Zpěvák Ben Lumber z Acres: Chci, aby každá má skladba měla vlastní příběh

Acres | Zdroj: facebook.com

Post-hardcorová kapela Acres z Velké Británie vydá v létě teprve své debutové album Lonely World, přesto u nás už stihla několikrát vystoupit. Naposledy jako support na rozlučkové tour skupiny Casey. Chvilku po jejich show jsme se sešli se zpěvákem Acres, Benem Lumberem, aby nám prozradil něco o nové tvorbě nebo jeho inspiraci pro skládání textů.

Jak jde zatím tour s Casey?

Skvěle, hlavně včera v Polsku, kde byli diváci naprosto šílení. U vás to bylo klidnější, ale být na cestách s tak super klukama jako Gatherers a Casey je vždycky zábava.

A Prahu jako takovou máš rád? Už jste tady totiž hráli několikrát.

Miluju to tady. Hráli jsme v Praze, myslím, pětkrát nebo šestkrát. Kdysi jsme ale měli show v klubu Cross a to místo je zatraceně skvělé, to jsem si opravdu zamiloval. I obecně se sem ale pokaždé rádi vracíme, Praha je nádherné město.

Čtěte také: Casey dali Praze poslední sbohem

Většinou jste u nás hráli jako supportující kapela, navíc občas i pro stylově trochu odlišné skupiny jako byli pop punkoví Moose Blood. Ovlivňuje tě tohle nějak na stagei? Když vidíš, že publikum čeká žánrově na něco jiného?

Je pravda, že jsme tady headlinovali jen jednou, právě v tom mém oblíbeném Crossu. To bylo sice super, ale i když jsme hráli s Moose Blood, tak jsem si to užil. Hrajem prostě pro nové publikum a snažíme se zaujmout lidi, co nás neznají, což je svým způsobem taky příjemné. Navíc náš zvuk docela baví i pop punkové posluchače, ty žánry se taky různě propojují, takže i jako support si vystoupení užijeme naplno. Rozhodně to nevnímám jako nějakou překážku, když jsem na pódiu.

Čtěte také: Moose Blood do Futura přivezli své největší hity

Můžeš mi říct něco o svém procesu psaní textů? Často je to v tvém podání jako vyprávění, tak by mě zajímalo, jak to vzniká.

Snažím se vždy psát tak upřímně, jak jen dovedu. Ať už jde o něco, co se mi někdy stalo nebo co třeba lidi okolo mě trápí, cokoliv na ten způsob. A díky tomu je pak opravdu spousta songů v podstatě vyprávění. Přesněji řečeno, vždy je za tím nějaký příběh. To byl taky jeden z mých cílů při psaní pro nové album. Aby každá skladba měla svůj vlastní příběh, vlastní život.

Takže inspiraci bereš hlavně ve svém okolí?

Přesně tak. Například singl Lonely World vznikl díky kamarádovi, který ztratil v podstatě vše. Přišel o rodinu a žil v autě snad dva nebo tři měsíce, dokud jsem ho nenechal chvíli bydlet u mě. A jednou, když jsme spolu seděli u piva, najednou pronesl, že žijeme v osamělém světě. Nějak jsme se na tohle téma bavili a na druhý den jsem napsal Lonely World.

Nakousl jsi jednu z mých otázek. O pozadí textu k Lonely World a druhému singlu Talking In Your Sleep jsi totiž psal skrz sociální sítě. Někteří umělci rádi nechají interpretaci na posluchači. Pro tebe je ale důležité, aby fanoušci rozuměli významu tvých písní?

Stoprocentně. To byla vlastně hlavní myšlenka na nové desce – aby se lidi mohli ztotožnit s ožehavými tématy. Tím mám na mysli, že je samozřejmě spousta lidí, kteří trpí psychickými problémy nebo se obecně s něčím traumatickým potýkají. Tato deska má vyjadřovat něco jako „nejste v tom sami.“ Chtěl jsem, aby to v tom fanoušci slyšeli a aby zároveň věděli, že jsou ty texty upřímné. Takže když dám posluchačům vědět, co stojí za určitým textem, tak si uvědomí, že tohle prožívá mnohem více lidí.

