MIRAI a jejich novinka Divadlo na motivy Krásky a zvířete

Mirai - Divadlo | Foto: facebook.com/kapelamirai

Už je to pár dní, co severomoravští Mirai vypustili do éteru emotivní videoklip k písni Divadlo. Natáčení probíhalo v okolí Mariánských Lázní, na zámku Kynžvart a v sálu Miramonte. Režisér Ondřej Urbanec při filmování použil stejnou značku kamery, jako tvůrci oscarového filmu Revenant: Zmrtvýchvstání. Tolik základní informace, více podrobností nám v rozhovoru prozradil sám frontman kapely, Mirai Navrátil. 

Jak dlouho trvalo natáčení Divadla? 

Ono tím, že na to natáčení potřebuješ docela dost lidí, co se na tom podílí, od kostymérů, maskérů a kameramanů, zapůjčení kamery a já nevím co, tak vlastně ty náklady dělají docela dost, a proto se klipy točí v rámci jednoho dne. Všechno se to musí naplánovat hodně dopředu. My jsme točili snad od pěti rána do noci.

Proč byl pro záběry vybrán právě sál Miramonte?

Rejža Ondra Urbanec vybral tenhle sál právě pro ten prosklený strop. Ono když tam přes den svítí slunce, tak je to strašně krásné. V momentě, kdy slunce zapadne, tak tu veškerou výjimečnost a krásu sál zcela ztrácí. Tím pádem jsme museli ráno stihnout natočit spoustu věcí, až do nějaké čtvrté hodiny, tehda ještě brzo zapadalo slunce. Na záběry čistě kapely v sále, na ty jsme měli jen osm minut, než to slunce zapadlo, byl to hukot.

Ty sám v hlavní roli představuješ nějakou konkrétní postavu? Nebo jde prostě o muže s dvojí tváří?

Je to děláno lehce na motivy Krásky a zvířete. Já jsem v podstatě trošku to zvíře a ona (Vindy Krejčí – pozn.red) je ta kráska. Jak se v písničce zpívá „v každém z nás je Jekyll i pan Hyde,“ tak mám v podstatě dvě tváře a ta písnička je o tom, že lidi často mají v životě více rolí. Někdy pak ztrácíme ponětí o tom, co je dobré, co je špatné, kdo je dobrý, kdo je špatný, a to, co se jeví nějak, může být ve finále naprosto jinak.

Muž v kočáře, který tě na konci zastřelí, představuje koho?

V kočáře je její otec. Někdo to chápe jako že je to sok v lásce, ale my jsme to mysleli tak, že je to její otec, který jede provdat svoji dceru. Ona pak uteče, uteče i mně. Když mě na konci zastřelí, tak ona se lehce pousměje a je tam v ní takový kousek ďábla. Ta neposkvrněná duše, jak se jeví na začátku, je nakonec zlá. Já jako ten, co má masku a má být ten ohavný, hnusný, tak po tom, co mě zastřelí, už masku nemám a nakonec bych měl být ten dobrý. I když se to tak na první pohled nemusí jevit. Je to o takové relativitě všeho.

Kluci mají v klipu dost výrazné havraní obočí a nelze přehlédnout tenisky, co máte na nohou.

Jo no, vypadají jak havrani a trošku jsou smutní, že nevypadají tak, jak vypadají normálně. (smích) Ale to byl cíl udělat takovou stylizaci. Ondra říkal, že je to konec 19. století, a že to chtěl pojmout tak nějak postmoderně. Kombinace historického s přehnanými peříčky, obočím a do toho ty tenisky. Nikdo je nechápe, ale je to o vkusu no, není to až tak podstatné. Všechno je to pohádkově-lehce crazy-postmoderní.

Mirai_Divadlo_Kynžvart

Prozradíš mi nějaký vtipný moment z natáčení?

My se smějeme skoro pořád. Ale já jsem byl nesvůj třeba, když se točila ta scéna, jak sedíme u stolu na hostině, kluci jsou služebníci, najednou se to zasekne a Šimon si strká jahodu do pusy. Já tam měl hrát tu vážnou roli, a když jsem ho viděl, tak jsem byl vážně takový dost nesvůj.

Jaké jsou prozatímní ohlasy na klip? 

Zatím jsou veskrze pozitivní, i co se čísel na YouTube týče a teď už je to jen o tom, jak se písnička prosadí. To je nejpodstatnější, jestli se udrží v rádiích, protože je na rozdíl od těch ostatních taková melancholická, vážnější a není to úplně přesně to, co v rádiích dneska chtějí. Je to pro nás otazníček, a jestli se tomu zadaří, uvidíme.

Divadlo byla jedna z vašich prvních písniček, proč vychází až jako čtvrtý singl?

Byl to lehce plán. Já jsem to sice chtěl hned, ale label i Ríša (Richard Krajčo – pozn.red) řekli, že by bylo dobré začít Dítětem robotím, že je to jednodušší a rádia to vezmou. Otázka je, jestli to bylo správně. Nikdy nevíš je to alchymie a možná by to Divadlo jako první uspělo. Těžko říct. Já si ale myslím, že je to písnička, která se skoro neohraje. Třeba Dítě robotí, jsem už pak sám po nějaké době nemohl vůbec slyšet. Divadlo jsem u natáčení slyšel tisíckrát a neohrálo se mi to. Ono to trošku totiž trvá, než se ta písnička vstřebá a než se to do tebe dostane, potřebuje to svůj čas.

Co říká taťka Richard Krajčo na klip?

Říká že je fajn. Nasdílel nám ho na facebook a drží nám palce.

Kde vlastně ta písnička vznikla? Bylo to třeba ve vlaku nebo ve škole?

Udělali jsme ji se Šimonem a bylo to u nás ve Frýdku. On hrál na klavír a mě postupně napadala ta melodie a dali jsme to rychle do kupy. Třeba Cesta z města vznikla na záchodě, ale Divadlo v normálním civilizovaném prostředí. (smích)

Myslíš si, že Divadlo předčí pandu?

To nevím. Panda je taková veselá, pro lidi pozitivní a oni mají rádi takové věci. Divadlo je alternativnější a méně na první dobrou. Ale je víc emotivní. Já to asi nejsem schopen říct, je to ve hvězdách.

Na závěr mi řekni, kdy se můžeme těšit na desku a turné?

Co se týče desky, tak tu chceme dodělat do konce léta, nebo do podzimu a vydat ji tak, abychom na tu desku jeli turné s Nebíčkem na podzim. Jinak v létě bude koncertů spousta a třešničkou bude koncert v Polárce ve Frýdku-Místku se symfonickým orchestrem k zahájení Sweetsen Festu a bude to taková jiná záležitost.


Napište komentář

Markéta Koloničná
O Markéta Koloničná 355 Článků
Miluji léto a festivalovou atmosféru! ☼ Live koncerty jsou události, jež mě naplňují energií a MonsterMusic mi dává příležitost se s vámi podělit o pojmy s dojmy.