihle kluci tvoří mikulovskou indie folk popovou kapelu MECH a dělají co můžou, aby o nich bylo slyšet. Nedávno si o tom s námi povykládal zpěvák Vojta, který stejně jako zbytek kapely nezastává jenom jednu funkci, ale hraje i na kytaru a píše texty.

Někteří naši čtenáři možná znají MECH z televizních obrazovek díky tomu, že jste vyhráli soutěž kapel na Óčku. Přineslo vám to kromě výhry a toho, že jste byli víc vidět, ještě něco?

Byla to rozhodně skvělá zkušenost. Díky soutěži KB Band Academy jsme měli možnost podívat se do zákulisí showbusinessu a mohli jsme zjistit, že o tom vlastně víme prd (smích). Navíc jsme se setkali s řadou osobností, jako třeba s Pauliem Garandem nebo s Ondřejem Hejmou. Mentora nám navíc dělal skvělý Michal Novák alias Majkláč, což je člověk, který do hudby hodně dělá a má na triku například úspěch Charlie Straight.

Navíc jsme díky soutěži mohli hrát na Aerodrome Festivalu na Óčko Trucku po boku Light & Love nebo třeba Jakuba Ondry. V rámci soutěže máme taky domluveno sto přehrání námi vybraného songu na Óčku.

Čtěte také: Iggy Mayerov: Na náš styl tady nejsou lidi zvyklí

V čem ta soutěž vlastně spočívala?

S ještě jednou kapelou jsme byli vybráni z asi třiceti přihlášených skupin a soutěžili jsme proti sobě v různých hudebních úkolech. Za každý z nich se mezi nás rozdělovaly peníze, které pak představovaly rozpočet na náš závěrečný koncert. Mezi úkoly patřilo třeba to, že jsme měli nahrát vlastní singl a natočit k němu klip. A díky tomu vznikl song Oceán, což byla naše první česky zpívaná píseň.

Proč nebyla anglicky jako vaše předchozí songy?

Původně jsem k ní napsal anglický text, ale po dohodě s Majkláčem jsme to předělali do češtiny. Vysvětlil nám totiž, proč čeština v takové písni funguje líp. Je ale pravda, že pro mě byl celkem problém to do té češtiny předělat. Pomohla mi s tím ale moje sestra, která je nesmírně talentovaná na jazyky, takže si to vzala do parády a udělala z toho prakticky úplně jinou písničku.

Takže jste přešli na češtinu?

Ano, s Jarkem jsme ještě napsali nějaké české songy a rozhodli jsme se, že to opravdu chceme dělat česky. Angličtina je sice hezká v tom, že se za ní člověk krásně schová a nemusí tam tak vyjadřovat pocity, je ale míň intimní a osobní než čeština, což je jazyk, který známe všichni. Takhle to cítím já. Z češtiny se sice, když se nepoužije dobře, stává v písničkách jedno velké klišé, to ale platí i pro angličtinu. Jednoduše nad tím musí člověk přemýšlet, aby to mělo hlavu a patu, což je výzva. Zjistili jsme, že česky to lidi prostě baví nejvíc. Zpívají s námi, a to zase baví nás.

Kam s kapelou směřujete? Přejete si být hvězdy?

No my jsme všichni extroverti a chceme se předvést. Hlavně ale chceme dělat hudbu, kterou děláme, což bývá někdy problém pro nahrávací společnosti. Ty můžou říct, že tu hudbu musíte změnit, abyste to s nimi mohli podepsat. Hledáme teď, co můžeme ostatním nabídnout. Určitě se nechceme upsat nějakému labelu a jen proto začít hrát víc pop, ale třeba ten pop začneme hrát samovolně (smích). Zkrátka tomu necháváme volný průběh.

A proč se vlastně jmenujete MECH?

Nejdřív jsme se chtěli jmenovat „Meh“, jako ten povzdech. Protože takový povzdech kdysi říkal Marťův a Jarkův učitel a tak jsme to začali používat. Já to slovo navíc znám z anime Fairy Tail, kde byla jedna postava, která dělala tohleto neustále. Takže to z toho nějak vzešlo a pak jsme do toho jen doplnili céčko a vznikl z toho MECH. Takové české krátké lehce zapamatovatelné slovo. A je to zajímavé pro lidi, protože se pořád ptají, proč se tak jmenujeme.

Co aktuálně chystáte?

Budeme vydávat písničku jménem Sníh. Nový letní hit roku 2018 (smích). Je to asi nejvíc popová věc, kterou jsme kdy udělali a je v ní odkaz na písničku, kterou jsme vydali na prvním EP a která se jmenuje Snow. A máme štěstí, že nám Sníh produkuje stejný člověk, který nám díky té soutěži produkoval i Oceán –  Pavel Balcárek. Pavel je kytarista z Light & Love. A moc nám s tím pomáhal. Má to takový dobrý folk-popový nádech. Na konci srpna jsme natočili klip pod taktovkou režisérky Miroslavy Flam a kameramana Petra Skočovského. Budeme se ho snažit protlačit úplně všude a vyjde 9. října.

Jaké bylo natáčení?

Bylo to super! Měli jsme čtyřčlenný štáb z Prahy. Kluci a Mirka dovezli z Prahy techniku, na kterou jsme docela koukali. Byla to pro nás novinka, točit takhle profesionálně. Některé scény se chystaly déle, než se točily. Třeba ve vinném sklípku se jen hodinu a čtvrt chystala scéna, měnila světla, vytvářel umělý kouř… Samotné natáčení pak trvalo asi „jen“ půl hodiny.

Točili jsme dva dny v Mikulově a okolí, na jednu scénu jsme pozvali i naše kamarády a fanoušky jako komparz. Hodně jsme si to užili, ale bylo to náročné. První den se točilo do dvou do rána a za pět hodin už jsme museli být na další lokaci. Celý štáb byl ale hodně přátelský a trpělivý. Obyčejný pochod nás pěti v zástupu jsme točili 15x (smích). Ačkoliv normálně točí klipy třeba Benovi Cristovaovi nebo Ektorovi, tak se i pro nás snažili udělat to nejlepší.

Plánujete vydávat jen EP nebo chystáte i nějakou desku?

Původně jsme chtěli vydat EP s názvem Nevyšlapanou cestou, jenomže trochu nestíháme. Takže jsme si řekli, že náš plán je takový, že vydáme postupně singly z EP zhruba co dva měsíce. Potom z toho složíme to EP, to by mohlo být příští léto. Dost se ale těšíme třeba na píseň Řekni. Rádi bychom k ní natočili klip s překladem do znakové řeči. Ta písnička má být celkově o komunikaci mezi lidmi.

Pak budeme každý půlrok vydávat singly, na kterých budeme postupně pracovat. A až se to nastřádá, tak můžeme udělat i tu desku. Jednoduše teď budeme zkoušet, co nás baví, zapracujeme na nových písních, a tím zkusíme oslovit rádia a co nejvíc posluchačů. Chceme se ukázat i těm, co nás ještě neznají a nabídnout jim náš pestrý repertoár. Hlavně ale chceme, aby to bavilo lidi i nás.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.