Čtěte také: Never Say Die ovládli Northlane. Polar hecovali fanoušky, Casey probouzeli emoce

Už jsme několikrát narazili na vaše chystané album, které vyjde 9. srpna. Když už jsi zmínil lyrickou část desky, co od novinky mohou fanoušci čekat po zvukové stránce?

Myslím, že je to obrovský krok od všeho, co jsme jako Acres kdy udělali. Je to taky hodně tím, že plno věcí, co jsme vydali předtím, měli kluci už nahrané, když jsem se přidal do kapely. Musel jsem se tehdy pokusit zapojit do jejich hudby, ale tentokrát už je spousta muziky dělaná na mé hlasové možnosti, takže je to vše na úplně novém levelu, kdy je hudba opravdu propojená s vokály a fungujeme pohromadě. Myslím, že je to zatím naše nejlepší tvorba.

Jak dlouho jste na nové nahrávce pracovali?

Přibližně rok – měli jsme docela dost volného času, který jsme na to využili. Dali jsme si práci, abychom opravdu vypilovali zvuk každé skladby. Nechtěli jsme nic uspěchat, když to nebylo třeba. Například EP In Sickness & Health bylo dělané v časovém presu a pak jsme si zpětně říkali, co všechno jsme mohli udělat jinak. Tentokrát jsme se dost vraceli k již nahraným věcem, přehrávali je, zkoušeli je dělat jinak, když nám na nich něco nesedělo. Mohli jsme vymýšlet nové nápady i pro komplet hotovou skladbu a co nejvíc ji vyšperkovat.

Recenze: Architects se na Holy Hell vyrovnávají se ztrátou klíčového člena. Na kvalitě jim to ale neubralo

To jde vidět na prvních dvou singlech, proto mě zajímalo, jak dlouho jste je šperkovali.

Díky, doufali jsme, že půjde poznat, kolik jsme si s tím dali práce. Ty ohlasy na první skladby jsou naprosto úžasné. Lidi nám říkají, že je to to nejlepší, co jsme zatím vydali. Jsme na to hrozně hrdí.

Mimo dvou nejnovějších singlů se na albu objeví i song Medicine z minulého roku. Je to bezpochyby jeden z tvých nejsilnějších textů. Můžeš mi prozradit, jak vznikl?

Pocházím z rodiny, která trpí depresemi. Spoustě lidem okolo mě byla deprese jako taková diagnostikována, takže mě to hodně obklopovalo odjakživa, přestože já si tím nikdy neprošel. Má snoubenka ji má také, proto jsem s ní o tom mnohokrát mluvil, abych dokázal porozumět určitým věcem. Většinou totiž lidé říkají „pokud si tím neprojdeš, tak to nemůžeš pochopit.“ Takže jsem se právě tenhle pocit, kdy vám nikdo jiný nerozumí, snažil v Medicine zachytit. V podstatě jsem se chtěl odpoutat od mé perspektivy a sdělit pocity, jaké zažívají mí blízcí.

Co pro tebe jako hudebníka byla největší výzva? Například spisovatelský blok, nebo něco podobného?

Přemýšlím, ale asi pro mě nikdy nebylo nic v tomhle ohledu výzva. Tím chci říct, že třeba můžeš mít spisovatelský blok, když sedíš a nemůžeš napsat song, ale na tohle mám pravidlo třiceti minut. Když se mi půl hodiny nic nepodaří napsat, vrátím se k tomu někdy jindy. Nikdy to nemá cenu lámat přes koleno. Pokud děláš něco na sílu, vždycky to pak dopadne špatně. S In Sickness & Health byla například výzva to, že jsem se sotva přidal ke kapele, vše bylo pro mě nové a hned jsem se musel zapojit do procesu. Ale brzy to začalo fungovat vše velmi přirozeně a nové deska vznikala už úplně plynule.

Nakonec mě ještě zajímá, co od Acres můžeme dál čekat. Připravuje se nějaká tour s novým albem na podzim?

Brzo nás čeká několik festivalů a v září plánujeme tour s deskou Lonely World v Británii a v Evropě. Pak chceme znovu psát, znovu nahrávat a být aktivní. Budeme se snažit udržet si tempo a konzistentně tvořit muziku, protože jsme si v minulosti dali nějakou tu pauzu, která byla asi delší, než je zdrávo. Pak se nám do toho hudebního procesu nevracelo úplně dobře.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 273 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz