Zrní: Často slýcháme, že muzikant má hrát a ne se vrtat do politiky

Zrní, Lucerna Music Bar, Praha 2018 | Foto: Kateřina Postránecká, MonsterMusic

Kapela Zrní působí na hudební scéně již od roku 2001 a na svém kontě má pět úspěšných alb. Nyní se tahle kladenská parta věnuje projektu Havlovy děti Havlovi a právě o něm nám řekl pár slov frontman kapely Jan Unger.

Minulý rok jste odehráli několik tzv. svíčkových koncertů. Tento rok se věnujete projektu Havlovy děti Havlovi. Co nám o tomto projektu můžete říct?

Je to série několika koncertů, kterými slavíme výročí 30 let svobody. Václav Havel je pro nás symbolem boje za svobodu, symbolem tehdejšího převratu, a tak slavíme na místech, který jsou nějakým způsobem spojené právě s ním. Zahrajeme si tak třeba na Hrádečku, v divadlech Husa na provázku, Na zábradlí, hráli jsme ve věznici Bory, v Pražské křižovatce a tak dále. Chceme se taky tímhle projektem postavit za hodnoty, který Václav Havel představoval a šířil, protože cítíme, že je to v dnešní době potřeba.

Setkávají se koncerty v rámci Havlovy děti Havlovi se stejným úspěchem jako svíčkové koncerty? Tam jste pro obrovský zájem přidávali několik koncertů navíc…

Zatím všechno bylo pěkný a silný, ale doposud šlo jenom o komorní akce. Ty větší máme teprve před sebou, tak uvidíme, s jakým úspěchem se setkají. Ale úspěch tkví i v tom, jak koncerty zafungují a jak proběhnou, což se zatím daří hodně. Já například hodně vnímám kontext, ve kterým vyslovuji texty. V Borský věznici, nebo třeba na konferenci k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva, najednou naše texty nabíraly úplně jiné významy.

Cílem tohoto projektu je uctít památku Václava Havla a oslavit 30 let svobody od pádu komunismu. Co dalšího se za projektem skrývá? Zahrnuje také vaše vyjádření k politické situaci, která v České republice panuje?

Jistě. Jsme muzikanti, ale jsme také občané, které zajímá, co se kolem nich děje a kteří cítí spoluzodpovědnost za stav společnosti. Často slýcháme, že muzikant má hrát a ne se vrtat do politiky, ale podle nás není politika něco, co leží mimo, co se týká jen politiků. Týká se nás všech. Chceme se stavět za určité hodnoty, chceme nést téma důležitosti svobody, pravdy, téma ekologie, duchovního rozměru bytí, atd… to je naše politika. Je to nějak přirozeně zakódované v naší hudbě, ale poslední dobou cítíme stále silnější potřebu to artikulovat i přímo.

Rozhovor: Zrní: Na svíčkových koncertech jsme sami sebou

Jaký význam má pro vás slovo svoboda?

Svoboda je naprostý základ. Když jsem vězňům po koncertě na Borech říkal „Na shledanou“, ucítil jsem to na vlastní kůži. Jsem svobodný. Můžu jít kam chci, můžu si psát a zpívat co chci. Máme obrovský štěstí, že žijeme ve svobodě. Že nežijeme v době před revolucí, že nežijeme v Číně nebo jiný zemi, kde jsou svobody a občanský práva potlačovaný. Ale svoboda je samozřejmě i přijetí zodpovědnosti za sebe samotného a za společnost. Je to ocitnutí se ve volném prostoru, se složitostí zorientovat se, vybrat si z mnoha možností. To je pochopitelně svým způsobem stresující, ale pro mě je v tom nádhera života.

Návštěvníci se mohou těšit na několik vašich koncertů v místech, která jsou úzce spojena s Václavem Havlem. Je pro ně připraven i jiný doprovodný program?

To ještě ladíme. Mělo by to tak být, ale nechci ještě nic slibovat a prozrazovat. Spolupracujeme na tom s Knihovnou Václava Havla.

Schytáváte za Havlovy děti Havlovi i nějakou kritiku?

Jo. Jakmile jsme projekt ohlásili, vyšel o něm článek třeba v Parlamentních listech, kam jsem se na upozornění jednoho z našich fanoušků podíval, a s takovým proudem nenávisti směřovaným k nám jsem se ještě nesetkal. Nemá cenu si to připouštět, já nerozumím motivaci kohokoli psát nenávistný komentáře kamsi na internet. Je to myslím smutná zpráva o duši takových lidí.

Fotoreport: Zrní – křest EP Spící, 1. 11. 2018, Fléda, Brno

Již za pár dní vás čeká další zastávka. Můžete nám přiblížit program v Divadle Na zábradlí?

To ještě uvidíme. Nic speciálního zatím připraveného nemáme, ale my často jednáme intuitivně a reagujeme na okamžik.

V rámci tohoto projektu probíhá sbírka na pomoc znevýhodněným studentům. Proč jste se rozhodli podpořit právě tuto skupinu obyvatel?

Dostali jsme od Knihovny Václava Havla několik tipů na sbírky, které organizuje Nadace Olgy Havlové a vybrali jsme si tuhle, týkající se vzdělání, protože vzdělání vnímáme jako zbraň proti manipulacím, dezinformacím, extremismu, strachu z jinakosti a cizosti. Vzdělání podle mě posiluje naši schopnost empatie a obecně tolerance.

Ano, vzdělání je velmi důležité. Vzpomínáte rádi na svá studentská léta?

Jasně. S klukama jsme se poznali na gymplu a tak pro nás studentský léta jsou hodně o tom. Vandry a záškoláctví, průšvihy, trojky z chování, zkoušky s kapelou, revolta, dlouhý vlasy, neúcta k autoritám.

Chystáte do budoucna další podobné projekty?

Určitě zase něco přijde!


Napište komentář

Tereza Šnajdrová
O Tereza Šnajdrová 111 Článků
Hudba a moje psí kamarádka jsou věci, kolem kterých se točí můj svět. V životě se snažím dělat jen věci, které mě baví a mezi to patří právě koncerty, festivaly a práce. Mezi moje nejoblíbenější umělce patří The Kooks, Enter Shikari, The Doors nebo třeba David Bowie.