Vesna: Otevřel se přede mnou trochu jiný svět slov a melodií, než jsem doposud znala

Vesna | Foto: Adam Vopička

Jedinečná dívčí kapela Vesna inspirující se folklórem a slovanskými tradicemi si postupně upevňuje svou pozici na tuzemské hudební scéně, na níž vstoupila teprve v květnu tohoto roku. Zbrusu nový a neotřelý projekt přibližuje v následujícím rozhovoru jeho zakladatelka Patricie.

Projekt Vesna vstoupil na tuzemskou hudební scénu teprve v květnu tohoto roku. Co bylo prvotním impulzem k jeho vzniku?

Bylo to první napsání textu k písni Vesna, což už je před více než dvěma lety. Dýchlo na mě něco, co bylo hluboko ve mně a přede mnou se otevřel trochu jiný svět slov a melodií, než jsem doposud znala. Reálnější kontury dostala Vesna až když jsme vystoupili s šesti písničkami na mém absolventském koncertě v roce 2015.

Vesna byla založena po spolupráci s kapelou Čechomor. Pomohla vám tedy přiblížit cestu, kterou se v hudební kariéře vydat?   

Kohokoliv jsem potkala, vždycky mě v mé kariéře ovlivnil. Nejdřív to byl Dalibor Cidlinský, se kterým jsem dělala svou první popovou desku. Potom to byli jazzoví muzikanti, se kterými jsem se setkala na konzervatoři, a nakonec i ten Čechomor, se kterým jsem měla pár zkoušek a chystali jsme se jet vánoční turné. Bohužel to ale nevyšlo, protože mě nepustili z Berklee, kde jsem v tu chvíli studovala. Od té doby se mnou nemluví, takže mě to sice nakoplo, ale všechno jsem si musela vyšlapat sama.

Vesna je celkově osmičlenná formace, v jejíž čele stojí čtyři nadané a osobité ženy reprezentující jednotlivé slovanské bohyně. Jak jste se daly dohromady?

Potkaly jsme se během studií. Nebyly jsme kamarádky, protože každá byla trochu jiná, ale věděly jsme o sobě, že jsme dobré muzikantky. Až potom se z nás staly přítelkyně.

Dosavadní konto kapely obsahuje debutové EP s názvem Bohyně, které se z části nahrávalo ve Španělsku a ve spolupráci s Českým národním symfonickým orchestrem. Čím to, že se vám za tak krátkou dobu tyto příležitosti naskytly? 

Na Berklee College of Music jsem dostala na studentku docela hojný grant a Lukáš Chejn (kytarista a organizátor Prague Proms), kterého jsem znala, oslovil Český národní symfonický orchestr a zařídil nám CNSO studio, kde se natáčí převážně klasická hudba. Měly jsme asi víc štěstí než rozumu, ale odvážným přeje odvaha, a všechno to vyšlo.

Před pár dny jste vydaly svůj zbrusu nový video singl Světlonoš, jenž je předzvěstí plnohodnotné debutové desky. Kdy se na ní mohou vaši příznivci těšit?

Momentálně hledáme producenta, a není to lehká práce, protože tahle hudba před sebou nemá žádný vzor. Vycházíme z folklóru, zároveň chceme být moderní, a kombinovat tradici a modernu může někdo, kdo rozumí tomu, co děláme a zároveň má přesah. Chtěla bych, aby CDčko vyšlo příští rok na podzim.

Odkud obvykle čerpáte inspiraci k hudbě a textům? Jaké poselství se pomocí nich snažíte předat fanouškům?

Už se naštěstí nesnažím předávat poselství. Otevírám bránu do světa fantazie, krásy, příběhů a snů. To je místo, kterému věřím a které je mou součástí a také myslím součástí každého člověka. S čerpáním inspirace jsem nikdy neměla problém, stačí se odpoutat od vlastní mysli a napojit se na to nebo toho, kdo je ztělesněním něčeho, co je významné.

Které skladby vyplňují váš koncertní playlist? Jsou do něj zařazeny i ochutnávky z nadcházejícího alba? 

Ano. Dohromady mám cca 25 písní, některé jsou tradičnější a symfoničtější, jiné jsou modernější a folkovější. Fanoušci se tak můžou těšit na některé písně, co hrajeme na koncertech a na jiné, které jsou ještě tajné. Jsem ráda, že naše album bude vycházet až po třech letech skládání repertoáru. Kvalitní věci potřebují čas a já tomu chci dát maximum.

Cílem celého projektu je obnovit zájem o slovanskou kulturu ve spolupráci s návrháři, designéry, filmaři, literáty, fotografy nebo ilustrátory, a to nejen v České republice, ale také v zahraničí. Prozradíte ambice, kterých byste chtěly v příštích letech s Vesnou dosáhnout? 

Původně jsem měla představu jezdit jako multi-performance a koncertovat s orchestry v ČR i v zahraničí. Je to ale nákladná záležitost a já jsem na tento projekt zatím sama a tím pádem se raději soustředím na menší kroky. Tím je momentálně přesvědčit českou veřejnost a hudební scénu, že jsme skvělá kapela, která má krásné písničky a že je potřeba dát šanci něčemu originálnímu a podporovat to.

Jaké jsou vaše plány na následující rok? 

Vydat CDčko, které bude doprovázet ještě knižní podoba. To je ale zatím tajné, takže více neprozradím. Moc se také těšíme na náš první koncert s filharmonií Hradce Králové, který bude v lednu 2018.


Napište komentář

Patricie Hochmannová
O Patricie Hochmannová 142 Článků
Psaní hudebních článků na MonsterMusic je spolu s hrou na kytaru a navštěvováním koncertů mým největším koníčkem. Mezi mé nejoblíbenější tuzemské interprety patří Mandrage, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastowi Vjecy, Devil's Autumn, Atari Terror, OVOCE, Imodium, Michal Hrůza, David Koller, Five O'clock Tea, ATMO music, Marpo, IronKap. Mezi zahraniční pak The Chainsmokers, Galantis, Krewella, Papa Roach, AFI, Three Days Grace, Bring Me The Horizon, Asking Alexandria, The Devil Wears Prada, Beartooth, Five Finger Death Punch, Sixx:A.M.